13 Sekteleider Charles Manson (83), die zijn volgelingen in de jaren 60 aanzette tot gruwelijke moorden, is zondag gestorven. Ém-wi De charismatische Manson, van wie het met een swastika geta toeëerde gezicht veelvuldig op duikt binnen de Amerikaanse hip pie- en popcultuur, was aanvanke lijk een randcrimineel die sinds zijn jeugd regelmatig in de gevan genis verbleef. In de jaren 6o ver zamelde hij een schare overwe gend jonge vrouwelijke volgelin gen die bekendstond als de Manson Family. De sekteleider, wiens naam sindsdien symbool staat voor on uitsprekelijk kwaad en waanzin, gaf in augustus 1969 een aantal van zijn volgers opdracht de be woners en gasten van een huis in de Hollywood Hills om te bren gen. De bloederige moorden zou den hem zijn ingegeven door het Beatlesnummer Heiter Skelter. Ze schokten de wereld en bezorg den Manson zijn kwalijke faam. Vijf mensen kwamen bij de moordaanslag om het leven, onder wie actrice Sharon Tate, de hoog zwangere vrouw van regisseur Ro man Polanski. Volgens justitie was de moordpartij onderdeel van een plan van Manson om een rassen- oorlog te ontketenen. Naast Tate werden ook Abigail Folger, erfge name van een koffie-imperium, celebritykapper Jay Sebring, de Poolse regisseur Voityck Fry- kowski en huisvriend Steven Par ten omgebracht. De nacht na de moorden werden vermogend win kelier Leno LaBianca en zijn vrouw Rosemary in hun huis aan de andere kant van Los Angeles doodgestoken. De daders schreven in bloed de woorden 'varkens' en 'Heiter Skelter' op de muren. Bloedbad Charles Manson werd uiteindelijk opgepakt in verband met de moor den, toen drie maanden later een van zijn volgers voor een ander vergrijp de gevangenis indraaide. Zij vertelde een celgenoot over het bloedbad, wat tot Mansons aan houding leidde. Het proces tegen Manson en drie van zijn volgers, Susan Atkins, Patricia Krenwinkel en Leslie Van Houten, duurde bijna een jaar. Manson hield, on danks het overweldigende bewijs tegen hem, tijdens het proces zijn onschuld vol. De maatschappij zou de werkelijke dader zijn. „Deze kinderen, die met messen op jullie afkomen, zijn jullie kinderen", sprak hij in de rechtszaal. „Jullie 4 /Vi f'i'mmm 4' hebben het hun geleerd, niet ik. Ik heb hun slechts geleerd voor zich zelf op te komen." Manson en de drie vrouwen kre gen de doodstraf. Executie bleef hun, door het afschaffen van de doodstraf in Californië, bespaard en in 1972 werd de doodstraf om gezet naar levenslang. Atkins overleed in 2009 in de gevangenis, Krenwinkel en Van Houten zitten nog steeds vast. Ly- nette Fromme, eveneens volge linge van Manson, pleegde in 1975 een moordaanslag op president Gerald Ford. Haar pistool wei gerde. Fromme werd gearresteerd en zat 34 jaar in de gevangenis. Manson werd vorige week opge nomen in het ziekenhuis van Kern County in Californië. Wat hij mankeerde, werd niet bekendge maakt. In januari moest Manson ook al naar het ziekenhuis, toen met een zware bloeding in de dar men. Manson zat meer dan 45 jaar in de gevangenis. Sinds zijn op sluiting heeft hij twaalf keer tever geefs om gratie gevraagd. dinsdag 21 november 2017 GO Charles Manson: hippie uit de hel David van der Heeden Bakersfield/Rotterdam Charles Manson bij zijn arres tatie eind 1969. Onder: de sekte leider in de laatste jaren van zijn leven met swastika-tatoeage. FOTO'S JOHN MALMINtPHOTO NEWS) EN AP X f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13