4 ZO DOEN WIJ DAT Marisa Laperdix (33) uit Sluis besloot drie jaar geleden het onderwijs achter zich te laten en een theaterbedrijf op te richten. Ze kijkt tegenwoordig niet te veel vooruit, want je kunt toch niet alles plannen. Hoe houd je het een beetje leuk in de huiselijke omgeving? Lezers helpen ons op weg. Dromen kunnen veranderen Marisa: „Ik ben opgegroeid in Nieuwvliet. Mijn moeder was onder wijzer, mijn vader werkte bij Dow. Mijn ouders hadden ook een bed and breakfast. Mijn creatieve kant heb ik van huis uit meegekregen. Mijn broer werkt als tekendocent op de Hogeschool voor de Kunsten in Am sterdam, mijn moeder is dirigent en tekent veel. Wij mochten altijd zelf kiezen welke hobby's we wilden uit voeren. Dat was luxe: ik mocht alles proberen. Nu ik een theaterbedrijf heb opge richt, krijg ik vaak te horen dat ik iets doe wat echt bij me past. 'Dit past meer bij jou dan het onderwijs', zeg gen veel mensen. Nee, dat is niet zo. Ik vind mezelf een goede leerkracht met visie, maar het huidige onder wijssysteem past niet bij mij. Na tuurlijk volg ik nu mijn hart en leef ik mijn droom. Maar mijn droom was ook om voor de klas te staan." Laat kinderen op hun eigen tempo leren „Al vanaf de basisschool wilde ik voor de klas staan, dus na de havo ben ik de pabo-opleiding gaan doen. Ik rondde de pabo af en ging vervol gens docent drama studeren, omdat theater me lag. Die opleiding heb ik niet afgemaakt. Ik ben gaan werken als invalleerkracht, daarna had ik een eigen klas. Uiteindelijk kreeg ik een burn-out en ben ik op eigen initiatief uit het onderwijs gestapt. Passend onderwijs maakt het werk momen teel erg zwaar. Daarnaast vind ik het belangrijk dat kinderen op hun eigen tempo en niveau leren en liep daar elke keer weer tegenaan: voor som mige kinderen waren de lessen niet uitdagend genoeg, anderen hadden het gevoel dat ze niet aan de norm voldeden. Als je de juiste materialen hebt waarmee kinderen zelf aan de slag kunnen, dan kunnen ze op hun eigen tempo verder en hoeven ze niet de hele tijd op de juf te wachten. En gaan ze zich ook niet vergelijken met elkaar. Veel kinderen hebben weinig zelf vertrouwen, omdat ze het niet kun nen bijbenen. Ik zou liever werken op een school waar het kind centraal staat en genoeg handen in de klas zijn, maar door het huidige systeem zitten scholen vaak helemaal knel. Het zou fijn zijn als scholen hun visie durven volgen en durven loslaten wat de onderwijsinspectie vindt. Dat is moeilijk, maar hard nodig." Wees niet bang om in het diepe te springen „Tijdens mijn burn-out maakte ik mijn eerste poppentheatertje. Ik deed altijd al theater als hobby. Toen ik merkte dat mijn voorstelling ver kocht, ben ik het verder gaan ontwik kelen. Ik zette alles op alles om van theater te kunnen leven. Na ander halfjaar lukte dat. Nu heb ik voor het Ooit wil ik een boek schrijven over mijn ervaring met mijn somatisatiestoornis WIE? eerst een aanvraag gekregen om in een theaterzaal te spelen. Na de op leiding tot theaterdocent wilde ik wel spelen, maar ik had nooit verwacht dat ik een eigen voorstelling met mijn eigen liedjes en verhaal zou brengen. Ik vind het spannend. Men sen denken dat ik alles zomaar doe, maar ik vind het eng. Dat vind ik geen reden om het niet te doen. Als je bang bent, wil je vaak eerst van die angst af door te redeneren. Ik ben van het idee dat je het gewoon moet doen, om dan te ervaren dat het wel meevalt." Angst kan pijn in stand houden „Ik ben een aantal keer langdurig ziek geweest. Ik heb twee keer een knieblessure gehad waarbij ik in een rolstoel belandde. Normaal is zo'n blessure na zes weken over, bij mij was dat niet het geval, maar de dok ters konden niets vinden. De eerste keer ben ik er vanaf gekomen door met een schema zelf de belasting weer op te bouwen. Later kreeg ik het nog eens en kon ik een jaar niet wer ken. Op een dag zag ik op tv mensen met kunstbenen snowboarden. Om dat ervoor mijn pijn geen oplossing was, wilde ik op dat moment ook lie ver kunstbenen. Ik werd toen zo kwaad, dat ik tegen een tafel trapte. Het gekke was dat tegen mijn ver wachting in er daarna geen extra pijn kwam. Zou ik geen extra pijn heb ben, omdat ik hier niet van tevoren over had nagedacht? Toen een vriend dinsdag 21 november 2017 PZ 'Ergens bang voor? Doe het toch maar wel' Gertie De Boey 44 —Marisa Laperdix Marisa Laperdix (33) woont in Sluis en is vrijgezel. Ze heeft een theaterbedrijf, Lappie Lapstok, en geeft toneelles aan kinderen in Oostburg. Marisa Laperdix moest door haar burn-out op zoek naar iets anders. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS VywVVvvv\|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48