NYNKE DE JONG Ankara bant alle LGBT-activiteiten 'Geen druk op de knop bij illegaal bevel Trump' nationale vacaturebank lekker op de fiets naar je werk alles op alles voor jouw baan. 6 Column Dat heeft de provincie waar An kara in ligt, bekendgemaakt. LGBT is een van oorsprong En gelse afkorting die staat voor les bian, gay, bisexual, transgender. Het gaat ook om theater, panel discussies, interviews en ten toonstellingen, zo blijkt uit een verklaring van de provincie. Woensdag verboden de autori teiten al een festival met Duitse gayfdms in Ankara, een dag voor de opening, omdat er gevreesd werd voor ongeregeldheden. Het festival was mede georga niseerd door de Duitse ambas sade in Ankara. De organisatoren riepen de autoriteiten op zulke bijeenkomsten niet te verbieden, maar juist mogelijk te maken dat ze veilig konden worden gehou den. In de voorbije twee jaar werd tot tweemaal toe een Gaypride- parade in Istanbul verboden. Het nieuwe verbod betekent dat de zorgen over de mensen rechtensituatie zich verdiepen bij mensenrechtenactivisten en westerse landen. Homoseksualiteit is er in tegenstelling tot in veel andere moslimlanden niet strafbaar Er komt steeds meer kritiek op de conservatieve regering van Re- cep Tayyip Erdogan, die de vrij heid van homo's en andere soci ale minderheden meer en meer zou inperken. Homoseksualiteit is in tegen stelling tot in veel andere mos limlanden niet strafbaar in Tur kije. Wel is er veel vijandigheid in het land jegens homo's. Hyten (foto) zei dat za terdag op het forum 'Nukes: The Fire and the Fury (Atoom bommen: het vuur en de furie) over interna tionale veiligheid in het Canadese Halifax, zo melden verschillende Amerikaanse media. De titel van de bijeenkomst verwees naar een spraakmakend dreigement van Donald Trump, eerder dit jaar aan het adres van de Noord-Kore- aanse leider Kim Jong-un. De generaal leek degenen die bezorgd zijn over het opvliegende karakter van zijn president gerust te willen stellen. Hyten zei dat hij al met Trump over een dergelijk scenario had gesproken en dat hij de president zou zeggen dat hij geen illegale aanval kan uitvoeren. „Als je een illegale order uitvoert, kun je voor de rest van je leven in de cel zitten", aldus Hyten. „Wij generaals zijn niet gek", voegde de opperbevelhebber er aan toe. „Het is onze verantwoor delijkheid om goed na te denken over dergelijke zaken." Hyten heeft recht van spreken. Hij is de baas van de nucleaire afdeling van het strategische commandocen trum Stratcom. Volgens de regels kan de Ameri kaanse president niet zo maar raketten afschie ten. Hij moet kunnen aangeven dat er noodzaak is voor een aanval, een specifiek doelwit is, dat de aan val proportioneel is voor het gevaar dat de Verenigde Staten zou be dreigen en dat er geen onnodig leed wordt veroorzaakt door de aanval. Onder anderen generaal Hyten moet Trump hierover advi seren. „Als het illegaal is, zal het vol gende gebeuren. Ik zal zeggen: 'Mijnheer de President, dat is ille gaal.' En wat zal hij dan doen? Hij zal vragen wat wel legaal is", aldus Hyten tijdens een panelgesprek. De generaal zou vervolgens met voorstellen komen voor een aan val die wel legaal is en dus een niet-nucleaire optie. Trump heeft nog niet gerea geerd op de uitspraken van Hyten. De voorbereiding had niet beter kunnen gaan. De de monstratie was aan gevraagd en goedgekeurd, de ge meente Dokkum had een speciale plek gereserveerd waar gedemonstreerd kon wor den. Jerry Afriyie, woordvoerder van 'Nederland wordt mooier' sprak lovende woorden over de burge meester van Dongeradeel. Haar opstelling was 'onge kend', zo te kende NRC een dag voor de in tocht op. „Dat heb ik nog niet eerder gezien. Haar open toon is een heel an dere dan wij tot nu toe gewend zijn." De Dokku- t Niemand vraagt het je eens te zijn met een ander den met mensen die een goedge keurde, overlegde demonstratie zouden gaan voeren. Dan kun je denken dat je, met je auto en je vlaggen en je intimiderende tek sten, ons Nederlands erfgoed ver dedigt, maar je geeft eigenlijk onze Nederlandse normen en waarden een trap in de ballen. Jij mag zeggen wat je wilt. Je zou het hele jaar door als Zwarte Piet verkleed kunnen gaan, compleet met duimendik schoensmeer op je gezicht. Je mag Zwarte Piet levens groot op je lichaam tatoeëren. En je mag elke intocht een spandoek breien waarop je laat weten dat jij Zwarte Piet 4Ever bent. Als dat is hoe jij het voelt: hou het vooral niet voor je. Ook jij hebt demon- stratierecht. En hen door hen dat te ontnemen, ontneem je ze een grondrecht. Niemand vraagt je het eens te zijn met de ander. Geef alleen de ander de ruimte om z'n mening te verkondigen. mers waren op de hoogte gesteld van de demonstratie. Burgemees ter Waanders riep op om eenie ders mening te respecteren. Kortom: de voorbereiding was optimaal. Want demonstreren is in Nederland een recht. Een van die mooie normen en waarden waar Nederland op gebouwd is. Je kunt het totaal oneens met elkaar zijn, in de verste verte ook nooit dichterbij enig begrip komen, maar dat staat volledig los van het récht om je mening te verkondigen. Daarom hebben we persvrijheid, en demon stratievrijheid. Dat is het mooie van een democratie, en die rechten moet je niet voor lief nemen. maandag 20 november 2017 @Nynke Grondrec Deelnemers aan de Gay Pride in 2015 in Istanbul wor den opgejaagd door de politie. FOTO REUTERS In de Turkse hoofdstad Ankara worden LGBT-films en -ten- toonstellingen verboden, omdat het publiek er in toene mende mate aanstoot aan neemt. ANP/AP/Reuters Ankara wij zetten alles op alles voor jouw baan, dus ook die ene bij jou in de buurt. Want met onze slimme zoekfuncties krijg je eenvoudig alle banen te zien die passen bij jouw wensen, zo zetten wij alles op alles. vind jouw baan op nationalevacaturebank.nl De bevelhebber van het Ameri kaanse strategisch commando, generaal John Hyten, zegt dat hij een bevel van president Trump om nucleaire wapens te lanceren, weigert als deze order in strijd is met de wet. Bob van Huët Halifax/Rotterdam Maar anderen hebben dat ook. En dus ga je niet op de A7 met gevaar voor eigen- en an dermans le ven de bus sen tegenhou-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6