1 3 Eigenwaarde Hoe krijg je te zware kinderen zover dat ze met plezier gymmen? De Limburgse arts Gill ten Hoor (27) zoekt de oplossing in krachttraining. Hij zou willen dat alle scholen in het land meedoen. „Elk kind met overgewicht kan zijn klasgenootjes aan de overwinning helpen." 6 zijn achtergrond, twee masteroplei- dingen, in biologie en psychologie. Hij combineert die vakgebieden graag. Zijn logica luidt: Geef een pu ber die niet voor gek wil staan het gevoel waardevol te zijn en hij of zij sport uit zichzelf door. Die ingeving blijkt te kloppen. Judoka Met deze visie voor ogen begint de wetenschappelijk onderzoeker een speurtocht naar bewegingsvormen waarbij zwaarlijvigheid tot je voor deel strekt. „Niet iedereen blinkt uit in dezelfde sport", zegt hij. „Een fan tastische judoka kan gemakkelijk honderd kilo wegen. Hij zou geen goede sprinter zijn. Maar een atleet zou op de mat minder presteren. Jon geren met overgewicht hebben niet alleen meer vetmassa maar ook meer spiermassa. Dat maakt ze geschikt voor bepaalde krachtsinspanningen. Mensen met overgewicht horen regelmatig dat ze zouden moeten af vallen. Maar het is veel belangrijker dat ze gezond van lijf en leden zijn. Je gezondheid gaat vooruit als de verhouding verbetert tussen je vet- en je spiermassa. Krachttrai ning kan erbij helpen." Om zijn theorie in de praktijk te brengen, hebben Gill ten Hoor en zijn team contact gelegd met dertien middelbare scholen in Limburg. Voorna melijk vmbo- opleidingen, want daar ligt het percentage J kinderen met overgewicht net iets hoger. Het voorstel om aan de gymlessen krachttraining toe te voegen vindt enthousiast onthaal. Een testgroep van 353 brugklassers werkt aan de Je wilt dat kinderen onthouden dat ze sterk zijn. Niet dat ze overgewicht hebben. De oefeningen sluiten daarop aan spieren. Een controlegroep van 342 leerlingen blijft bij het oude lespro gramma. De gymleraren helpen het onderwijsprogramma op te stellen. Al snel blijkt dat niet alle krachtoe feningen geschikt zijn. Ten Hoor: „Je wilt dat kinderen onthouden dat ze sterk zijn. Niet dat ze overgewicht hebben. De oefeningen moeten erop aansluiten. Opdrukken of in touwen klimmen heeft weinig zin, want dan is je gewicht een handicap." Ook touwtrekken valt af, omdat gewicht dan kracht overschaduwt. Ten Hoor zou niet willen dat jonge ren ermee geassocieerd blijven wor den. „Kinderen moeten elkaar waar deren om hun kwaliteiten in plaats van hun gewicht." Wanneer de piepjonge brugklas sers in september van dit jaar de gymzaal betreden is het programma klaar. Zij krijgen in de les minimaal een kwartier krachtoefeningen. Zo doet de medicijnbal, tussen de 1 en 5 kilo, zijn intrede. Diverse teams krij gen opdrachten, sommige gericht op kracht en andere op snelheid, behen digheid of uithoudingsvermogen. Aansluitend volgt een competitie. Maar nu kiezen de tieners voor elke opdracht degene uit hun midden die het meest geschikt is. De zware jon gen blijkt plots net zo inzetbaar en waardevol als de stoere voetballer. „Met simpele oefeningen kun je veel bereiken. Kinderen leren elkaar waarderen op hun sterke punten." De brugklassers en de scholen rea geren opgetogen, maar sommige ou ders schrikken. „We hebben van te voren gevraagd wat zij van een krachttraining vinden", zegt Gill ten Hoor. „Eén op de drie dacht dat het schadelijk kon zijn. Ouders zijn bang voor blessures. Maar het idee dat krachttraining op die leeftijd schade lijk blijkt, komt uit achterhaald on derzoek. We maken van kinderen geen bodybuilders. We willen dat ze ontdekken dat iedereen andere kwa liteiten heeft." Een heel schooljaar je spierballen gebruiken, werkt dat? Absoluut, wijst de proef uit. Bij de laatste lichaams metingen blijkt het vetpercentage van brugklassers met overgewicht aanzienlijk gedaald. En wat mis schien wel belangrijker is: zij hebben meer plezier in sport. Stevige kinde ren vertellen Gill ten Hoor dat ze ge motiveerder raken om in hun eigen tijd te bewegen. En dat ze oprecht blij zijn niet altijd meer als laatste te wor den gekozen. Verspreiden De scholen handhaven de gymles nieuwe stijl. Daarmee is het werk van Ten Hoor niet klaar. Hij streeft ernaar meer scholen te laten meedoen. „Op de website van onze stichting De Kracht van Kracht leggen we alles uit. Elke onderwijsinstelling kan er zo aan beginnen. Een basisschool in Amsterdam heeft al contact gezocht. Vanuit Maastricht hopen we de methode te verspreiden." Zelf had ik het geweldig gevonden als mijn gymleraar veertien jaar ge leden zo'n krachttraining had in gevoerd. Dan had ik naast een snelle klasgenoot gestaan, midden in de gymzaal. Met twee karren vol zware sportmatten voor mijn neus: wie het eerst met zijn vracht naar de over kant en weer terug kwam gereden, zou winnen. Kom maar op, jij licht gewicht, zou de jongere versie van mezelf hebben gedacht. Als sporten zo kan, had ik er ook zin in gehad. dinsdag 21 november 2017 GO gemak voel. We doen een ademhalingsoefe ning: Ik leg mijn hand op mijn hart, visualiseer dat mijn adem ernaartoe gaat, naar mijn buik gaat en via mijn hart mijn li chaam verlaat. Na een paar diepe teugen voel ik me ontspannen, zelfs wat slaperig worden. Na afloop bekijken we mijn HRV opnieuw. We zien mooie, ronde golf jes. Hartstikke coherent. Annemarie van de Vreugde Sfeer in de behandeling Fijne praktijkruimte. Greet stelt de juiste vragen. Ik vind het lastig me zelf te motiveren de oefeningen thuis te doen, al let ik meer op mijn ademhaling. Juist als ik te gehaast ben. Snel aan te haken Je ziet het effect van de praktische oefe ningen direct op het scherm. De piek ver andert in een golf. Het eigen maken van de oefeningen vergt tijd en begint met stress herkennen. Kwaliteit van de coach Greet heeft een dui delijk verhaal. De vorderingen op het computerscherm spreken voor zich. Zonder vertrouwen in de coach deel je geen intieme informatie over jezelf. Dan wordt het lastiger. Prijs kwaliteit Een sessie kost 60 euro per uur. Met ge middeld 7 sessies is dat fors. Dan beheers je een techniek die overal toepasbaar is, je leven lang. Dit uit een boek leren is goedkoper, maar minder effectief. HeartMath toont of je lichaam stress ervaart, fotoshutterstock Eind oordeel Goede in vestering in je ge stresste zelf hetgymlulletje Door met krachtoefeningen te werken, ervaren te zware kinderen in de gym meer gevoel voor eigenwaarde. ILLUSTRATIE OPPENHEIMER 44 Met medewerking van Merel Visscher.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47