Eén zaal in het museum is vernoemd naar astronaut Lodewijk van den Berg EN 19 OPENING HANS LIPPERHEYMUSEUMA Sterrenwacht en sterrenkundig museum huizen sinds gisteren in het nieuwe Hans Lipperheymuseum in Middelburg. En museum over de sterren kunde? In Middelburg? Twee terechte vragen die Rijk-Jan Koppejan van de volks sterrenwacht Philippus Lansber gen zelf opwerpt. Om met de ant woorden aan elke discussie een einde te maken. Ten eerste: „Ja, je kunt op inter- Wij laten in het museum vooral de Zeeuwse invloeden zien net alles vinden over de astrono mie. Maar hier kun je op vrijdag avond naar het museum komen om de geschiedenis te ontdekken. En daarna kun je met ons mee kij ken naar de sterrenhemel door onze kijkers. We zijn een museum én een werkende sterrenwacht." Ten tweede: „Wij laten in het museum vooral de Zeeuwse in vloeden zien. We lichten er be langrijke Zeeuwse astronomen uit. Philippus Lansbergen, die als één van de eersten de theorie dat de aarde de zon draait omarmde. Jan de Munck, stadsarchitect, lief hebber-astronoom en ontdekker van een komeet in 1743 vanuit zijn woonhuis aan de Zuidsingel - het pand De Globe, dat er nog staat. Cornelis Tevel, die puur uit inte resse de zon ging bestuderen van uit zijn observatorium op het dak van wat nu café De Tympaan is, duizend tekeningen maakte met zonnevlekken en mede daarmee de bevestiging gaf voor de zonne cyclus. En dan Pieter Zeeman, winnaar van de Nobelprijs voor de natuurkunde in 1902." En niet te vergeten Hans Lipper- hey, de Middelburgse brillenma ker en lenzenslijper die beroemd werd als de ontdekker van de ver rekijker. Hem valt de grootste eer te beurt, door het hele museum naar hem te vernoemen. „Er is voor hem nog geen monument in Middelburg. Dat maken we hier mee een beetje goed. Daarom heb- A Marcus droeg een overall van de NASA. foto lex de meester meer." Van den Berg hoopt daarom dat veel kinderen het mu seum en de sterrenwacht gaan be zoeken. En ouderen ook trouwens. „Hoeveel volwassenen hebben wel eens een telescoop gezien en ge bruikt?" Het Hans Lipperheymuseum maakt deel uit van de volksster renwacht Philippus Lansbergen, die is verhuisd van de Herengracht naar de Helm. Daarin is ook het University College Roosevelt ge vestigd. Het idee om de sterren wacht naar de Helm te halen, kwam van UCR-docent Ger Rij kers. De twee instellingen gaan nauw samenwerken. En het wordt nog mooier, want Van den Berg is nog ergens mee bezig, verklapte hij. „Er moeten nog ruimte-instrumenten bij. En dan bedoel ik instrumenten die ook echt in de ruimte zijn ge weest. Van NASA. Daar ben ik mee bezig ja." Hij is dan wel astronaut, maar geen sterrenkundige, nuanceert hij. Van den Berg onderzocht in de ruimte hoe materialen zich daar gedragen. Ook met telescopen heeft hij niet veel. „Maar het is wel ontzettend belangrijk dat dit mu seum hier nu is. Weet je, mensen zijn altijd bang voor iets wat een beetje nieuw is voor ze. Maar als je het in je handen kunt pakken en kunt ontdekken, dan word je nieuwsgierig. En is het niet eng maar ben we het ook geen telescopen- museum genoemd, maar het zijn naam gegeven." Een groot deel van de objecten in het museum wars al in bezit van de volkssterrenwacht. Door de gedwongen verhuizing van de He rengracht naar de Helm - in een vleugel van het stadhuis - kon alles nu in een nieuwe context worden neergezet, zegt Koppejan. „We hebben een concept bedacht en een route uitgezet. Die gaat van de oudheid, het filosoferen over de orde van de wereld en het univer sum, de theorieën van Copernicus en Galileo naar het nu. De na druk ligt op de zeventiende eeuw, omdat toen de verre kijker werd ontdekt en de bewijzen werden geleverd voor alle theorieën. De scoop heeft in korte tijd ontdekkingsreiziger, de ontdekker van Paaseiland. Wie de sterrenhe mel kent, kan navigeren. En dan kun je reizen, dan ligt de oceaan aan je voeten. De astronomie was heel belangrijk voor de bloei van de handel in de Gouden Eeuw." Het museum is open op vrijdag, 19.30-22.00 uur. Volwassenen 4 euro, kinderen 2 euro, inclusief rondleiding van 45 minuten. heel veel veroorzaakt. Dat verhaal vertellen we." Dat verklaart ook waarom in de tweede museum zaal - vernoemd naar Isaac Beeck- man - de kapiteinshut van Jacob Roggeveen (ook een Middelbur ger) is nagebouwd. Koppejan: „Geen astro noom een maandag 20 november 2017 Eerbetoon aan Zeeuwse sterren Rijk-Jan Koppejan bij een museumstuk, foto ruben oreel Maurits Sep -Rijk-Jan Koppejan Astronaut Lodewijk van den Berg opende het Hans Lipperheymu seum en de vernieuwde volkssterrenwacht, foto lex de meester „O ja, het is een hele eer voor mij." Lodewijk van den Berg is niet zomaar de eerste de beste; de Zeeuws-Vlaming (85 inmid dels) is de eerste Nederlander die de ruimte inging. Gisteren opende hij het nieuwe Hans Lip perheymuseum én de ver nieuwde volkssterrenwacht in Middelburg. Waarin een zaal naar hem is vernoemd. „Het is geweldig geworden." Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19