i. Bikkel Tieme (9) in korte broek voor kinderen die niets krijgen Bewoners van Huys te Hoeke geschokt na arrestatie medewerker 3 SAY CHEESE RABBI'S Afgrijzen en koude rillingen. Bewoners van verpleeghuis Huys te Hoecke in Puttershoek reageren geschokt nu ze weten dat een buurvrouw door een medewerker van het zorghuisis gedood. ^waarQ Het restaurant van Huys te Hoecke in Puttershoek is leeg. In het café praten bewoners met een kop kof fie over het dagelijkse leven. En over de arrestatie van een 21-jarige Rotterdammer, die vrijdag werd gearresteerd op verdenking van de moord op een bejaarde medebe woonster en de poging tot moord op twee andere bejaarde vrouwen uit Puttershoek en Rotterdam. Een aantal mensen denkt te we ten wie de dader en oud-medewer ker van het verpleeghuis is, maar zwijgt als het graf als er naar diens identiteit wordt gevraagd. Uit angst. Of'omdat ze het niet zeker weten' en 'niemand zwart willen maken'. „Je gaat er niet van uit dat zoiets in je eigen omgeving gebeurt. Als dat dan toch het geval is, ga je wel nadenken over situaties die je zelf hebt meegemaakt. Daar krijg je echt koude rillingen van", zegt een 73-jarige bewoonster. Een medebewoner van 75 vult haar aan: „Het is werkelijk bizar. Dit had ook een van ons kunnen overkomen." De vrouw is door het toedienen van insuline-injecties om het leven gebracht. Een methode die in ons land vaker is toegepast. Verpleeg kundige Martha U. doodde zo in de jaren 90 vier bewoners van een ver pleeghuis in Delfzijl. Naar eigen zeggen uit mededogen; ze kon hun lijden niet meer aanzien. U. kreeg vier jaar gevangenisstraf en tbs. Tbs staat ook de 21-jarige Rotter dammer te wachten, voorspelt Frank Koerselman, hoogleraar psy chiatrie en psychotherapie. Zijn motiefis nog onduidelijk. Koersel man ziet wel een overeenkomst in eerdere 'zorgmoorden'. Zo zit in Duitsland een verpleeg kundige vast die tientallen patiën ten medicijnen gaf waardoor ze hartritmestoornissen kregen. Hij speelde vervolgens de held door hen te reanimeren. Directeur Nico de Pijper van Zorgwaard, waar Huys te Hoecke onder valt, verwijst voor dader details naar het Openbaar Ministe rie (OM). „Dit is een heel verve lende situatie voor onze bewoners en iedereen die hier bij betrokken is", zegt De Pijper, die de bewoners inlichtte over de moord. Heftig Burgemeester André Borgdorffvan de gemeente Binnenmaas waar Puttershoek onder valt spreekt over een 'heftig en vreselijk bericht'. Volgens hem heeft de zaak een grote impact op de gemeenschap en wordt in het verzorgingstehuis de vinger aan de pols gehouden wat betreft de reacties. Een informatie avond volgt mogelijk nog, maar is tot nu toe niet nodig gebleken. De 21-jarige verdachte werkte op het moment van de moord in het verpleeghuis. Volgens ingewijden sloeg hij toe bij de dementerende bejaarden. „Het is een hard gelag voor de andere werknemers die op deze afdeling wel enorm hun best doen. Dat dit daar is gebeurd, is ook slecht voor hun naam", zegt een werkneemster. „Op die afdeling ligt ook de medicatie voor het laatste stukje, als het echt niet meer gaat." Riene Verburgh van de SP in de Hoeksche Waard spreekt er regel matig werknemers en bewoners. „De werkdruk is torenhoog", zegt zij. „Veel helpers krijgen drie tijde lijke contracten en mogen er daarna een halfjaar niet meer werken" De anonieme werkneemster be vestigt dit. „Meerdere collega's kampen met een burn-out. Er is veel te weinig personeel." UTRECHT Weer of geen weer, Tieme Hogen- doorn (9) uit Utrecht loopt de komende we ken elke dag in een korte broek. Met deze actie pro beert hij zoveel mogelijk geld op te halen voor kinderen die geen sinterklaas kunnen vie ren. Eerst leek het Hogendoorn leuk om de hele winter in zijn korte broek rond te lopen. „Dat vond mijn moeder veel te koud. Toen bedacht ik deze ac tie en toen mocht het wel." Tussen 5 november en 5 de cember haalt Hogendoorn op deze manier geld op voor kin deren die geen sinterklaas kunnen vieren. „Ik krijg altijd cadeaus van Sinterklaas, maar er zijn ook kinderen die niets krijgen, omdat er geen geld is." Op dit moment heeft de bikkel al een aardig bedrag verza meld. „Volgens mij heb ik al iets meer dan 700 euro, maar mensen kunnen mij nog steeds sponsoren." Uiteinde lijk wordt het eindbedrag aan de Voedselbank geschonken. De 9-jarige hoopt dat daarmee meer kinderen sinterklaas kunnen vieren. Echt koud heeft Hogendoorn het nog niet. „Het valt nog wel mee, al leen mijn handen zijn koud." Ook op school wordt de jon gen met zijn blote benen ge steund. „De kinderen op school zeggen eigenlijk alle maal tegen mij dat ze het stoer vinden dat ik dit doe." Vader Harm Hogendoorn is trots op zijn zoon. „Ik vind het echt knap van hem dat hij dit doet. Hij treft het helaas niet met het weer. Gisteren zat hij ook naast me op de tribune bij FC Utrecht in zijn korte broek, dan vind ik hem wel een bik kel." dinsdag 21 november 2017 GO Maar liefst 4.600 rabbijnen zijn verzameld voor de jaar lijkse internatio nale conferentie van Chabad-Lu- bavitch in Brooklyn (New York), waar 15.000 volgelin gen wonen. En dan moet er na tuurlijk ook even een groepsfoto worden ge maakt. Chabad- Lubavitch is een van de grootste chassidische bewegingen ter wereld. Ook in Nederland is Lu- bavitch aanwe zig. Circa de helft van de or thodoxe rabbi's in Nederland, met name bui ten Amsterdam, is lid van Luba- vitch. FOTO AMIR LEVY GETTY 'Zorgmoord' zaait angst Bas Boerma Folkert van der Krol Putttershoek Huys te Hoeke. fotoanp Wie Tieme wil sponsoren, kan geld overmaken naar rekening nummer NL05INGB0702799947 ten name van T. Hogendoorn. Onder vermelding van: Blote Be nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3