C9 Zuinig zijn op oude hoeves Terneuzenaar zwaait met mes naar agenten Oud, ouder.. 16 ZE DIGITIALE SNELWEG UITBREIDING LINTJE Vandaag begint Delta aan één van de grootste operaties in zijn geschiedenis. De komende vier jaar verbetert de provider zijn gehele digitale Zeeuwse netwerk. Dat is nu een vierbaans- maar wordt een achtbaanssnelweg. Kosten: 10 miljoen euro. Commentaar Verleden en toekomst van de agrarische sector in Zeeland stonden afgelopen zaterdag in de schijnwerpers. Cineast Jos de Putter presenteerde in het Zeeuws Museum zijn project Landschappen. Hij portretteerde zes oude Zeeuws-Vlaamse boeren voor de akkers waarop zij ooit ploegden, zaaiden en oogsten. In Noordwelle was de toekomst te zien. Peter en Amanda Hoogen- boom kregen de Zeeuwse Erftrofee uitgereikt als beloning voor het herstel van boerderij Welland. Het stel heeft onder meer het oude wagenhuis omgebouwd tot een vakantieverblijf. Welland is een voorbeeld van 'agrarische bebouwing' dat zijn oorspronkelijk functie heeft verloren. Geboerd wordt er al jaren niet meer op Welland. De grond werd verkocht, de hoeve bleef in de familie. Met het stoppen van het agrarisch bedrijf viel ook het economisch fundement van de eeuwenoude hoeve weg. Een re creatieve bestemming bleek de oplossing. Welland is een mooi voorbeeld hoe met een nieuw verdienmodel de boerderij nieuw le ven is ingeblazen. Gedeputeerde Harry van der Maas maakte bij de uitreiking van de Erfprijs bekend dat de lijst met cultuur-historisch belangrijke boerderijen wordt uitgebreid. Eerder al kondigde de stichting Het Zeeuwse Landschap aan zich meer te gaan bekommeren om monu mentale boerderijen in de provincie. De tijd dringt. Vorig jaar bleek uit een onderzoek van Alterra, het Kadaster en de Rekenkamer Zee land dat de komende tien jaar vele honderden boeren gaan stoppen. Voor hun land is wel een bestemming, voor de gebouwen is dat veel minder vanzelfsprekend. Lang niet alles is monumentaal. Voor het landschap is het zelfs een zegen als lelijke stallen en loodsen ge sloopt worden. Maar laten we zuinig zijn op waardevolle Zeeuwse hoeves. Want, zoals Van der Maas opmerkte, zij horen bij Zeeland. Voor het land van stoppende boeren is meer belangstelling dan voor de gebouwen zelf K'f'AS ALMANAK Ze heeft inmiddels de prachtige leeftijd van 96 jaren mogen be reiken, die pronte Zeeuwse. Maar ze moet het af en toe wel ontgelden van zoon, kleinzoon en achterkleinzoon. Afgelopen weekeinde gebeurde het weer en Sinterklaas was de aanleiding. Op de vraag van haar kleinzoon aan zijn eigen zoontje van 4 wat ouder is dan een dinosaurus werd, zo kort na de intocht van de goedheilig man, eigenlijk het antwoord 'Sinterklaas' verwacht. Achterkleinzoon van 4 dacht daar echter heel anders over: „Ouwe oma!" Fietsster botst op 3-jarig meisje Huis brandt uit, bewoners veilig Jongens betrapt op bouwterrein AXEL Afvalcontainers in brand gestoken Achter het raam aan de Lam- brechtsenstraat in Ritthem zit een man rustig te internetten. Deze week zal hij het echter soms zonder verbinding moeten stellen. In Ritt hem begint Delta met de groot scheepse vernieuwing van zijn net werk. Dat betekent dat de kabelver binding nu en dan wordt onderbro ken, de televisie af en toe op zwart gaat en bellen via een vaste telefoon of wifi enkele keren onmogelijk is. Per mail en met flyers die huis- aan-huis zijn bezorgd, is surfend Ritthem op de hoogte gebracht. Delta is zich bewust van de overlast die de klus veroorzaakt. Per straat moeten Delta-klanten één tot twee dagen lang onderbrekingen accep teren. Die kunnen variëren van en kele uren tot een hele dag. „Maar als je wilt dat je auto goed blijft rijden, moet hij ook wel eens naar de ga rage. En daarnaast plaatsen we er nu meteen een krachtiger motor in", luidt de metafoor van woord voerder Tim Brouwer van Delta. Ritthem moet dus even door de zure digitale appel heen bijten, maar het dorp krijgt er wel wat voor terug. Wijkkasten - die in de Lam- brechtsenstraat is zo'n 15 jaar oud - worden voorzien van de nieuwste apparatuur. Het internet wordt daarmee stabieler en gereedge maakt voor hogere internetsnelhe- den. Sinds augustus biedt Delta al in het basispakket sneller internet aan. De startsnelheid ging om hoog van 50 naar 80 MB per se conde. Concurrenten halen dat Als je wilt dat je auto goed blijft rijden, moetje ook onderhoud plegen niet. Vanaf volgend jaar kan Delta fasegewijs en afhankelijk van het abonnement zelfs snelheden tot 1 GB/s leveren. Nu is de topsnelheid 400 MB/s. Op zich heeft Delta al een voortreffelijk digitaal net werk. Meer snelheid is echter nodig door het stijgende internetgebruik en omdat in huis steeds meer appa raten aan het web worden gekop peld. Ook videocontent zoals You- Tube vraagt steeds meer capaciteit. Het project Next Generation Network is nogal een operatie. In TERNEUZEN In de wijk Oude Vaart in Terneuzen is een 60-jarige man aangehouden nadat hij met een mes naar twee agenten zwaaide. De agenten hebben aan gifte gedaan van poging tot dood slag. Agenten waren naar de woning van de man gegaan om een 17-jarige jongen voor gedwongen opname mee te nemen naar een jeugdinstel- ling. De 60-jarige was het hier niet mee eens en bedreigde de twee agenten met een mes. Het bevel om het mes te laten vallen werd door de man genegeerd. De agenten ge bruikten vervolgens peppers- pray. Nadat de verdachte het mes had weggelegd deed hij nog een po ging een agent neer te slaan. Eén van de agenten verklaarde bij de aangifte dat hij voor zijn leven vreesde. De verdachte is in de cel gezet. maandag 20 november 2017 HULS" Brandweerman Frank Bertram uit Sint Jansteen werd za terdag verrast met een lintje. De Hulster burgemeester Jan- Frans Mulder speldde de koninklijke onderscheiding bij Bertram op, vanwege diens jarenlange inzet voor de vrijwillige brandweer. Na ruim 25 jaar neemt hij daar afscheid van. De onderscheiding werd uitgereikt in de brandweerkazerne in Hulst, tijdens de jaar lijkse bindingsavond van brandweerposten Kloosterzande, Hulst en Vogelwaarde. FOTOCAMILESCHELSTRAETE Tip? redactie@pzc.nl GOES Een 3-jarig meisje uit Krabbendijke raakte za terdag gewond bij een ongeval op de Wijngaard straat in Goes. Het meisje stond met haar moeder in een winkel en rende naar buiten. Een 53-jarige Goese fietsster passeerde net op dat moment, waardoor ze op het meisje botste. Beiden kwamen ten val. Het jonge meisje brak waar schijnlijk haar been en de fietsster liep een gebro ken knie op. COLIJNSPLAAT In een huis aan de Zuid- Kerkstraat in Colijnsplaat heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag een grote brand gewoed. Daarbij raakte niemand gewond. De woning is volledig verwoest. Het vuur ontstond rond half drie. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur oversloeg naar de aangrenzende pan den. Tegen kwart voor vier kon het sein 'brand meester' worden gege ven. GOES De politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag twee jongens aangehouden op een bouwterrein in Goes. Nadat de melding van mogelijke inbraak op het terrein aan de Van Dus- seldorpstraat binnen kwam zette de politie onder meer een hond in. Beide verdachten zijn 15 jaar oud en komen uit Goes en Kapelle. De jon gens zijn aangehouden. De Axelse brandweer is in de nacht van zater dag op zondag uitgerukt om een aantal bran dende kliko's te blussen aan de Nieuwendijk in Axel. Dat meldt HVZee- land. De kliko's stonden in een steegje tussen twee huizen aan de Nieuwendijk, tegen de zijgevel van één van de woningen. Op naar heel rap internet Frank Balkenende Ritthem - Tim Brouwer, woordvoerder Delta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61