8 HOMOSEKSUELE DOMINEE ANNE-MARIE VAN BRIEMEN Anderen konden homoseksueel zijn, maar niet dominee Anne-Marie van Briemen. Dat dacht ze, tot de liefde haar inhaalde. Over geloof, wanhoop, lege plekken in 'haar' kerk en vooral: liefde. Anne-Marie van Briemen (39) stapt afgelopen vrijdag naar voren op de Generale Synode, de landelijke ver gadering van de protestantse kerk. Daar praat het bestuur over de beslis sing homohuwelijken ook in de kerk in te zegenen. Het gaat haar letterlijk aan het hart. Lang wist Van Briemen zich geen raad met haar geaardheid, nu staat daar de dominee die wor stelde en bovenkwam. Het verbaast haar zelf misschien nog het meeste. Nooit was ze zo open. Ze voelt zich kwetsbaar, maar het is tijd om het anderen gemakkelijker te maken dan zij het heeft gehad. Als kind is Anne-Marie gelovig 'tot en met'. „Ik kreeg het van thuis mee, in een positief klimaat." Ze gaat in Gouda naar het gymnasium op het Driestar College, waar de meisjes rokken dragen en het geloof een cen trale rol heeft. Daarna kiest Van Brie men voor een studie theologie. Ze belandt in Utrecht, daarna in Oxford. Ze is zo'n typische student die bij een vereniging zit en in een romme lig studentenhuis woont. Maar altijd is er het geloof. Ook als ze op zater dag werkt in de supermarkt in Bode graven. Voor ze het weet, is ze met klanten in gesprek over God. Van Briemen is zo'n twintig jaar als ze merkt dat ze op vrouwen valt. Een mokerslag voor de vrouw die het al uitdaging genoeg vindt om als vrou welijke theoloog haar weg te vinden in de kerk. „Als je dan ook nog homo bent... Ik herinner me een kranten artikel uit die periode, waarin vanuit de behoudende Gereformeerde Bond wordt beschreven hoe afschuwelijk het is als er in de kerk ruimte komt voor de vrouw in het ambt en homo's in een relatie. Het trof me diep. Tegen de vrouw in het ambt, te gen homo's, oftewel: tegen mij. De kerk die voor mij zo belangrijk was, zei dat er voor mij geen plaats was." Ze begraaft haar gevoelens voor vrouwen. „Het was te moeilijk. Ik wilde met hart en ziel Jezus volgen, hoe kon mijn geaardheid daarin een plek hebben? Ik had geen idee, ik had ook geen voorbeelden." Van Briemen voelt zich niet afgewezen door God, maar vreest wel dat de kerk dat zal doen. Het maakt het alleen maar moeilijker haar gevoelens te delen. Boven haar studententijd pakken donkere wolken zich samen. Kwetsbaar „Uiteindelijk vertrouwde ik het stukje bij beetje toe aan mensen die dicht bij me stonden." Maar wat ze voelt is te fragiel, te kwetsbaar om massaal te delen. Ze geniet van vrienden en haar werk, gaat als jeugdmissionaris aan de slag, maar het is alsof daarboven een schaduw hangt. „Ik wist: als ik ooit een relatie zou krijgen, dan zou ik ander werk Ik ging eraan kapot. Liefde onderhet tapijt stoppen omdat het lastig is, dat kan gewoon niet moeten zoeken." Ach, ze is 'niet licht ontvlambaar in de liefde' en gaat daar ook niet naar op zoek. Jaren gaan voorbij, Van Briemen wordt in 2012 gemeentepredikant in kwekersdorp Boskoop. In feite negeert ze haar ge aardheid. „Ik dacht dat ik er weinig mee moest, maar misschien ontbrak het me vooral aan moed om mezelf te aanvaarden." Kloppend Dan wordt ze 'ingehaald door de liefde'. Wat is Van Briemen blij met de verliefdheid op Pieranna, die haar zo overvalt. „Het was samen zo klop pend, zo passend. Iemand die je be staan bevestigt." 'Een hulpe tegen over, die bij mij past', citeert ze de bijbel. Tegelijkertijd voelt ze de angst die de liefde met zich meebrengt. „Die zat dieper in me dan ik zou wil len. Als je uit een traditie komt waar een homoseksuele relatie not done is, moet je wel heel sterk in je schoenen staan om uit dat systeem te stappen. Je moet zo veel grenzen over. Als je gewoon hetero bent, hoefje daarover nooit na te denken. Ik was ook bang wat het zou doen met de kerkelijke gemeente waar ik predikant ben. Mijn angst was dat de gemeente het niet zou trekken, dat die uit elkaar maandag 20 november 2017 aoen Bert Woudenberg Carla van der Wal Boskoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8