100.000 225.000 - 2 10.000 11.500 14.000 luuuwumi Provincie omarmt oude boerderijen 's Nachts werken is geen optie 7 17 0 0 0 alle wijk- en straatkasten in Zee land wordt apparatuur vervangen. Dat gaat van eindversterkers, verde lers, multitaps tot connectoren. Brouwer somt de getallen achteloos op: 400 wijkcentra, 2.500 wijkkas- ten en 11.500 straatkasten. „Zo'n straatkast is het laatste portaal naar de voordeur", legt monteur Meivin Dam uit, terwijl hij de nieuwe ver sterkers en verdelers toont. In Ritt hem lopen er vanuit deze ene straatkast verbindingen naar 23 huizen, weet hij. Meivin is één van de tien mon teurs die vandaag worden geïnstru eerd. Wie in Ritthem een groepje Delta-mensen rond een wijkkast spot, weet nu dat er een spoedcur sus aan de gang is. „We draaien hier warm voor de komende vier jaar", zegt Brouwer. Dat Delta in de ge meente Vlissingen begint, heeft een reden. Brouwer: „De appara tuur is er gemiddeld wat ouder dan elders. De behoefte aan meer inter- netcapaciteit is hier dus vrij groot. Vlissingen wordt zo de eerste Zeeuwse gemeente met glasvezel snelheden via de kabel. Uniek in Nederland." Delta plant de kabelwerkzaam heden maximaal drie weken voor uit. Brouwer kan daarom nog niet zeggen waar en wanneer in Zee land de monteurs de komende vier jaar opduiken. „We zullen kriskras door de provincie trekken. Plaatsen waar de behoefte aan meer capaci teit het grootst is, zullen we het eerst aanpakken." Peter en Amanda Hoogenboom kregen de prijs dit jaar toegekend voor het herstel van boerderij Wel land in Noordwelle. Elk jaar kennen de Boerderijen stichting Zeeland, de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de landbouworganisatie ZLTO de Zeeuwse Erftrofee toe. Welland is al twee eeuwen in het bezit van de familie Hoogenboom. De boerderij zeifis nog veel ouder. Sinds 2008 is hoeve Welland niet meer in gebruik als boerenbedrijf. Een lot dat honderden boerderijen in Zeeland al hebben ondergaan of nog te wachten staat. Karakteris tieke boerderijen maken het Zeeuwse landschap aantrekkelijk, zei Van der Maas. Volgens de gede- Boerderij Welland is al twee eeuwen in bezit van de familie Hoogenboom puteerde passen ze in het bekende rijtje met zee, strand, ringdorpen, duinen en dijken. De kunst is om oude boerderijen rendabel te ma ken, aldus Van der Maas. Boerderij Welland is daar een voorbeeld van. De Zeeuwse Erftrofee wordt sinds 2003 uitgereikt. Met ingang van dit jaar wordt de prijs niet meer toegekend aan een boerderij, maar aan iemand die zich inzet voor het behoud van onroerend cultureel erfgoed. De Hoogenbooms werken al vijftien jaar aan het in oude luis ter herstellen van Welland. Het wa genhuis herbergt nu vier 'lodges' voor vakantiegangers. Peter en Amanda Hoogenboom zijn de eer sten die de Erftrofee-nieuw-stijl kregen. Bij de trofee hoort dit jaar, ook voor het eerst, een geldbedrag van duizend euro uit een nieuw fonds van de Boerderijstichting. Dat fonds is mogelijk gemaakt door een legaat van 10.000 euro van Jo hanna Anthonina van Embden- Butler. De stichting heeft zelf 5.000 euro heeft bijgelegd. maandag 20 november 2017 Meivin Dam, één van de tien monteurs die het Delta-netwerk gaan ver beteren, laat een gloednieuwe versterker zien. Het onderdeel belandt deze week in een wijkkast aan de Lambrechtsenstraat in Ritthem. „Deze versterker heeft een veel hogere bandbreedte. Dat zorgt er voor dat je naast al je andere internetgebruik ongehinderd Netflix kunt kijken. Met al die nieuwe componenten wordt het netwerk betrouw baarder en is het gereed voor hogere internetsnelhden." De vervan ging kost gemiddeld enkele uren. Daarna moet hij de apparatuur inre gelen. Dat geeft hinder, erkent hij. De stroom moet er sowieso af om veilig te kunnen werken. Het werk 's nachts doen, als Ritthem toch op één oor ligt, is geen optie, zegt hij. „Als we 's nachts monteren, houd je de buurt uit zijn slaap. Ik denk niet dat mensen het leuk vinden als we hier grote lampen neerzetten en een hoop kabaal maken." De actuele planning is te zien op DELTA.nl/netwerk Delta-monteur Meivin Dam is bezig in een straatkast aan de Lambrechtsenstraat in Ritthem. FOTO LEX DE MEESTER KABELS CONNECTOREN VERDELERS KLEINE STRAATKASTEN VERSTERKERS De provincie is bezig om de lijst met cultuur-historisch waarde volle boerderijen tegen het licht te houden en uit te breiden. Dat zei provinciaal bestuurder Harry van der Maas zaterdag bij de uit reiking van de Zeeuwse Erftro- fee 2017. Theo Giele Noordwelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62