Tabaksindustrie moet echt met de billen bloot EUWS 11 Links: 'Haal ontwikkeling medicijn weg bij fabrikant' Justitie wil geen straf voor agenten in zaak-Henriquez Het grootste deel van de familie van Mitch Henriquez zat gisteren al niet eens meer in de beveiligde rechtbank op Schiphol. Zijn moe der en zussen hebben geen ver trouwen in een eerlijk proces. Vo rige week donderdag kondigden ze al aan de rest van de strafzaak weg te blijven. Maar Jennifer, de ex- vriendin van Mitch, zit er nog wel wanneer de officier van justitie be gint te vertellen wat de agenten fout hebben gedaan. „Het begon zo mooi", zegt Jen nifer na afloop. Maar toen de offi cier van justitie verklaarde dat niet bewezen kon worden dat de nek klem de oorzaak is van Mitch' dood, voelde ze het al misgaan. De stiefdochter van Mitch, die naast Jennifer zit, legt haar hoofd moe deloos op tafel. Even later kijkt ze cynisch naar de officier. De nek klem niet de doodsoorzaak, hoe bestaat het.„Iedereen heeft toch op de beelden kunnen zien wat ze hebben gedaan", zegt Jennifer. „Ik ben geschokt." Maar het wordt nóg erger voor de familie. Nadat de officier van justitie heeft uitgelegd dat alleen mishandeling bewezen kan wor den, blijkt dat justitie de agenten géén straf wil opleggen. Want, zegt de officier van justitie, voor ons zitten twee gebroken mannen die door dit alles al genoeg gestraft zijn. Jennifer is verbijsterd: „Agen ten kunnen alles doen, ze krijgen toch geen straf. Hoe ga ik dit mijn zoon, Mitch' zoon, uitleggen? Ik kan dit niet begrijpen. Waarom?" Provocerend De 42-jarige Mitch Henriquez werd eind juni 2015 hardhandig ge arresteerd nadat hij zich op een Haags festival dronken en provoce rend had gedragen tegenover een groep agenten. De arrestatie was terecht en gezien zijn verzet mocht geweld worden gebruikt, vindt het OM. Het gebruik van de nekklem, een zwaar en riskant geweldsmid del, had echter niet gemogen. Ook had een tweede agent geen pep- perspray mogen gebruiken. Daar door kon Mitch nog moeilijker ademen. Volgens justitie waren er genoeg agenten in de buurt om de grote Arubaan op andere manieren in bedwang te houden. Ook achtte de officier van justitie het ongeloof waardig dat de agenten écht dach ten dat Mitch een wapen droeg, zo als hij spottend riep. „Dan hadden ze wel anders opgetreden", aldus de officier, die erop wees dat de agenten Mitch niet eens fouilleer den. Desondanks werd de Arubaan keihard aangepakt. Henriquez overleed een dag later. Maar de officier van justitie volgt het oordeel van de meeste deskun- ledereen heeft toch op de beelden kunnen zien wat ze hebben gedaan digen: Mitch' overlijden door stress en hartfalen is ontstaan door meer factoren dan alleen de nekklem, pepperspray en slagen, en daarom niet toe te rekenen aan de twee agenten. Dus blijft 'slechts' mis handeling over als bewezen feit. De officier van justitie vraagt daarom vrij spraak van doodslag en dood door schuld. Baanbehoud De familie van Mitch Henriquez is totaal verbijsterd en ontstemd. De familie vindt het belachelijk dat justitie oordeelt dat 'de agenten al genoeg gestraft zijn', gezien het feit dat toenmalig korpschef Bou- man meteen aangaf dat de agenten 'hoe dan ook' hun baan zouden be houden. Alle hoop bij de familie is nu gevestigd op de rechter, die 21 december uitspraak doet. DEN HAAG De ontwikkeling van medicijnen moet in de toekomst genationaliseerd worden. Ook is betere controle op geneesmidde lenreclames nodig en dienen prijs- onderhandelingen over nieuwe middelen openbaar te zijn. Met een serie voorstellen - die Groenlinks, SP en PvdA vandaag presenteren - wil het linkse blok de macht van de medicijnenmakers indammen. De politieke partijen willen dat onderzoek en ontwikkeling los ko men te staan van de verkoop van medicijnen. Daarom stellen ze voor om nieuwe middelen in de testfase onder te brengen in een aparte on derneming zonder winstoogmerk. Het geld voor de research komt uit een Nationaal Fonds Geneesmid delen, betaald uit publieke midde len en door de farma-industrie. Als zo'n bedrijfje uiteindelijk in handen belandt van een grote far maceut, vinden de initiatiefnemers het 'niet meer dan normaal' dat de overheid voorwaarden stelt. Zo moet helder zijn hoe de prijs van een nieuw middel tot stand is geko men en dient de fabrikant te garan deren dat het medicijn ook echt bij de patiënt terecht komt. Het is zeer de vraag of de coalitiepartijen brood zien in nationalisering. RECTIFICATIE De uitspraak is een gevolg van een zaak die een antirookorganisatie aanspande tegen de tabaksindu strie. De rechter heeft na jarenlang juridisch gesteggel besloten dat de tabaksindustrie in advertenties moet erkennen dat zij eropuit is de roker verslaafd te maken. Dat doen producenten door fil terpapier te kiezen waarmee de ge bruiker de maximale hoeveelheid nicotine binnenkrijgt. De tabaksfa brikanten worden met de adverten ties gestraft voor het feit dat ze de consument decennialang valse in formatie hebben voorgeschoteld. In de advertenties moet nu wor den uitgelegd dat roken meer slachtoffers veroorzaakt dan drugs, aids en auto-ongelukken en dat si garetten expres zo gefabriceerd zijn Mensen krijgen nog veel meer schadelijke stoffen binnen dan we al wisten dat ze verslavend zijn. De tabaksfa brikanten wisten nog wel te voor komen dat elke advertentie op radio en tv moet beginnen met de zin: 'Hier is de waarheid...' Strafzaak De uitspraak in Amerika is koren op de molen voor de strafzaak die mo gelijk in Nederland gaat worden ge voerd tegen de tabaksindustrie. En kele longpatiënten en KWF Kan kerbestrijding hebben aangifte ge daan van zware mishandeling te gen de vier grote tabaksfabrieken in Nederland. Hun advocaat, Bénédicte Ficq, heeft de verplichte advertentie campagne in Amerika ingebracht bij het Openbaar Ministerie in Ne derland. Het OM moet nog beslui- ten of het tot vervolging overgaat. Als het goed is, gebeurt dat nog dit jaar. KWF-directeur Michel Rudol phie op de KWF-site: „Mensen krij gen nog veel meer schadelijke stof fen binnen dan we al wisten. Daarom vinden wij het gepast om de gang naar de rechter te maken." dinsdag 21 november 2017 Ex-vriendin Mitch geschokt over eis De officieren van justitie Mol en Sleeswijk. De betrokken agenten deden tijdens het proces onzicht baar hun verhaal van achter het glas links op de foto. fotoanp/olaf kraak Ze snapt er niets van, Jennifer Petrocthi, moeder van het enige kind van Mitch Henriquez. Hoe bestaat het dat de officier van justitie géén straf eist, helemaal niks, tegen twee agenten die hem zó zwaar mishandelden dat hij overleed? Victor Schildkamp Jorina Haspels Haarlemmermeer -Jennifer (ex-vriendin Mitch) In de krant van 20 november werd in de introductietekst van het krantenartikel 'Apotheker mag duur medicijn tegen SMA namaken' ten onrechte gesug gereerd dat het kabinet apothe kers al toestemming heeft ge geven om het patent op het medicijn Spinraza tegen spier ziekten te omzeilen. Dat is on juist. Het gaat hier om een ad vies van een zorgadviseur van het kabinet, zoals ook verderop in het stuk naar voren komt. Het kabinet onderhandelt momen teel nog met de fabrikant van Spinraza en wil nu niet via de media communiceren over de status van dit dossier. Tabaksproducenten in Amerika moeten in advertenties toege ven dat ze de consument be wust verslaafd willen maken. Dat heeft een Amerikaanse rechter besloten. Victor Schildkamp Rotterdam -Michel Rudolphie Roken is „dodelijk Roken dodelijk Roken i' dodelijk Teksten op sigarettenpakjes moeten de roker stoppen, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11