Einde aan de Veerse Slag voor sloeproeiers Slimme oplossingen voor oudere huurders van Zeeuwland 7 Ook pleidooi voor zakgeld van gemeente Middelburg voor arme scholieren lopen, meer prullen bakken en zakgeld voorarme kinderen. Die ideeën gaven leerlingen van basisscholen gisteren mee aan Middelburgse politici. Stimuleer fietsen en De leerlingen van de Middelburgse basis scholen hebben het milieu hoog zitten. Ze vinden dat een be ter milieu absoluut noodzakelijk is en dat de gemeente daarbij moet helpen. Maar zelf willen ze ook een bijdrage leveren. Tijdens een bijeenkomst in het stadhuis pleitten ze gisteren voor het gebruik van zonnepanelen, het stimuleren van fietsen en lopen en het terugdringen van het gebruik van de auto. Raadslid Leny van den Heuvel (GroenLinks) glim lachte breed toen ze al die wensen van de leerlingen hoorden. „Dit is koren op onze molen." Willemien Treurniet (CU) gaf ook compli menten. Vooral omdat de leerlin gen zelf ook meewerken aan een beter milieu door meer te lopen en te fietsen. 23 Leerlingen van vier Middel burgse basisscholen kwamen gis teren bijeen in het stadhuis om met elkaar en de gemeente te pra ten over problemen die moeten worden aangepakt. Dat deden ze in het kader van de Dag van de Rechten van het Kind. Ze zitten in de leerlingenraden van ABS, Aca ciahof, Lonneboot en De Stro ming. Ze vinden dat er meer prullen- Goed onderwijs voor iedereen, ook voor arme kinderen bakken moeten komen. Noah zit op de Lonneboot in Nieuw- en Sint Joosland en ziet dat in het parkje bij haar in de buurt veel troep slingert. „Mensen gooien ge woon afval op de grond." En Noor van de Acaciahof maakt zich zorgen over de wereldwijde luchtvervuiling. Ze is bang dat die ook effect heeft op de lucht die zij inademt. Wat haar betreft wordt er zo snel als mogelijk overal begon nen met het terugdringen van die vervuiling. „Niet alleen in andere landen, maar ook hier in Middel burg." Destiny en Jazzmine zitten op De Stroming en kaartten een heel lokaal probleem aan: de oudere jongeren die elke middag op hun schoolplein rondhangen. De beide elfjarige meiden vinden dat daar echt wat aan gedaan moet worden. Mensen gooien gewoon afval op de grond Want het is volgens hen vervelend dat die jongeren een deel van hun schoolplein in beslag nemen zodat de leerlingen minder ruimte heb ben om te spelen. Siebe (ABS, 10) hield een plei dooi voor goed onderwijs voor ie dereen. Zeker kinderen die arm zijn, krijgen volgens hem vaak niet het onderwijs waar ze echt recht op hebben. En armoede zorgt vol gens de leerlingen ook voor onge lijkheid. Ze vinden dan ook dat de gemeente bij moet springen en zakgeld geven aan die kinderen. „Zodat ze ook mee op schoolreis kunnen." Siebe vindt ook dat de veiligheid op school goed in orde moet zijn. „Ook als het gaat om pesten. Daar moeten we aandacht aan besteden. Daar moeten we ook in de klas over praten." De Veerse Slag, de sloeproeiwed- strijd op het Veerse Meer die tien jaar lang in maart het sloeproeisei- zoen landelijk opende, komt defi nitief niet meer terug. Afgelopen 25 maart was de laatste race. Organisator De Zeeuwse Deer nen krijgt de organisatie niet meer rond. „We hebben het te druk", vat Ron Nijs het samen. „We hebben teams met roeisters die in de kleine kinderen zitten en die zwanger zijn. En we knappen deze winter twee sloepen op. Zo'n evenement vergt veel voorbereiding." Tijdens de afsluitwedstrijd van het roeiseizoen, Muiden-Pampus- Muiden op 3 en 4 november, viel het besluit. In de plaats van de Veerse Slag houden tien Zeeuwse sloeproei- teams de ZOO-race: Zeeuwen-On- der-Ons. De teams verdelen zich zaterdag 24 maart over de sloepen De Kubber en de Willem voor een race over het Kanaal door Walche ren, van het botenhuis tot de Sou- burgse Draaibrug. De elf kilometer lange race, voor heen de Stortemelkrace naar het oude startschip, liep van de Veerse haven tot eiland de Haringvreter en terug. „Als mensen te oud worden om de trap te nemen, kunnen we een unit in de tuin zetten. Zodat ze ge lijkvloers een extra slaap- en bad kamer erbij krijgen", aldus direc teur Marco van der Wel. Hij heeft ze nog niet geplaatst, maar hij ver wacht dat dit snel verandert. Het voordeel van de units, aldus de directeur, is dat ze herbruikbaar zijn. „Als de bewoners verhuizen kunnen we zo'n unit verplaatsen. Dan moeten we alleen maar de tuin opnieuw inrichten en is de oude woning weer verhuurbaar." De woningbouwvereniging heeft de gemeente laten weten wat Zeeuwland de komende jaren al lemaal doet. Zorgen dat mensen langer zelfstandig wonen, is een van de speerpunten. „Bij nieuw bouw richten we een deel van de huizen zo in dat de bewoners be neden kunnen wonen. Voor be staande woningen zoeken we slimme oplossingen." Zorgen dat de woningen milieu vriendelijker worden, is een an dere doelstelling. „We gaan onze 1.100 woningen voor eind 2021 naar energielabel B brengen. Nu zit het merendeel op E of D." Zeeuwland trekt in totaal zes miljoen euro uit om dat voor elkaar te krijgen. Van der Wel geeft aan dat bewoners, als ze van E naar B gaan, per maand zeker een paar tientjes minder aan de energieleverancier betalen. Ook buurtbemiddeling blijft een speerpunt. „Daarmee lossen we in acht op de tien gevallen de problemen op. Als mensen er zelf niet meer uitkomen, is het goed dat een neutrale buitenstaander oplossingen aandraagt." dinsdag 21 november 2017 WA Emile Calon Middelburg - Siebe - Noah Claudia Sondervan Ritthem Met losse units, geplaatst tegen de woning, wil woning bouwvereniging Zeeuwland er voor zorgen dat Veerse oude ren langer zelfstandig wonen. Emile Calon Domburg Leerlingen willen beter milieu Leerlingen delen op het stadhuis hun kijk op de wereld met politici, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35