J Toneel Steen viert jubileum met open dag, boek en voorstellingen 100 jaar Toneel Steen EN 19 Toneel Steen bestaat honderd jaar en viert dat uitbundig. Naast een boeken jubileumstuk zette de vereniging uit SintJansteen zaterdag ook de deur open. Hier ligt honderd jaar toneel", vat toneel speelster Annie Cop- pieters samen wat er allemaal te zien is in gemeenschapscentrum De Wa rande in Sint Jansteen. Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steene, kortweg Toneel Steen, houdt een open dag ter ere van het jubileum en daar is alles voor uit de kast ge haald. Op tafels ligt een uitgebreid archief met onder meer program maboekjes en fotoboeken. Met haar (bijna) 75 jaar is Annie het oudst meespelende lid. „Ik ben be gonnen op mijn zeventiende en Bij Toneel Steen voelen we ons één grote familie speel nog steeds mee." Dat ze zo lang bij dezelfde vereniging zit, heeft een reden. „Het is één grote familie. Het klinkt cliché maar het is echt zo. Toneel is mijn passie, het houdt me jong." Toneel Steen heeft 49 leden in alle leeftijden en betrekt ook de jeugdige bezoekers actief bij de open dag, met improvisatietoneel. Er blijken heel wat toneel talentjes bij te zitten. Op het podium in de zaal van De Warande staan rekken vol verkleedkleren en Jaylin Merckx (7) kiest voor een bruids jurk. Ze speelt dat ze een groot feest gaat geven. „Met snoep voor alle kinderen." Annie speelt met Elouise Ler- nout (8) een klein toneelstukje. Elouise vertolkt de rol van een chique dame en doet dat met verve. Ze schrijdt over het podium en wuift koninklijk. Annie geeft de meiden tips. „Zorg dat publiek je goed kan zien en kijk naar voren als je iets zegt." De toneelclub heeft daarnaast een quiz gemaakt, waardoor het archief op toneelsteen.nl voor eventuele sjoemelaars even niet te bekijken is, en geeft een kijkje ach ter de schermen. Marjolein Ver- straeten wordt in de grime gezet door Guido Clarysse, hij maakt een gapende wond op haar wang. Guido is een professional die re gelmatig cursus geeft aan de gri meurs van het gezelschap, onder wie Marjolein. „Ik leer veel basis dingen van Guido. Als iemand bij voorbeeld oud wordt geschminkt, moet je de handen ook meene men", vertelt ze. Veel leden zijn tijdens de open dag verkleed, ter promotie van het jubileumstuk Ebenezer Scrooge. Scrooge, gespeeld door Ivan de Witte, verwelkomt alle bezoekers. Het stuk wordt vanaf 16 december negen keer opgevoerd in de kerk van Sint Jansteen. „Dat is ons Ebenezer Scrooge is ons spektakelstuk voor het jubileum spektakelstuk", zegt Emmy de Bot. Zij is sinds 2009 de hoofdvrouw, oftewel de voorzitter van de club. Voor speelster Dominique Cam- bier is de opvoering extra bijzon der: „Mijn vader, Ivan, speelt Scrooge en mijn zoontje Maury speelt de jonge Scrooge. Ik speel Mrs. Branson, dus we staan straks met drie generaties op het po dium." BOEK maandag 20 november 2017 2V Al generaties lang op de planken Sophie Stockman -Annie Coppieters, lid Annie Coppieters (I) van To neel Steen leert jeugdige be zoekers improviseren. Elouise Lernhout is chique dame en Jaylin Merckx speelt een bruid. FOTO'S CAMILE SOHELSTRAETE -Emmy de Bot, hoofdvrouw Het honderdjarig bestaan van Toneel Steen werd zaterdag nog feestelijker. De club werd ver rast met een Koninklijke Erepen ning, die burgemeester Jan- Frans Mulder uitreikte aan hoofdvrouw Emmy de Bot (r). Bij leden Ria Thijs (I) uit Heikant en Willy Dobbelaer (m) uit Sint Jansteen speldde de burge meester een lintje op. Ria is sinds 1973 betrokken bij de ver eniging. Ze hield zich met name met de financiën bezig en is lid van de leescommissie. Ook is ze vrijwilliger voor onder meer de FNV Belastingservice en duiven sport. Willy is sinds 1960 actief bij de toneelclub en vervulde rol len als bestuurslid, voorzitter, toneelmeester en decorbouwer. Hij zit nog steeds bij de lees commissie en is daarnaast lid van Stichting Red Onze Polders. „Twee jaar waren we bezig met de voorbereiding van het honderdjarig jubileum", vertelt hoofdvrouw Emmy de Bot. Veel tijd ging zitten in het boek dat de club zaterdag presenteerde en waar veel leden aan meehielpen. Toneelspeelster Gertie de Boey schreef of herschreef de teksten. Het is een uitge breid en gedetailleerd naslag werk geworden waarin alle ooit gespeelde stukken staan. Verder bevat het werk veel in formatie over het reilen en zeilen van de toneelvereni ging. Ook staat het boek vol affiches en foto's van de spe lers. De oudste groepsfoto dateert van 1925. Willy Dobbelaer ploos de ar chieven uit en las alle notulen door. Daaruit kwam veel inte ressante informatie naar voren. Zo mochten vrouwen in 1956 pas volwaardig lid wor den van de vereniging. Ook bleek dat het familiegevoel dat de huidige leden ervaren, er lang geleden ook al was. „Mensen waren begaan met eikaars lot en hielpen elkaar." '100 jaar Toneel Steen - Voor en achter de schermen' is voor 15 euro te koop tijdens de voorstellingen van Ebene zer Scrooge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64