3 OVERLAST JAARWISSELING Slechts drie gemeenten stellen voor het eerst vuurwerkvrije zones in: Ede, Terneuzen en Weesp. De an dere 75 gemeenten met een verbod kenden vorig jaar ook al gebieden waar het afsteken van vuurwerk niet is toegestaan. Dat blijkt uit onderzoek door deze krant onder 300 gemeenten. Het gaat meestal om kleine zones. Zo worden vooral vuurwerkvrije zones ingesteld rond verzorgings huizen: dat gebeurt in 37 gemeen ten. Ook rond kinderboerderijen en scholen is knallen niet toegestaan. In dertien gemeenten - waaronder Hilversum en Groningen - mag in een deel van het centrum geen vuurwerk worden afgestoken. Gemeentebesturen zijn terug houdend met vuurwerkverboden. Ze lopen het risico dat vuurwerk handelaren naar de rechter stappen. Dat gebeurde in 2016 in Hilversum, waar de gemeente pas na een sle pende rechtszaak gelijk kreeg. Ook is de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) niet en thousiast over een verbod. „Het is belangrijk dat vuurwerk met oud en nieuw in beginsel mag", aldus VNG-woordvoerder Edward Ernst. t Dit jaar stellen drie extra gemeenten een verbod in: Weesp, Ede en Terneuzen De VNG raadt lokale bestuurders aan om vuurwerkvrije zones 'niet te ruim' te trekken. Dat zou in strijd zijn met de regels. Grote schade „Gemeenten hebben te weinig mo gelijkheden", vindt Arno Bonte van GroenLinks, die al jarenlang strijdt tegen consumentenvuurwerk. „De halve stad als vuurwerkvrije zone aanwijzen mag niet. Dan maak je misbruik van het Vuurwerkbesluit. Kleinere zones mogen wel, maar dat kost veel voorbereiding en zeker kleinere gemeenten zitten niet ruim in hun ambtenaren." De Onderzoeksraad voor Veilig heid onderzoekt op verzoek van de vier grote steden manieren om de vuurwerkoverlast en geweld tegen hulpverleners aan te pakken. „Het rapport verwachten we begin de cember en daar zal zeker iets over consumentenvuurwerk in staan", zegt Leo Groeneveld van de Neder landse vuurwerkbranche. De vuurwerkschade loopt jaar lijks flink op. De 300 gemeenten in het onderzoek waren vorig jaar zo'n 3,5 miljoen euro kwijt aan het her stel van onder meer opgeblazen af valbakken, bushokjes en rioolbui zen. Net als Zwarte Piet lijkt ook die andere traditie, het jaar uit knallen, te overleven. Weinig gemeenten doen aan vuurwerkvrije zones. „We willen geen vuurwerk vóór 31 december, maar wel tijdens oud en nieuw." staat", zegt Bonte, die nog niet weet of hij zijn 'Meldpunt Vuur werkoverlast' voor het zesde jaar op rij gaat activeren. Vorig jaar kwam het meldpunt onder vuur te liggen omdat veel meldingen fake zouden zijn. Tegengeluiden zijn er volop. Zoals de facebookpagina 'Anti Vuurwerkverbod', nü al goed voor 21.000 likes. Leo Groeneveld, voorzitter van de branchevereniging Pyrotech- niek Nederland, juicht nog niet. Al breidt het aantal vuurwerkvrije zones zich amper uit, de discussie bevindt zich in een vacuüm, zegt hij. „We zitten allemaal te wach ten op het rapport van de Onder zoeksraad voor Veiligheid (OVV) over de aanpak van overlast tijdens oud en nieuw. Daar zal zeker iets in staan over consumentenvuur werk. Ik zie het met vertrouwen tegemoet. Oud en nieuw zonder vuurwerk is immers niet voor te stellen." Overlast De discussie wordt te veel gedo mineerd door de overlast in grote steden, die de OVV ook hebben ingeschakeld, vindt Groeneveld. „In bijvoorbeeld Winterswijk is het aantal gewonden rond de jaar wisseling minder dan op een ge middelde uitgaansavond. De over last ligt in de grote steden, net als rond voetbalwedstrijden of op Ko ningsdag. Ligt dat aan consumen- i Voor raddraaiers is een rotje niet stoer genoeg, die willen een illegale Cobra tenvuurwerk? Voor raddraaiers is een rotje echt niet stoer genoeg. Die willen een Cobra, en die is il legaal. En als ze geen vuurwerk hebben, gooien ze met stenen." Groeneveld - zelf ook geïnter viewd door de Onderzoeksraad - verwacht dat de OVV naar veel meer zal kijken dan legale pijlen en rotjes. „De gemeente Hoorn hield onlangs een enquête. Ze vroegen de inwoners: hebt u last van vuurwerk? Ja, zeiden de mees ten. En rond de jaarwisseling zelf? Nee, dan niet, was het antwoord. Hoe duidelijk wil je het hebben? Het is in aanloop naar de jaarwis seling, als afsteken niet mag, dat mensen het vervelend vinden. Maar de traditie om met vuurwerk met vrienden en buren het jaar in te luiden, die willen de meeste mensen echt niet kwijt." Riep hij in 2014 nog dat 'over drie a vier jaar elke gemeente in Ne derland vuurwerkvrije zones heeft', drie jaar later geeft antivuurwerkvoorman Arno Bonte toe dat uitroeien van consumentenvuurwerk via ge meenten niet gaat lukken. „Vorig jaar zag je het al. Er kwam maar een handjevol gemeenten met vuurwerkvrije zones bij en dit jaar zie je dat weer gebeuren." Veel kleine vuurwerkloze zones zijn bovendien vaak al jaren gere geld in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Veel lokale overheden gaan niet veel meer doen dan zo'n maatregel. De ambtelijke rompslomp, de problemen met handhaving en het gevaar dat een vuurwerk boer je voor de rechter sleept, houdt gemeenten tegen. Bonte weet inmiddels ook dat al die kleine gebiedjes niet echt zoden aan de dijk „Vuurwerkvrije zones beperken de overlast ook maar ten dele. Je ziet dat als het op de ene plek niet mag, er vaak meer overlast op een andere plek ont- Vuurwerk vrije zones? maandag 20 november 2017 GO Vuurwerkverbod losse flodder Dit jaar komen er nauwelijks vuurwerkvrije zones bij. Net als de afgelopen twee jaar wijst on geveer een kwart van de ge meenten gebieden aan waar tij dens de jaarwisseling niet ge knald mag worden. Peter Winterman Victor Schildkamp Den Haag 'Ellende met knalwerk is vooral een probleem in de Randstad' M Veel mensen houden vast aan vuurwerk met oud en nieuw. FOTO ARE KIEVIT Weesp Victor Schildkamp Peter Winterman Den Haag zetten. ^Terneuzen Gemeentelijke q vuurwerkshow Geen reactie Ja Nee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3