Pechstein (45) is als een kind zo blij met 111de WB-medaille 7 Ik weet zeker dat ze er staat tussen kerst en oud en nieuw Ireen Wüst kende opnieuw een mislukt weekeinde. In Stavanger klonken bezorgde geluiden. Maar niet in haar eigen kamp. Ze zal er staan als het moet. De vrouwen van de do pingcontrole konden haar amper bijhouden. Ireen Wüst was vrijdag zo pislink na haar veer tiende plek op de tooo meter, dat ze zich in recordtempo ontdeed van haar schaatsen, met geweld een tas volpropte en het middenterrein af- beende. Een dag later meldde ze zich af voor de 1500 meter, haar tweede afstand bij de wereldbekerwedstrijd in Stavanger. Beter niet rijden dan slecht rijden, was de uitleg van coach RutgerTijssen. Hij en Wüst hielden na een mislukt weekeinde Noorwegen dezelfde toon aan als vorige week in Heerenveen. Er is niets ernstigs aan de hand, ze is even wat ziekjes en uit vorm, maar is eigenlijk haar hele carrière nooit goed geweest in no vember. Geen zorgen dus, het komt goed. „Ik snap dat dat op dit moment nogal zelfverzekerd klinkt", zeiTijssen. „Maar ik meen het. Vorig jaar reed Ireen bij de eerste wereldbekerwedstrijd ook niet goed, 4.11 op de 3 kilome ter en 1.58 op de 1500 meter. Uiteindelijk stond ze er eind de cember en daarna bij de wereldkampi oenschappen gewoon. Twee jaar gele den reed ze helemaal geen wedstrij den in het voorseizoen en kwam ze ook sterk terug." Hoofdpijn Geen speld tussen te krijgen. Maar wat Tijssen niet benoemde, was dat Wüst vorig seizoen in de tweede wereldbe kerwedstrijd in Nagano, verlost van nekklachten en hoofdpijn, alweer 4.05 en 1.55 reed en op het podium stond. Nu is die progressie er nog niet. Qua klassering, tijd en het gat met de win nares was het juist slechter dan vorige week, veertiende werd Wüst zelden. Tijssen: „Daarom reed ze hier geen 1500 meter. Jezelf terugtrekken is als sporter het aller moeilijkste, zeker voor iemand als Ireen, die nooit weg loopt voor een confrontatie." Is er dan niet meer aan de hand? Er was gedoe over haar biografie, die klaar is en vandaag zou worden gepre senteerd, maar door de schaatsster mi nimaal voor maanden werd uitgesteld. De sponsor, Justlease.nl, gaf aan na de Spelen te stoppen. Een lichte buikbles sure, een botsing op de training met ploeggenote De Jong. Ze worden afge daan als kleine incidenten, losstaand van elkaar. Maar alles bij elkaar kun nen ze een hoop impact hebben. De coach zegt dat er een hoop op zijn kopvrouw afkomt. „Al vier jaar gaat het over het feit dat ze voor de vierde opeenvolgende Spelen goud wil winnen. Dat wordt uitvergroot, ook door haarzelf, meer dan nodig is. Als het moment dichterbij komt, wordt de druk groter. Ieder een wil wat van haar. Het is aan mij om alles dat niet met schaatsen te maken heeft weg te nemen. We vegen haar hele agenda leeg, schrappen com merciële activiteiten. Als het goed gaat, kun je alles aan. Nu even niet, dus moet ik voor rust zorgen." Tijssen, die met zijn team in Stavanger een matig weekeinde kende, verzekert dat er geen enkele ruis is op de lijn. Hij handelt met Wüst op gevoel. „Misschien een beetje zoals met mijn kinderen. Het ene moment stuur je ze naar hun kamer, het andere moment houd je ze dicht bij je. Er is mentaal echt niets aan de hand met Ir een. Ze is het schaatsen ook niet ineens kwijt, het lukt alleen even niet. Dat ze knorrig en boos is, lijkt me heel menselijk." De Spelen zijn nog ruim 80 dagen weg, zegt Tijssen. Maar het olympisch kwalificatietoernooi is al over vijf we ken. „We moeten inderdaad eerst zor gen dat we op de Spelen komen. Maar ik weet zeker dat ze er staat tussen kerst en oud en nieuw." VETERAAN dan andersom", zei Kramer. „Ik was afgelopen weken niet topfit, dus ik ben erg blij met deze rit. Maar we moeten blij zijn dat Bloe men een Canadees is", doelde Kra mer op het olympisch kwalifica tietoernooi, eind december. Kramer prees zich gelukkig met zijn goede vriend Wouter Olde Heuvel. De assistent-coach van Team Justlease.nl is een erkend schaatsenslijper en kwam op Kra mers verzoek speciaal over vanuit Nederland. De vaste slijper, Ro nald van den Ing, was namelijk ziek. „Vriendschap gaat boven ri valiteit, fijn dat het zo kon." Bloemen was ondanks de neder laag ook tevreden. „Ik ben beter dan ooit. Ook beter dan twee jaar geleden, toen ik het wereldrecord reed. Als ik de allerbeste race uit mezelf haal, kan ik in Korea zo maar met een gouden medaille staan." maandag 20 november 2017 GO echt niks aan de hand' Rik Spekenbrink Stavanger - Coach RutgerTijssen Als een kind zo blij was Claudia Pechstein, 45 jaar, gisteren met haar zege op de 5 kilometer. Ze rende over het middenterrein, vloog haar vriend om de nek, kuste haar coach Peter Mueller en straalde van oor tot oor. En dat allemaal voor haar 111de we reldbekermedaille. „De meeste meiden tegen wie ik rijd hadden mijn dochter kunnen zijn. Mooi toch, dat ik dan nog kan winnen? En dat ik straks naar mijn zevende Spelen ga." De Duitse won in 1991 haar eer ste wereldbekerwedstrijd. Een jaar later pakte ze brons op de Winterspelen van Albertville. Irene Schouten, gisteren met plek vijf de beste Nederlandse, was toen nog niet geboren. „Ik heb echt veel respect voor haar, als je ziet hoe ze elke wedstrijd nog beleeft. Als ik 45 ben zit ik echt al lang thuis." Pechstein klokte 6.56,60 en drukte op de finish haar vinger op haar lippen. Ze ligt al 8 jaar overhoop met de Internationale Schaatsunie, die bij haar afwij kende bloedwaarden zou heb ben vastgesteld. „Het recht zal ooit zegevieren", zei de verbeten routinier. Kramer: „Ik liet het op de laatste acht rondes aankomen." fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35