Johannis de Rijke krijgt een tijdelijke expositie Ganzen Goes krijgen nieuwe plek in Drenthe Spectaculaire 'intocht' goedheiligman in Waarde )LEN 19 Paniekerige pieten en kinderen liepen zaterdag door Waarde. Want waar was Sinterklaas gebleven? Kwijt! Totdat er beweging was op de kerktoren. Daar was de Sint, die al abseilend zijn entree maakte. Late inschrijving loont voor Spectra Een klein meisje, getooid met geknutselde papie ren mijter, sloft op deze koude zaterdagochtend achter de optocht aan. Voorafgegaan door muziekvereni ging Concordia heeft de stoet al een aardige ronde door de straten van Waarde gemaakt. Zonder ook maar enig spoor van Sinterklaas. Ze stopt, en verheft haar stem. „Sint, waar ben je?" Om daarna te sippen: „Hij is helemaal kwijt. We hebben overal gezocht." Ook Fay en Emmie van de Vreede zijn er niet gerust op. „Mis schien is-ie nog even de hoeven van het paard aan het krabben? Of is hij op zoek naar zijn koffer?" Im mers, in het Sinterklaasjournaal was de koffer van Sinterklaas in het water gevallen. De zusjes zijn in ieder geval goed geïnformeerd. „Maar die spoelt vast ergens aan", stelt Fay gerust. Af en toe schiet een Piet een op rit op, om even te kijken bij een openstaande poort of deur. „Mis schien is de Sint daar wel!" Maar de stoet blijft sintloos. Daar kan de grote hoeveelheid sinterklaaslied jes die Concordia speelt, niets aan veranderen. Uit een zijstraat komt plots een ruiter te paard aange wandeld. Zou het dan toch...? Nee. Het paard is bruin en erop zit een jonge Waardse. De vierjarige Zoë Christiaanse is toch wel even on der de indruk en slaakt een kreet. Het geeft haar goede moed in de zoektocht. Als Concordia de hoek omslaat richting kerk, volgt ze vlot. „Misschien is-ie daar!" In de Kerkstraat steekt er geroe zemoes op in de stoet. Steeds lui der, en uiteindelijk is er gejuich. Want daar, op de toren van de kerk, staan Zwarte Pieten. Ze zwaaien, en de stoet zwaait terug. En zien we daar een rood puntje van een mijter? Het antwoord is ja. Misschien is de Sint nog op zoek naar zijn koffer De Sint! Omdat het tij laag was, kon de stoomboot niet aanleggen in Waarde. Daarom maakt Sinter klaas zijn entree in het dorp via de kerktoren. Abseilend! Ik heb speciale Spaanse inkt, die kan tegen water Waar eerst twee Pieten stijlvol naar beneden zeilen, gaat dat bij de Sint wat meer onbeheerst. Trappelend in de lucht en zoekend naar balans worden de laatste me ters naar beneden afgelegd. Maar van paniek is eenmaal op aarde geen sprake meer. Hij wordt gelijk omringd door kinderen die vragen op hem afvu ren. Komt het wel goed met de ca deautjes die overboord geslagen zijn? En is het grote boek nog wel leesbaar nu dat in het water is ge vallen, zoals ook in het Sinter klaasjournaal te zien was? „Ik heb speciale Spaanse inkt", stelt de Sint gerust. „Die kan tegen water." Waar de tentoonstelling komt, is nog niet duidelijk. De gemeente Noord-Beveland stelt in ieder geval 15.000 euro beschikbaar. Om de be groting sluitend te krijgen, is nog eens 15.000 euro nodig, zegt Siemco Louwerse van het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. Dat museum is de initiatiefnemer van de ten toonstelling, omdat het 'breder kijkt dan de Ramp'. „We hebben vorig jaar het monument van de verdronken dorpen in Colijnsplaat overgenomen van de provincie", zegt Louwerse. „Daaruit zijn ge sprekken gevolgd met inwoners. Jo hannis de Rijke zorgde ervoor dat Japan droge voeten hield. Zo be dachten we om volgend jaar, bij de 65-jarige herdenking van de Ramp, een pop-up museum te realiseren." Om de overige 15.000 euro bijeen te krijgen, wordt gekeken naar het bedrijfsleven en Japanse firma's", zegt Louwerse. OVEZANDE De Vlissingse eenmans- formatie Gapy schreef zich vrijdag op het laatste moment nog in voor de voorronde van muziekwedstrijd Spec tra, maar ging wel aan de haal met de juryprijs. Daardoor is Gapy zeker van een finaleplaats tijdens Klomppop in mei volgend jaar. Lucky Ba$tard greep de publieksprijs en maakt daardoor nog kans op een wildcard voor de fi nale. De band mag in april deelnemen aan de Workshopdag, waar vijf pu- bliekswinnaars van de voorrondes on der begeleiding van coaches werken aan hun optreden. De deelnemers slui ten de workshopdag 's avonds af met een optreden in de Klomp. De winnaar van deze avond wint de wildcard en treedt als zesde act op tijdens de vrijdag van Klomppop. De beesten lopen in een plant soen en over straat in de woon wijk. Door hun uitwerpselen zorgen ze voor een onfrisse si tuatie, laat een woordvoerder van de gemeente weten. Zo er voeren bewoners dat ook. De gemeente ontving klachten over de ganzen en grijpt daarom in. De beesten worden vrijdag gevangen met een ver plaatsbare kooi of vangnet. Daarna worden ze onderge bracht bij Stichting Akka's Ganzenparadijs in het Drentse Dalen. De beesten worden vrijdag gevangen met een verplaatsbare kooi of vangnet maandag 20 november 2017 SE Sinterklaas heeft het tij niet mee Michiel Bouwman Waarde A Nadat de Sint weer vaste grond onder zijn voeten had, dromden de kinderen meteen om hem heen. foto johan van der hei jden -Fay van de Vreede -Sinterklaas Colijnsplaat krijgt volgend jaar april een tijdelijke tentoonstel ling over waterbouwkundige Jo hannis de Rijke (1842-1913). Die groeide op op Noord-Beveland, maar werd in Japan beroemd vanwege zijn werk daar. Michiel Bouwman Colijnsplaat Bewoners van de wijk Goese Polder zijn binnen kort verlost van de ganzen die in de woonwijk rondlo pen en voor overlast zorgen. Ze worden gevangen en ver huisd naar een stichting in Drenthe. Michiel Bouwman Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58