Van een tinderdate naar eigen Wellness-arrangement 'Eigen' Spinraza apotheker 4 Kabinet geeft apothekers in het algemeen belang toestemming het patent van de fabrikant te omzeilen. Patiënten met de zeldzame spier ziekte SMA kunnen het peperdure medicijn Spinraza op een goedko pere manier krijgen. Nederlandse apothekers kunnen en mogen het middel namaken. Dat zegt een be langrijke zorgadviseur van minister Bruno Bruins (Medische Zorg). SMA kreeg een gezicht door de 2-jarige Dirkje die in Nederland niet behandeld kan worden voor haar ziekte. Het ministerie van Volksgezondheid ligt in de clinch met de Amerikaanse fabrikant Bio- gen over de levering van een ver lichtend geneesmiddel. Ruzie Door de ruzie over de vergoeding wordt het medicijn nu niet ver strekt aan enkele tientallen jonge patiëntjes met SMA type 2. Maar er is een sluiproute beschikbaar. „Er bestaan nu apparaten die dit mid del op bestelling aan kunnen ma ken", zegt bestuurslid Bas Leerink van de Raad voor Volksgezondheid en Samenleving. „De ingrediënten zijn ook eenvoudig verkrijgbaar." In een advies aan de minister over hoe om te gaan met de fabri kant van Spinraza, staat dat Biogen onder druk kan worden gezet de prijs te verlagen door apothekers in de schakelen. Zij zijn bevoegd om op recept zelf bestaande genees middelen te bereiden, zelfs als daar patent van een fabrikant op rust. Volgens Leerink, die ook be stuursvoorzitter is van ziekenhuis Medisch Spectrum Twente, kan zorgminister Bruins een unieke stap zetten door apothekers nu voor het nieuwe Spinraza de vrije hand te geven. Hij waarschuwt dat de minister de Nederlandse apo thekers dan wel moet beschermen tegen juridische represailles. Verlamming Patiëntjes met de ziekte SMA heb ben gebrek aan een bepaald eiwit. Daardoor is er iets mis met de mo torische zenuwcellen in het rug genmerg die uitlopers hebben naar de spieren. Het gevolg is verlam ming en dunner wordende spieren. Sinds 1 juni is het middel Spinraza, dat soelaas biedt, goedgekeurd voor de Europese markt. Het medicijn kost zo'n 80.000 euro per injectie, waarvan er le venslang zo'n drie per patiënt per jaar nodig zijn. Om de groei van de zorgkosten binnen de perken te houden, wil minister Bruins ko mende tijd onderhandelen met de fabrikant over de prijs. De totale impact op het zorgbudget is bij hantering van de vraagprijs volgens Biogen 67 miljoen euro. Kras.nl/52340 of bel 088-0885 886 Van een match op datingapp Tin der naar een dolverliefd koppel met een eigen popcornwinkel. Dat is in een notendop het ver haal van de Hardinxveldse Mir jam van Dijk (35) en haar vriend Joshua Allenbrand (36) uit de Verenigde Staten. De twee von den eikaars profiel leuk toen Mir jam drie jaar geleden een rondreis door Amerika maakte en vervol- gens raakten ze aan de praat. Ver schillende bezoeken en een ont luikende liefde later openden ze zaterdagochtend samen hun ei gen winkel in Dordrecht. Joshua's ouders hebben een popcorntruck in Kansas en de on dernemende dertigers wilden maar wat graag zelf met popcorn aan de slag in Nederland. Ze be zochten panden in Rotterdam en andere steden, maar het was Dor drecht dat direct het hart van de Amerikaan veroverde. „Alles hier ademt historie. Dit is precies zo als ik me Nederland had voorge- Autovakantie Luxemburg maandag 20 november 2017 Goedkoper medicijn tegen SM A Edwin van der Aa Den Haag Prijzen p.p. o.b.v. 2 persenen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Kom volledig tot rust in Luxemburg. Maak direct vanuit het hotel verfrissende wandelingen door de prachtige natuur en ontspan in het wellnesscentrum. Stoelmassage, manuele massage en 10% korting op behandelingen Inclusief ontbijtbuffet, gebruik sauna en binnenzwembad Comfortabel verblijf in middeleeuws stadje Vianden Zoetekauwen kunnen vanaf nu hun hart ophalen in Dordrecht. Daar is afgelopen zaterdag de eerste Amerikaanse popcorn- winkel van Nederland geopend. „Dit is voor ons de place to be." Thijs Verhaar Dordrecht In Dordrecht hebben ze popcorn in tal van smaken. Klantbeoordeling 8,3 3 dagen al v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4