l kom die toren af Kruiningen beleeft bijzondere zondag na Bredeweg-scheuring Delta verbetert het gehele digitale Zeeuwse netwerk A Met het uittreden van dominee Gerrit Bredeweg uit de Gereformeerde Gemeente heeft Kruiningen er een, inmiddels vijfde kerk bij: de Vrije Gereformeerde Gemeente. Ons Ovrpïhip De stoomboot van Sinterklaas kon za terdag niet aanleg gen in Waarde. Het was laag tij. Daarom maakte de goedhei ligman zijn entree in het dorp via de kerktoren. Absei- lend! Twee pieten gingen als eerste naar beneden, Sint legde trappelend en zoekend naar ba lans de laatste me ters af. Gaan we zondag naar de Berghoek straat of zoals altijd naar de Hans- weertsestraatweg? Volgen we do minee Gerrit Bredeweg of blijven we bij de vertrouwde kerk? Voor de leden van de Gereformeerde Ge meente Kruiningen werd gister morgen duidelijk wie welke keuze had gemaakt na de kerkscheuring. De dienst van de Gereformeerde Gemeente begint om half tien. Een gestage stroom mensen gaat rich ting de kerk zoals elke zondag. Als de deuren gesloten zijn, zijn op het parkeerterrein naast de kerk nog plaatsen vrij. Ook binnen ontbre ken bekende gezichten. Vijfhon derd meter verderop staat het Dorpshuis. Bredeweg heeft de zaal gehuurd voor twee diensten: om Naar schatting 150 mensen woonden de eerste dienst van dominee Bredeweg in het Dorpshuis bij. tien uur en om half vijf. Om tien uur luidt ook de klok van de eeu wenoude Johanneskerk waar de PKN-gemeente haar diensten houdt. „Diep triest", vindt een kerkganger van die kerk de scheu ring bij de Gereformeerde Ge meente. „Ze zouden verstandiger moeten wezen", zegt een ander. „En met geloof heeft heel die scheuring niets te maken." De Vrije Gereformeerde Ge meente heeft Bredeweg zijn eigen nieuwe kerkverband genoemd. Het is het vijfde kerkgenootschap. Naast de PKN-kerk en de Gereformeerde Gemeente Kruiningen zijn dat de Gereformeerde Gemeente in Ne derland en de Hersteld Hervormde Gemeente, die de Ichtuskerk naast het Dorpshuis in gebruik heeft. Gerrit Bredeweg loopt iets voor half tien het Dorpshuis binnen. In de grote zaal, waar zaterdag nog modelautootjes werden geruild, zal hij zijn eerste preek houden sinds hij het verband van de Gerefor meerde Gemeente heeft verlaten. Naar schatting 150 kerkgangers vol gen in de minuten erna zijn weg naar binnen. In de middag is de dominee ruim vóór de dienst aanwezig. De deur van het dorpshuis blijft lang dicht, en gaat een kwartiertje voor aan vang open. Minder mensen dan in de ochtend druppelen binnen. Des ondanks is de splitsing binnen de gemeente een feit. Volgende week staan er wederom twee kerkdien sten gepland in het Dorpshuis, op dezelfde tijd. It maandag 20 november 2017 pzc.nl e-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl »ZEELAND16 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN »ZEELAND19 Wie kiest er voor welke kerk? Michiel Bouwman en Theo Giele Kruiningen A Kerkgangers arriveren zondagochtend bij het Dorpshuis in Krui ningen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49