- k popcornwinkel Bernhard vastgoedmagnaat met bijna600adressen 5 De voorstanders van Zwarte Piet hadden zaterdag de snelweg nóóit mogen blokkeren om tegenstanders te dwarsbomen, stelt staatssecretaris Raymond Knops. Blokkade op Erasmusbrug De actie was niet alleen ge vaarlijk, maar volgens de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken ook nog eens tegen de wet. „Ik snap de emoties op dit onderwerp maar dat mensen op een snelweg alles stilzetten, kan ik niet goedkeuren. Ie dereen moet zich aan de wet houden, dus ook deze mensen", zei hij. Afgelopen zaterdagochtend legde een groepje Friezen de snelweg tussen Joure en Heerenveen plat. Aanstichter van deze actie - Project P - is Jenny Douwes, een boze Friezin die donder dag al een even boos berichtje op Face- book plaatste. Ze riep lezers op om de anti-Pietactivisten uit de Randstad al ver voor Dokkum tegen te houden. En zo patrouilleerde een clubje pieten- fans met wagens langs de provincie grenzen. Toen ze rond tien uur op de A7 twee bussen vol activisten van Kick Out Zwarte Piet ontdekten, reden ze hun wagens ervoor, minderden snel heid en legden de snelweg lam. „Dit staat haaks op het recht", ver oordeelt ook hoogleraar recht en sa menleving Jan Brouwer de actie. „Het kan niet zo zijn dat zoiets straffeloos wordt toegestaan." Brouwer legt uit: je mag anderen hun recht tot demon streren niet ontnemen. Het is wat las tig, want dat geldt als een demonstra tie echt op het punt staat te beginnen. Sympathie In dit geval waren de anti-Pietbetogers nog niet op de plek van bestemming. Maar met wat 'goede wil' zou het Openbaar Ministerie stappen kunnen nemen, zegt de hoogleraar. „Alleen hebben ze de laatste jaren bewezen weinig sympathie op te kunnen bren gen voor deze betogers. Toch is het niet ondenkbaar dat het OM optreedt. Sympathie moet geen rol spelen. Het gaat om een grondwettelijk recht dat met voeten wordt getreden." Het zou pijnlijk zijn als de Friese pietenfans met hun gedrag wegkwamen, vindt Brouwer. Het OM beraadt zich op ver volgstappen. De politie, die de bussen zaterdag ochtend al volgde, verbrak de blok kade, naar eigen zeggen, na zo'n 25 mi nuten. Het gemeentebestuur van Dok kum kreeg informatie dat er meer blokkades zouden volgen én dat er in de stad groepen Friezen de activisten opwachtten. „Uit vrees voor ernstige ongeregeldheden hebben we toen de demonstratie verboden", zei burge meester Marga Waanders na afloop. Het kan niet zo zijn dat zoiets straffeloos wordt toegestaan De bussen moesten onder begeleiding van de Mobiele Eenheid weer rechts omkeert maken naar Amsterdam en Rotterdam. Een 'zwak' optreden, vindt hoogle raar Brouwer. „Het is het bekende ver haal: ik vreesde voor de veiligheid. De groeten! Dan moet je een heel goed verhaal hebben, zoals een tekort aan agenten. Dat was er niet en het gaat om vreedzame demonstranten. Straf rechtelijk kun je daar niets mee, maar het is wel mogelijk dat deze beschik king wordt teruggedraaid. Dat is voor zo'n burgemeester heel vervelend en toch een soort genoegdoening.De Bond van Wetsovertreders heeft in middels aangifte gedaan, omdat het recht te protesteren hun door de ge meente is ontnomen. Terwijl de anti-Pietbetogers woest - 'Schande! Het witte geweld loont!' - naar huis gingen, poseerde Jenny Dou wes om 12.47 uur monter voor het lege demonstratievak in Dokkum. In de re gen, breed lachend. „Ja, ik ben best wel een beetje trots", zegt de aanstichtster van Project P. Ook organisator Martin Sikma is in zijn nopjes. Op Facebook schrijft hij: „Vandaag laten zien dat het noorden niet aan de kant gaat. Allemaal be dankt, het is super gegaan!" Hij heeft van een blokkadefoto een ansichtkaart gemaakt, 'Groeten uit Friesland' staat erop. De boodschap: we moeten dat Amsterdamse gedoe hier niet in de provincie. 'Lekker rustig' Het bevestigt wat ook al bleek uit de Pietenatlas, die deze krant eerder deze maand publiceerde: als Piet al van kleur verschiet, is dat vooral in de grote ste den en de Randstad. Aan de andere kant van de Afsluitdijk en de Moerdijkbrug zitten ze vooralsnog niet op roetveeg- pieten te wachten. Wie luisterde in Dokkum zelf, hoorde vooral mensen die de afwezig heid van de demonstranten 'wel lekker rustig vonden'. In het stadje waren zo'n 15.000 mensen op de intocht afge komen. Het tumult ging online nog het hele weekend door. Sympathisan ten van Project P zamelden ruim 30.000 euro in om de eventuele boete van hun 'helden' te betalen, mocht het zover komen. Het verbaast hoogleraar Brouwer al lemaal niks. Volgens hem wordt over schat hoe over dit onderwerp in een witte provincie als Friesland wordt ge dacht. „Daar kunnen ze zich niks voor stellen bij de bezwaren die leven. Dit is echt iets voor Friezen, die provincie is toch het Catalonië van Nederland, met daarin een dwarse, koppige volksaard." steld en ik heb geen seconde ge twijfeld. Hier moest onze winkel komen", vertelt Joshua. „Dit is onze American dream, aan de an dere kant van de wereld. Gewel dig!" Behalve Amerikaanse smaken als cheddar cheese en snickerdoodle verkoopt het stel ook popcorn met stroopwafel- en zelfs pepernoten- smaak. Toeval Dat laatste valt erg in de smaak bij de 14-jarige Britt uit Strijen. Ze is samen met haar ouders en jongere broertje Lars (5) op bezoek in de stad en bij toeval kwamen ze langs de nieuwste winkel van de stad. „Het rook zo lekker. We moesten wel even een kijkje komen ne men", legt haar moeder uit. Lars is ondertussen druk aan het kauwen op een handjevol popcorn met pure chocolade. „Lekker", roept hij blij. De Dordtse Anneke Scherpe- nisse is het daar roerend mee eens. Vooral de karamel en zeezout gaan er prima in, maar ook andere varianten laat de 55-jarige zich goed smaken. Mirjam legt uit dat klanten eerst iets mogen proeven en dat er de hele dag verse popcorn wordt gemaakt. Warm is deze na melijk nog lekkerder, verklapt Jos hua. „Ik maak het al klaar sinds mijn 13de en zeker ons huismerk met zoete en zoute popcorn kan ik nog altijd niet laten staan. Op die momenten voel ik me weer even kind. Dat blijft magisch." AMSTERDAM Uit onderzoek van Het Parool blijkt dat prins Bernhard 590 Nederlandse adressen bezit als privépersoon en via zijn bv's. Het merendeel zit in Amsterdam; 349 adressen. Bewoners van enkele panden hebben sleutelgeld betaald aan een tussenpersoon, die ook con structies voorstelt om maar twee personen in te schrijven om zo 'uit het zicht van het stadhuis te blijven.' Tweede Kamerlid Ronald van Raak (SP) wil opheldering van de minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren én de minister-president over de acti viteiten van prins Bernhard op de Amsterdamse huizenmarkt. „Ook prinsen moeten zich hou den aan de wet en aan het fat soen. Het gaat hier om gesjoe mel met geld en inschrijvingen, praktijken waardoor mensen worden benadeeld. Amsterdam kampt met veel overlast van huisjesmelkers." Bernhard van Oranje-Nassau laat via zijn woordvoerder we ten dat hij het beheer van zijn vastgoed heeft uitbesteed aan een professionele partij, met de opdracht dat volgens de regels te verhuren. Als mede-eigenaar zal hij tot op de bodem uitzoe ken of regels worden overtreden en ingrijpen als dat het geval is. In de Amsterdamse gemeen teraad maakt een meerderheid van PvdA, GroenLinks, SP en Partij van de Ouderen zich grote zorgen over de opkomst van beleggers op de Amster damse huizenmarkt. Deze zal het stadbestuur verzoeken om experts, beleggers en andere be trokken naar het stadhuis te ha len. Aanleiding zijn onthullin gen van Het Parool over de grote vastgoedbonzen in de stad. maandag 20 november 2017 GO Voorstanders van Zwarte Piet blokkeren op de A7 de doorgang voor bussen met anti- Pietactivisten. FOTO ANP In Dokkum bleef het demonstratievak leeg Cyril Rosman Carla van der Wal Dokkum —Jan Brouwer, hoogleraar ROTTERDAM Luid schreeuwend en met grote spandoeken hiel den demonstranten zaterdag in Rotterdam het verkeer tegen op de Erasmusbrug. On aangekondigd ver scheen de groep die luidkeels 'No more blackface' scandeerde. Het spandoek met 'Verkeer gestremd we gens racisme' leidde tot gefrustreerde auto mobilisten. Met een woordvoerder van de demonstranten maakte de politie de afspraak de weg vrij te maken. Beneden was een de monstratievak vrijge maakt, maar zowel de politie als de demon stranten zelf wilden lie ver niet dat ze zo dicht bij de feestvierende kinderen kwamen te staan. In Utrecht en Amster dam bleef het rustig. ZWARTE De pietendiscus sie laait weer op. FOTO FRANK DE ROO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5