i Lage koers Britse pond maakt voedsel steeds duurder Geweld in het klaslokaal Jeugd valt in de prijzen Zeeuws voedsel wordt steeds duurder voor de Britse consument. Dat kan leiden tot minder export, waarschuwt ABN Amro. Dominique D'Hooge heeft een klik met Zaamslag Theaterloods-B toert met voorstelling langs scholen Kinderen voorde Voedselbank Door de lage pond en de sterke euro moet de Britse consument steeds meer betalen voor Zeeuwse aardap pelen, uien en fruit. In een nieuw rapport over de Brexit waarschuwt ABN Amro dat de export van land bouwproducten kan dalen door de stijgende voedselprijzen in het Ver enigd Koninkrijk (VK). Van alle provincies hebben Zeeland en Noord-Brabant het meeste belang bij export naar het VK. Zo namen de Britten dit sei zoen 143.593 ton uien af. Ze waren daarmee bijna de beste klant. Al leen Senegal nam met 170.000 ton meer uien af. De Britten redden wel het uienseizoen voor de Zeeuwse handelsbedrijven door 40.000 ton meer uien te kopen dan het jaar er voor. ABN Amro waarschuwt expor teurs echter voor de daling van het Britse pond. Dat maakt Nederlands voedsel duurder voor Britse consu menten. Dit geldt vooral voor fruit, maar ook voor groenten en vlees. Volgens de bank was dat al begin dit jaar merkbaar. De export naar het Verenigd Koninkrijk viel tegen in vergelijking met de uitvoer naar andere Europese importlanden. Mogelijke importheffingen na de Brexit kunnen ertoe leiden dat Ne derland - en Zeeland in het bijzon der - zich uit de markt prijst. Bijna 8 procent van de Zeeuwse exportgoederen gaat naar de wes- terburen. Dat is boven het lande lijke gemiddelde van 6,9 procent. Zeeland voert vooral voedsel uit, zoals uien, aardappelen en diep vriesproducten van met name de aardappelverwerkende industrie. Daarnaast gaan er veel chemische producten vanuit Zeeland de Noordzee over. Overigens is de Zeeuwse export naar het Verenigd Koninkrijk de laatste jaren wel ge daald. In 2008 was die nog 9,9 pro cent ofwel 607 miljoen euro. In middels is dat zo'n twee procent punt minder, goed voor een export waarde van 472 miljoen euro. Desondanks is de Britse markt nog steeds van belang voor de Zeeuwse exportbedrijven. Dat be wijst de 40.000 ton uien die dit sei zoen extra de Noordzee overging. Dat was een welkome meevaller, nu Rusland als afzetmarkt al enkele Bijna 8 procent van de Zeeuwse exportgoederen gaat naar het Verenigd Koninkrijk jaren gesloten is voor landbouw producten uit de Europese Unie. De Britten moeten ongeveer de helft van de groente en viervijfde van het fruit importeren. De Europese Unie is met 27 procent grootleverancier. Met zo'n 4,5 miljoen ton overslag is het Verenigd Koninkrijk ook be langrijk voor de Zeeuwse havens. Gent zit rond de 1,3 miljoen ton. Beide havens gingen vorig jaar op Brexit-missie. Ze bezochten drie havens (Montrose, Grangemouth en Immingham) om hun handels contacten te onderhouden. Het afscheid van de Europese Unie betekent ook dat het Britse bedrijfsleven te maken krijgt met exportheffingen. Zeeland importeert vrij weinig (ruim too miljoen euro) uit het Verenigd Koninkrijk. Er kan wel een concurrentiestrijd ontstaan tussen de Zeeuwen en de Britten bij de aanleg van windparken en ontmanteling van olie- en gasplat- forms op de Noordzee. Vanuit Vlis- singen doet een aantal bedrijven werk voor de bouw van Britse windparken op zee. GOES Auto's repareren, tuinhuisjes timmeren of muurtjes metselen. Ruim 1.100 leerlingen van veertien scholen voor voortgezet onderwijs in Midden-Zeeland snuffelen deze week in Goes aan techniek. De zogeheten BTZ-dagen zijn een idee van de vmbo-decanen en het bedrijfsleven. Het doel is leerlingen kennis te laten maken met technische beroepen, van transport tot procestechniek. Joanna (I) en Alisia van het Ostrea Lyceum gingen gisteren aan de slag met troffel en specie. Samen metselden ze een muurtje. FOTO MARCELLE DAVIDSE It dinsdag 21 november 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND5 Brexit kan export raken Frank Balkenende ZEELAND10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29