r 9 Het doet me goed om mijn verhaal te delen, ook al is het ontzettend eng Vliegtuigje en heli botsen fj Grasparkieten in handbagage Marine zoekt onderzeeër tend eng.' Ondanks de angst schrijft ze op hoe haar huisbaas beweerde dat de kamer die ze niet langer wilde huren niet netjes was opgeleverd. Het bleek een smoes om haar mee te lokken naar de plek waar ze alleen zouden zijn. Ook het meisje van toen, dat schrijft hoe ze naar het zwembad ging, kon niet wegkomen: Slachtofferhulp Slachtoffers zijn met velen, allemaal verschillend, maar met een gemene deler. Dat merken ze ook bij Slachtof ferhulp Nederland. Twintig procent meer mensen nam contact op van wege seksueel geweld, sinds #metoo. Victor Jammers: „We zien de discus sie terug in het aantal keren dat onze website wordt bekeken, maar ook in de vragen die we krijgen. Daarbij gaat het lang niet altijd om juridische stappen. Er zijn mensen die zelf een weg door het leven hebben gevonden en manieren ontdekten om er mee om te gaan, maar toch vastlopen en hun verhaal willen doen." De slachtoffers vielen niet alleen in de omroepwereld, de kerk, jeugdzorg of de sport, waar schandalen aan het licht zijn gekomen. Het probleem met seksueel geweld is juist dat het overal aanwezig is. Het zijn de han den van politici, familieleden, maar ook die van onbekenden op straat. Jammers: „Feit is dat seksueel mis bruik en intimidatie overal in de sa menleving kunnen plaatsvinden. Het is van alle tijden, komt voor in alle la gen, op alle plekken. Overal ook waar afhankelijkheidsrelaties zijn, zoals bij leraren en leerlingen." Of, zoals een lezer haar eigen erva ringen samenvat: 'De zwager die me lastigviel, de oudere buurjongen aan wie ik wist te ontkomen maar een vierjarig buurmeisje niet, de werkge ver die zijn handen niet kon thuis houden. Een vriend van mijn man, collega's, vreemden. Ik ben geschrok ken van het aantal incidenten.' De werkplek blijkt voor velen aller minst een veilige omgeving. Neem het bakkersmeisje dat bij de borsten werd gegrepen door de bakker, ter wijl collega's lachend toekeken nadat ze had uitgehaald naar haar baas. Of de econoom die zijn secretaresse vroeg naar haar cupmaat, pornoboek jes toonde en oneerbare voorstellen deed. 'Nee, hij heeft me nooit aange raakt, maar ik voelde mij zodra hij aanwezig was onveilig, omdat er vrij wel elke dag seksueel getinte opmer kingen of activiteiten waren.' De afdeling urologie dan, van een gerenommeerd ziekenhuis: Dat denkt ook een lezer die op Face- book nog altijd de leuke familie foto's van haar belager voorbij ziet komen. De oudere, getrouwde ex- collega probeerde haar te zoenen toen ze 15 was. Ze rende weg, net zo lang totdat hij het opgaf. „Het idiote is dat ik de volgende dag niet naar mijn chef ging." Maar ja, wie gelooft je? En hoe vertel je zoiets? Jammers kent de ge voelens van schaamte die het praten belemmeren. Ik begrijp dat men sen het moeilijk vinden om naar buiten te treden. Maar dat er slacht offers zijn die hun verhaal decennialang voor zich hebben ge houden, vind ik schokkend." Daarom wil Slachtofferhulp het 'hashtag-effect' vasthouden, ook als de verhalen straks verstommen. En ook nu sommigen er genoeg van hebben om ernaar te luisteren. Ruimte Jammers: De winst van #metoo is dat het anderen de ruimte geeft ook te laten zien hoe wijdverbreid mis bruik is. Wij willen straks actief blijven om ervoor te zorgen dat mensen ons benaderen, als ze een ervaring hebben." Toch, vertellen wat er is gebeurd, is misschien wel het moeilijkste van alles, mailt ook een lezeres. 'Het is heel wat om mijn ervaringen te be schrijven en naar jullie te sturen. Enerzijds is het iets wat ik graag wil doen om mijzelf vrij te maken, anderzijds haalt het ook oude ang sten naar boven.' Alleen doorworstelen is ook geen optie, blijkt uit het relaas van een ander. 'Al 51 jaar geleden ben ik aan gerand door een dorpsgenoot die vaker bij mijn ouders thuis kwam. Steeds weer kom ik deze persoon tegen en draait mijn maag om. Ik weet door dit voorval niet welke man ik kan vertrouwen. Het is psy chisch dus ook schadelijk.' De vrouw die als meisje werd aange rand, vertelt hoezeer het haar ver trouwen in de wereld vernietigde. Nog altijd vindt ze het moeilijk an deren dichtbij te laten komen. Het gaat deze slachtoffers er niet om daders aan de schandpaal te na gelen. Zij die nu naar voren stappen, hopen op een betere wereld, waarin ze gewoon kunnen werken, zwem men, wonen, ergens op bezoek kun nen, zonder in hun bikinibroekje te worden gegrepen, klemgezet te worden door de baas, belaagd te worden door ooms, vaders of de huisbaas. Ze willen 'geen beschul diging, maar bewustwording'. Of, zo zegt een ander: zaterdag 18 november 2017 GO Reageren? zeghet@ad.nl. Doe ook onze quiz-waar liggen uw grenzen? Ik had alles leeggeruimd en gecontroleerd met mijn moeder. Zou ik toch iets vergeten zijn? Op het moment dat ik naar boven ging en mijn kamer binnen liep vroeg ik me meteen af wat er niet goed aan was. Alles was netjes achtergelaten. Toen hoorde ik de deur dichtvallen en de sleutel omdraaien. Ik ben aangerand door twee jongens. De ene duwde me onder water, terwijl de ander me betastte. Ze lachten achteraf hartelijk. Ik voelde me doodongelukkig, durfde niet naar de badmeester te gaan. Op mijn laatste dag op de afdeling werd ik opeens van achteren benaderd door een onderzoeker die me een prop watten onder mijn neus duwde. Ik heb me los kunnen maken uit zijn greep. Achteraf gezien had ik aangifte moeten doen, het bespreekbaar moeten maken. Waarom nu wel ermee naar buiten komen? Het is ook tot mij doorgedrongen dat niets doen en stilhouden vele malen slechter is. Het is voor mij noodzakelijk hiermee iets te doen. Dit is een eerste stap. LONDEN Een helikopter en een vliegtuigje zijn gisteren in de lucht ten noordwes ten van Londen met elkaar in botsing gekomen. Alle vier inzittenden, twee in de heli en twee in het vlieg tuigje, kwamen om het leven. De wrakstukken kwamen neer bij Waddes- don in Buckinghamshire. Beide toestellen waren op gestegen van een vlieg veldje bij High Wycombe, circa 25 kilometer zuidelij ker. Ze kwamen in botsing boven de bossen en lande rijen nabij het landhuis Waddesdon Manor. De toe dracht van de botsing wordt onderzocht. DEN HAAG Op Schiphol zijn 22 grasparkieten in be slag genomen. De vogels zaten in de bagage van een man die het vliegtuig van Amsterdam naar Cairo wilde nemen. Dat mocht hij uiteindelijk, maar zonder parkieten en na het betalen van 1.000 euro boete. In de koffer van de man ontdekte de douane woensdag drie grasparkie ten en in zijn handbagage nog eens negentien. Ze zaten volgens de Neder landse Voedsel- en Waren autoriteit (NVWA) in een klein kistje, zonder water met maar een klein beetje voer. Inspecteurs hebben de vogels in quarantaine laten plaatsen. BUENOS AIRES De Argen tijnse marine is het contact verloren met een onder zeeër met 44 mensen aan boord. Met de ARA San Juan, een diesel-elektri sche duikboot van Duitse makelij, was woensdag voor het laatst contact. De marine probeert het contact te herstellen en beschouwt de onderzeeër vooralsnog niet als vermist. „Er is geen enkele aanwij zing dat er iets ernstigs aan de hand is", zei een woordvoerder tegen de nieuwszender Todos Noti- cias. De onderzeeër was onderweg van de marine basis Ushuaia in het zuiden van Argentinië naar Mar del Plata, 400 kilometer ten zuiden van Buenos Aires.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9