II Odensehuis Vlissingen gaat solo verder Kinderen verwelkomen Sinterklaas op Schouwen-Duiveland 19 Sinterklaas zette zaterdagmiddag voet aan wal in Brouwershaven en Zierikzee. Zijn Pieten spelen vals. Onder een loodgrijze hemel waaruit maar af en toe een straaltje zonlicht lekte, zette Sint Nicolaas zater dag voet aan wal in de twee steden die Schouwen-Duiveland rijk is. In Brouwershaven ging dat pro bleemloos, maar in Zierikzee werd de noottoestand uitgeroepen. Met de pepernoten is niets aan de hand. Die heeft het Spaanse be zoek genoeg meegebracht. Nee, het probleem is muzikaal van aard. De muziekpieten spelen de ene valse noot na de andere. Een - ge lukkig - korte demonstratie op de steiger in de Oude Haven maakte dat voor het honderdkoppige pu bliek pijnlijk duidelijk. Omdat de instrumenten in orde werden bevonden, ging men er za terdag van uit dat de muziekpieten de afgelopen maanden te weinig Sinterklaas past goed in ons ouderenbeleid hebben gestudeerd. Ze krijgen daarom bijles in het Huis van Sin terklaas aan de Meelstraat, waar de bisschoppelijke hofhouding de ko mende weken logeert. Afgezien van deze muzikale ma laise, verliep de intocht zaterdag naar tevredenheid van de organi satie. „We hebben ons mooi aan het tijdschema kunnen houden," vertelt Manon Torensma van de stichting Sinterklaas Zierikzee. De kleine armada van schepen Niet alle Zierikzeeënaren zagen de Sint in eigen stad arriveren. Sommige weken daarvoor uit naar Brouwershaven. „Dat heb ik ten minste gezien", vertelt Hanno Canters, voorzitter van de Brouwse stadsraad. „Die mensen vinden het in Zierikzee te massaal. We zien hier bij de intocht ook steeds meer mensen uit de omlig gende dorpen. Dat komt, denk ik, omdat wij het traditioneel doen." Zakje snoep Na de ontvangst op de Markt, ging Sint onder begeleiding van drum band Apollo met majorettes naar het Tonnenmagazijn voor een groot feest dat door ruim twee honderd mensen werd bijge woond. Voor alle kinderen was er een zakje snoep. De Brouwse intocht wordt geor ganiseerd door de winkeliersver eniging. passeerde probleemloos de twee ophaalbruggen naar de Oude Ha ven. Vorig jaar bleef een van de bo ten hangen op de drempel onder de brug bij de Noordhavenpoort. Torensma: „Bij laag water gaat Sin terklaas bij de Scheepstimmerdijk aan wal. Dat is nogal ver van het Havenplein, dus dan gaat hij te paard." Zaterdag kon Sint te voet. Maar door het vele handjesschudden en het poseren voor foto's had hij veertig minuten nodig om de vijf honderd meter tussen Oude Ha ven en Havenplein af te leggen. Op het plein werd de goedhei ligman welkom geheten door kin derburgemeester Stan van der Wekken, die Sinterklaas het mooi ste feest van het jaar vindt. Stan wil komend jaar werken aan de in teractie tussen jong en oud. „En u Sinterklaas, ook niet meer de jong ste, past goed in dat beleid." Het bestuur van het Odensehuis heeft dat besloten, omdat Middel burg en Veere hun bijdrage hebben verlaagd en liever in hun eigen hun eigen gemeente zo'n huis willen hebben. „We zien ons nu genoodzaakt te versoberen", zegt voorzitter Dick van den Bout. Het Odensehuis ver kast volgend jaar van het Pablo Pi- cassoplein naar woonzorgcentrum De Schutterij in de Schutterij straat in Vlissingen. De drie gemeenten betaalden aanvankelijk elk een derde van de benodigde 90.000 euro. „Gaande weg zijn Middelburg en Veere gaan tellen hoeveel van hun inwoners er gebruik van maken en hebben hun bijdrage aangepast. Veere naar 15.000 en Middelburg naar 7.000 euro. De financiële basis is voor ons nu veel te kwetsbaar", stelt Van den Bout. „We zijn ongelooflijk tegen de lamp gelopen. Ze zouden het sa men doen, maar zijn voor zichzelf gaan rekenen." Samen betalen Het klopt wel dat het grootste deel van de deelnemers uit Vlissingen komt, bevestigt hij. „Als Vlissingen naar rato van deelnemers zou beta len, zou het waarschijnlijk meer zijn dan die 30.000 euro. Maar wij denken dat één voorziening voor heel Walcheren voldoende is en dat je die samen moet betalen." Geen alternatieven Van den Bout betwijfelt ook of er voldoende draagvlak is voor twee nieuwe Odensehuizen op Walche ren. Zolang er in Middelburg en Veere geen alternatieven zijn, blij ven inwoners uit die gemeenten welkom. De naam van de stichting wordt dan ook gewijzigd in Oden sehuis Vlissingen/Walcheren. Het Odensehuis is in 2013 opge richt als ontmoetings- en inloop huis voor mensen met geheugen problemen en hun familie en ver zorgenden. Vorig jaar kreeg Zierikzee aan de Grevelingenstraat ook een Odense huis. Dat is opgestart door de coör dinator van Vlissingen, maar heeft een eigen bestuur. Het krijgt 96.300 euro subsidie van de gemeente. maandag 20 november 2017 3D Noottoestand in Zierikzee Ton van den Nouweland -Stan van der Wekken, kinderburgemeester Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten varen de haven van Zierikzee binnen, fotos dirk jan gjeltema Dansen voor de Sint en zijn Pieten in Brouwershaven. Het Odensehuis Walcheren gaat volgend jaar verder als een puur Vlissings huis voor mensen met dementie en hun mantelzorgers. De naam verandert en de locatie ook. Maurits Sep Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53