ÉÊÊk ma Verbijstering over adviezen visquota Philip Morris groeit met 135 extra banen IÉ 4 Gratis extra WiFi-punt Automobiliste raakt gewond Uitschot van Theaterloods-B gaat over geweld op school. De voorstelling is voor in het klaslokaal. „Geen boodschap met een geheven vingertje, maar we willen wel relevant zijn." Alles draait bij theater om geloofwaardigheid. Ac teur Oscar Postema is inmiddels 47, maar wie hem ziet spelen in Uitschot vergeet dat meteen. Hij overtuigt als de onhandelbare puber Chris die ten koste van alles een voldoende pro beert te krijgen van zijn lerares. Want anders zwaait er wat thuis. Mevrouw Stöhr, gespeeld door Annemarike Ruitenbeek, laat zich niet chanteren, maar daardoor krijgt Chris het rood voor ogen. Hij kan zijn handen niet meer thuis houden. „Ik heb een petje op om mijn grijze haren te verbergen", zegt Postema grijnzend, „maar ik moet natuurlijk oppassen dat ik geen karikatuur word. Anders haken de leerlingen af." Zeven jaar geleden richtte Pos tema Theaterloods-B op, nadat hij eerder furore maakte met onder meer Theater Kwark. De produc ties van de Zeeuwse theatergroep worden jaren achtereen op scho len in heel Nederland gespeeld, meestal door Postema en Ruiten beek. Vanaf vrijdag wordt Uitschot aan het repertoire toegevoegd, een vertaling van het theaterstuk Aus- setzer van de Duitse toneelschrij ver Lutz Hübner. Tot half januari wordt het stuk vier keer gespeeld op het Scheldemond College in Vlissingen en zeven keer op Neha- lennia in Middelburg. „We hebben er wel ons eigen stuk van gemaakt", zegt Ruiten beek, die tekende voor de verta ling. „Het bevatte prachtige vol zinnen, met veel psychologie erin. Wij hebben het geprobeerd het een beetje te ontduitsen. We wil den niet vertellen wat er gebeurt, dat wordt al gauw te saai, wij wil len het laten zien op de vloer." Theaterloods-B heeft zich ge specialiseerd in schoolvoorstellin- Ik moet oppassen dat ik geen karikatuur word. Anders haken de leerlingen af gen. Anders dan in het theater zit het publiek niet onzichtbaar in een donkere zaal, maar bij dag licht, recht voor de neus van de spelers. „Je ziet meteen hoe ze rea geren", vertelt Ruitenbeek. Uitschot gaat over geweld op school. Met een lesbrief worden de leerlingen op het toneelstuk voor bereid en na afloop is er gelegen heid voor discussie, maar het is geen vormingstheater, benadrukt Postema. „Wij willen een artis tieke voorstelling neerzetten, die we wel hebben toegespitst op een bepaalde leeftijdsgroep en een be paald niveau. Voor veel jongeren zal het een kennismaking met theater zijn, omdat het een keuze is van de school om ons te laten spelen, niet van de leerlingen. Net als bij andere vormen van kunst proberen wij hun zintuigen te prikkelen. Wat er verder met het onderwerp gebeurt, laten we over aan de docenten en de school." Die kunnen met Uitschot zeker uit de voeten, omdat het gaat over de agressiviteit van leerlingen, de gevolgen voor de docent en de in vloed van sociale media. Doordat ze voornamelijk op scholen spelen, is Theaterloods-B niet zo bekend bij het publiek, ter wijl het een van de weinige pro fessionele theatergroepen in Zee land is. DELTA De landelijke visserijorganisatie VisNed is verbijsterd over de voor 2018 voorgestelde lagere quota voor tong, kabeljauw en met name schol. Internationale visse rijbiologen willen een verlaging van het tongquotum met 2 pro cent, een 24 procent lager kabel jauwquotum en dat 35 procent minder schol wordt aangeland. Vooral het laatste steekt VisNed. „Nooit zat er zo veel schol in de Noordzee, zelfs meer dan in de rijke jaren tachtig van de vorige eeuw", geeft secretaris Geert Meun aan, „maar de visserijbiolo gen hanteren een principe van maximum duurzame oogst dat volstrekt onrealistisch is. Daar worden wij de dupe van, zeker als het nu historisch hoge scholbe stand daalt." Van het Nederlandse scholquotum was tot 14 novem ber slechts 47 procent opgevist, maar dat kan nooit een reden zijn zo'n laag vangstadvies te accepte ren, aldus Meun. „Dit is een prin cipiële zaak. De vloot is bovendien sterk ingekrompen. Dat zie je te rug in de vangsten." De EU-ministers van Visserij stellen 12 en 13 december de quota voor 2ot8 definitief vast. PC Volgens directie van de Neder landse fabriek stelt de Ameri kaanse sigarettengigant 'alles in het werk om een rookloze toe komst te verwezenlijken'. Op 30 november wordt de nieuwe pro ductielijn in gebruik genomen. Daar is 80 miljoen euro mee ge moeid. Volgens Philip Morris is dat een nieuwe mijlpaal nadat de fabriek in 2014 stopte met de productie van de ouderwetse sigaret. Direc teur George Tzoumerkiotis schrijft dat de fabriek in Bergen op Zoom een spilfunctie moet gaan verzorgen in de opmars van de elektronische sigaret. De slui ting van de oude fabriek in 2014 ging gepaard met een banenver lies van ruim duizend mensen. Bij Philip Morris werkten destijds driehonderd Zeeuwen. Er zouden wereldwijd inmid dels bijna vier miljoen rokers zijn overgestapt van de ouderwetse sigaret op de e-sigaret en dat aan tal groeit hard. Philip Morris gaat ervan uit dat er dagelijks achtdui zend e-rokers bijkomen. De Amerikaanse fabrikant heeft het roer ook in de media duidelijk omgegooid gelet op de woorden die het officieel ge bruikt. 'Er is aanzienlijke gezond heidswinst te behalen indien ro kers die anders zouden blijven roken, overstappen op rookloze alternatieven. De schadelijke stoffen die verband houden met aan roken gerelateerde ziektes worden immers primair ge vormd door de verbranding van tabak', schrijft Philip Morris. dinsdag 21 november 2017 Annemarike Ruitenbeek als lerares en Oscar Postema als leerling in de theatervoorstelling Uitschot, foto jester van schuylenburch Er vallen klappen in de klas Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - Oscar Postema, Theaterloods-B Gratis digitale tv-apparatuur Gratis volledige installatie Gratis FOX Sports 1 verbindt Bestel voor 1 december op DELTA.nl/niettezuinig Snelste internet van Zeeland Harmen van der Werf Vlissingen DOMBURG Een 77-jarige vrouw uit Domburg is gisterochtend gewond geraakt bij een ver keersongeluk op de Kaasboer- weg in Biggekerke. Het ongeluk gebeurde om 07.15 uur. De vrouw is met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. De Domburgse reed in de rich ting van Biggekerke. Van de an dere kant kwam een tractor met dieplader. De vrouw is vermoe delijk op de andere weghelft ge komen en tegen de tractor ge botst. Een achterop komende bestuurder van een bestelauto kon niet meer op tijd remmen en botste tegen de auto. Sigarettenfabriek Philip Mor ris in Bergen op Zoom breidt de productie van de e-sigaret uit. De huidige tweehonderd werknemers krijgen gezel schap van 135 extra mensen die aangetrokken worden voor de productie van rook- loze tabaksproducten. Geert Nijland Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32