Mozaïekeend weer doelwit vandalen Ysa debuteert met Happened again 6 Overleg over verplaatsing Spartel De brandweer werd zondagavond rond elf uur opgeroepen, omdat badeend Spartel door een of meer vandalen in brand was gestoken. Het beest was nog niet eens her steld van de vernieling bijna drie maanden geleden. Begin septem ber werden, net als in de zomer vo rig jaar, een aantal mozaïeksteen tjes van haar rug gesloopt. Omdat 'het geraamte' nu op een paar plaat sen vrij lag, moet het in brand ste ken van de stenen vogel eenvoudi ger zijn geweest, denkt kunstenares MissMoza, de maakster van Spartel. Anke Eisen, zoals MissMoza voor de burgerlijke stand heet, was gis termorgen een beetje bedroefd toen ze de ingewanden van Spartel naast het beeld zag liggen. „De brandweer heeft het gat nog iets groter moeten maken om goed te kunnen blussen. De plastic plan- tenpotten maakten deel uit van de ingewanden van Spartel, die stevig heid kreeg door een houten skelet binnenin het gaasmodel van zijn lijf." Hoe Spartel is aangestoken, is nog onbekend en de politie is nog geen verdachte(n) op het spoor. MissMoza was een beetje mis- troostig, maar geeft de moed niet op. Ze heeft met de gemeente afge sproken de eend opnieuw te restau reren in haar atelier in de Middel landse Zeetuin in Buttinge. „Ik ben blij dat de gemeente Vlissingen Spartel toch nog eens laat opknap- Spartel krijgt een andere plek in de wijk pen. We zijn het er over eens dat de eend een andere plek moet krij gen. We denken nu aan een stek in de nabije Vlissingse Watergang. Dan is het moeilijker om er vanaf de oever bij te komen", betoogt Ei sen. MissMoza maakte Spartel ter ge legenheid van de opening van brede school De Combinatie in 2014. Op en om het speelplein van die school aan het Pablo Picassop- lein staan meer mozaïekbeelden van Eisen. De badeend van mozaïek kreeg een plek honderdvijftig me ter verder aan de Nieuwe Bonedij- kelaan, vóór de voetbalkooi tussen Arbeidstraat en Sottegemstraat, omdat op die plek vroeger een bad huis stond. De naam Spartel dankt de eend ook aan het badhuis. De eend, die zelfs in gehavende staat nog vrolijk uit zijn ogen kijkt, ontlokt veel passanten een glimlach en mag alleen daarom al niet uit de buurt verdwijnen. Het is de debuutsingle van Ysa - of wel: Isabelle van Beek, zangeres, gi tarist en singer/songwriter uit Middelburg. Op 24 november ver schijnt Happened again via allerlei streamingdiensten, waaronder Spotify en Deezer. „Een fysieke re lease als single komt er nu niet. Ik heb namelijk ook nog geen optre dens gepland om de single te bege leiden. Eind februari of begin maart volgt mijn tweede nummer en dan komt er wel een kleine tour. In Zee land, Tilburg, Rotterdam, Utrecht en zo." Ysa (18) is haar repertoire aan het opbouwen. Ze heeft al een paar liedjes op de plank liggen en oriën teert zich op labels die haar muziek willen uitbrengen. Intussen stu deert ze aan de Rock Academie in Tilburg. Ze is bezig aan haar tweede jaar en voelt zich er als een vis in het water. „Ik ben op mijn der tiende begonnen met muziek ma ken onder mijn eigen naam, als sin ger/songwriter. Ik wilde graag naar de Rock Academie en vanaf de eer ste dag daar wist ik: dit is het hele maal voor mij." In januari 2016 bracht ze als Isa belle van Beek in eigen beheer - en als project voor de middelbare school - een EP uit. Die heette Questions en ging over de levens vragen die ze destijds had. „Ik voelde me toen nog echt singer/songwriter. Dat staat ver af van waar ik nu naartoe wil. Afgelo pen jaar ben ik dat gaan uitzoeken: wie ben ik, waar wil ik naartoe? En dat is de elektronische kant." De docenten en mede-studenten op de Rock Academie spelen daar een belangrijke rol bij. Drie studen ten spelen in haar band op drums, toetsen en basgitaar. De oude in vloeden van sterke vrouwen als Se- lah Sue en Amy Winehouse is niet verdwenen. Maar er zijn nieuwe aan toegevoegd die nu belangrijker voor haar zijn. „Mura Masa en Tom Misch bijvoorbeeld. Dit voelt voor mij als een frisse start." IN DE REGIO Poëzie- workshop Lezing over suikerbieten Startersdag voor ondernemers MIJN DORP, MIJN STAD AAGTEKERKE dinsdag 21 november 2017 WA Mozaïekeend Spartel, die aan de Vlissingse Nieuwe Bonedijke- laan zetelt, is zondagavond laat in brand gestoken. De gemeente Vlissingen en kunstenares MissMoza willen de badeend na herstel een andere plek geven. René Hoonhorst Vlissingen De zwaar beschadigde eend op het pleintje, foto dirk-jan gjeltema -Anke Eisen, maakster mozaïekeend Dat een goede vriend verliefd op je wordt maar dat het niet we derzijds is? Lastig, maar kan ge beuren. Dat het drie keer in een jaar gebeurt, met verschillende vrienden? „Ik dacht: WTF?? Nou, daar heb ik een liedje over geschreven: Happened again." Maurits Sep Middelburg Meer info op ysasongwriting.com/ en face- book.com/YSAsongwriting/ Ysa, ofwel Isabelle van Beek. fotoannemarijnvanes VLISSINGEN In Vlissingen wordt maandag 27 no vember een poëzie- workshop georgani seerd voor 55-plus- sers. De workshop vindt plaats in Ter Reede. Informatie en aanmelden bij docent Ans Leek 0118-641767 of ans- leek@zeelandnet.nl MIDDELBURG Adrie Koppejan houdt morgen een lezing in de ZB in Middelburg over suikerbieten (foto). Hij vertelt over de ontdekking van sui ker in bieten, de teelt van suikerbie ten en de verdere ontwikkeling. De le zing in de aula van de Zeeuwse Biblio theek begint om 20.00 uur. Toegang is gratis. VLISSINGEN Zeeland Business, de Zeeuwse Rabo- banken, gemeente Vlissingen en Ken- niswerf Zeeland houden morgen een startersdag voor ondernemers bij D0K41 in Vlis singen. Het programma is bedoeld om star ters en eigenaren van een bedrijf tot drie jaar oud voor te bereiden en te informeren over alle zaken waar starters mee te maken krij gen. De startersdag be gint om 18.45 uur en is gratis toegan kelijk. Aanmelden kan via zeelandbusiness.nl/ walcheren2017. Stichting Ride4Kids Zeeland houdt zaterdag de eerste edi tie van de Mountainbike Pepernotentocht vanuit Westka- pelle. De route leidt de mountainbikers zo veel mogelijk 'off- road' over de westkant van Walcheren, met een tussenstop bij de 'Oranje Ride4Kids Zeeland Caravan' op de parkeer plaats van de Kanovijver in Vlissingen voor een drankje en een versnapering. Deelnemers kunnen kiezen tussen 35 en 45 kilometer. Er kan tussen 09.00 en 10.00 uur gestart wor den bij Kasteel van Batavia in Westkapelle. Inschrijfgeld be draagt 7,50 euro. fotothinkstock Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00- 16.30 uur-Soos voor senioren met onder meer biljar ten, kaarten en koersballen; GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 13.30-17.00 uur - Soosmiddag voor 50-plus met biljar ten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30- 19.30 uur - Activi teitenavond jeugd natuurclub De Vleermuis voor kin deren van 7 tot en met 12 jaar; KOUDEKERKE De Klimop, 14.00- 16.00 uur - Middag voor sociaal con tact, waar gehand werkt wordt; MIDDELBURG Kousteensedijk 7, 20.45 uur - Uitrei king Roggeveenprij- zen; Cinema Mid delburg, 20.00 uur- Vertoning 'In Blue'; OOSTKAPELLE Schoolstraat 4, 14.00-15.30 uur- Cursus Klik&Tik; De Halve Maan, 14.00- 16.30 uur - Koers- bal; OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur- Gymnastiek voor peuters vanaf 18 maanden; 10.15-11.45 uur - Spel- en sportmor- gen voor 55-plus- sers; VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur- Handwerkcafé; 13.30-16.00 uur - Bijeenkomst Stich ting Feest van Her kenning; VLISSINGEN CCXL Theater, 14.00-16.00 uur- Bijeenkomst 'Uit met onze buren'; Gymzaal Theo Thijssen, Troelstra- weg 473,16.00 uur - Kleutergym; WESTKAPELLE Markt 65,14.00- 16.30 uur - Soos voor senioren. MTB-TOCHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34