Zeeland laat geïnformeerd over explosie Gent 3 ZONNEPANELEN/- Energiecoöperaties van particulieren in opkomst O JanLonink, burgemeester van Ter- neuzen en voorzitter van de Veilig heidsregio Zeeland, concludeerde gisteravond op basis van de feiten die hij toen beschikbaar had, dat 'de informatievoorziening naar ons toe moeizaam op gang lijkt te zijn ge komen'. Hij betreurt dat, zeker om dat eerst niet duidelijk was of bij de ontploffing giftige stoffen in de at mosfeer waren gekomen. „Als wij snel waren ingelicht", gaf Lonink aan, „hadden we onze hulpverle ning kunnen opschalen. Afschalen kan dan altijd nog." Er stond een zuidwestenwind, vanaf Arcelor- Mittal richting onder meer Zuid- dorpe en Axel. De Veiligheidsregio Zeeland heeft nog wel metingen verricht aan de Zeeuws-Vlaamse kant van de grens, tussen half vijf en half zes. Dat was dus geruime tijd na de ex plosie. Niets verontrustends is ge meten. Er bleken later ook geen gif tige stoffen te zijn vrijgekomen, maar Lonink vindt wel dat de hele gang van zaken goed moet worden geëvalueerd. Hij wijst erop dat na een eerder incident op Belgisch grondgebied net over de grens eind vorige eeuw een overeenkomst is We moeten na wat er is gebeurd, de puntjes nog eens op de 'i'zetten gesloten om de onderlinge, grens overschrijdende hulpverlening te verbeteren. Lonink was daar inder tijd als burgemeester van Sas van Gent direct bij betrokken. „We moeten na wat er maandagmiddag is gebeurd, de puntjes nog eens op de 'i' zetten." De ontploffing bij ArcelorMittal kostte één medewerker het leven en twee medewerkers raakten ern stig gewond. Kort na de explosie was er nog enige tijd sprake van dat personeelsleden ver mist zouden zijn. Dit bleek vals alarm. De brandweer slaagde erin alle overige aanwezigen uit het ge troffen gebouw te evacueren, meldde Het Laatste Nieuws. De explosie deed zich voor in een silo van de cokesfabriek van het staalbedrijf. De oorzaak ligt ver moedelijk bij kortsluiting in een fil ter, aldus Het Laatste Nieuws. Er is geen brand uitgebroken. Wel kwa men er cokesgassen vrij door de ex plosie, maar ook in de directe om geving zijn geen giftige stoffen ge meten. Op videobeelden van kort na de ontploffing zijn vlammen te zien. Dat zou komen doordat reste rend gas is afgefakkeld. ArcelorMittal Gent, voorheen Sidmar, telt ongeveer 4.700 werk nemers. In de afdeling cokesfabriek zijn zo'n tweehonderd mensen werkzaam, is te lezen op de website van ArcelorMittal. In de cokesfa briek worden kolen omgezet in cokes; daarvoor wordt een kolen- mengsel opgewarmd tot een tem peratuur van ongeveer 1.250 graden. Tijdens het proces komen gas en rook vrij. Zowel de cokesproductie als de zuivering van het gas is sterk geautomatiseerd. dinsdag 21 november 2017 VLISSINGEN SCHOONDIJKE HULST GRIJPSKERKE Werkende -f zonneprojecten Zonneprojecten gepland 2018/2019 Windparken ARCHIEFFOTO RONALD DEN DEKKER zonder gas heel gewoon M Begin dit jaar werden 290 zonnepanelen voor de plaatselijke energiecoöperatie geplaatst op het dak van Hydrauvision in Schoondijke. GROEDE Zeeland heeft in de vorm van Zeeuwind een van de oudste energieco öperaties van het land. Burgers legden eind jaren tachtig geld bij elkaar om te in vesteren in windenergie. Zeeuwind is uitge groeid tot een serieuze speler. De coöperatie staat mede aan de basis van het grootste bur gerinitiatief van Nederland, het windpark op de Krammersluizen waar straks 34 turbines draaien. In de Lokale Energie Monitor staan alle particu liere energiecoöperaties opgesomd. Zeeland heeft daarin een bescheiden plaats. Adrie Neuf- eglise van Maak Onze Regio Duurzamer uit Groede is een van de drijvende krachten achter de oprichting van zonne-coöperaties in Zeeuws- Vlaanderen. De landelijke Postcoderoosregeling is de fiscale basis. Mensen die in een bepaalde postcode wonen kunnen lid worden van een co öperaties, kopen certificaten en daarmee worden dan elders zonnepanelen betaald. Neufeglise ging op zoek naar bedrijven of instel lingen met een geschikt plattedak van minstens 500 vierkante meter. De eigenaar krijgt geen ver goeding, maar na vijftien jaar zijn de zonnepane len van hem. In Schoondijke, Breskens en Oost burg liggen inmiddels zonnepanelen van de door Neufeglise opgezette coöperaties op het dak. In Terneuzen, Hulst en Noord-Beveland werkt Neuf eglise aan nieuwe coöperaties. Wie een geschikt platdak voor een coöperatie heeft mag zich bij hem melden. Andere particuliere energiecoöperaties in de Lo kale Energie Monitor hebben project gereali seerd in Heinkenszand (2011), Hengstdijk (2017), of in uitvoering/gepland in Middelburg, Koude- kerke, Grijpskerke, Bruinisse en Dreischor. f MIDDELBURG Zeeland is laat geïnformeerd over een zware ontploffing bij de Gentse staalfabrikant Arcelor- Mittal enkele kilometers over de grens langs het Kanaal Gent- Terneuzen. Bij de explosie die gistermiddag even na drie uur plaatsvond, zijn een dode en twee zwaargewonden geval len. Er was ook sprake van dat er mogelijk gif was vrijgekomen. Arjen Nijmeijer en Harmen van der Werf Gent - Jan Lonink, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31