Terug naar de jaren 80 AB ZAG 'T ¥@abzagt stralen een warmte, inventiviteit en speelsheid uit die in de huidige kassa krakers ontbreken. Denk aan Transformers en de eindeloze reeks stripverfilmingen waarin superhelden en supersonisch speelgoed de dienst uitmaken. Vereenzelvigen Het probleem is dat de kijker zich met niemand kan vereenzelvigen. Voordat je de zaal verlaat, ben je deze films alweer vergeten. Volgens velen maakte Spielberg in de jaren 8o zijn beste werk. Behalve de gebroeders Duffer lieten ook regisseurs zoals JeffNichols (van wie vorig jaar Midnight Special was te zien) zich inspi reren. „Zijn werk zit in mijn DNA", zei hij. Beter kan het niet worden gezegd. 41 Veel regisseurs en liefhebbers zijn dol op de films van een jaar of dertig geleden. Dit zijn de favoriete van Ab Zagt. magazine 27 The Wizard of Lies De praktijken van de Amerikaanse belegger Bernie Madoff, die zijn klanten voor zo'n 65 miljard dollar oplichtte, worden naverteld in de tv-film The Wizard of Lies. Robert de Niro speelt Madoff op sublieme wijze. BIJ STEFAN OP REPEAT ¥@stefanraatgever Aretha Franklin -1 Say a Little Prayer 2017 Aretha Franklin (75) is nog springlevend. Toch werden voor haar nieuwe album met klassiek orkest geen verse vocalen opgenomen. Geen goed teken natuurlijk, maar deze ever green gloeit - royaal ingebed in de violen - wel erg fraai. Stranger Things 2E.T. (1982). Hoe vaak gezien? Vijf, zes, tien keer? En altijd raakt de vriendschap tussen het jongetje Elliott en E.T. een snaar. Das Boot (1981). De voorkeur geniet de lange versie van deze claustrofobische oorlogsfilm die zich helemaal in een Duitse duikboot tijdens WOII afspeelt. Het blijft een pakkend drama. Spoorloos (1988). De beste Nederlandse speelfilm aller tijden is gemaakt door George Sluizer. Een vermissing van een vrouw (Johanna ter Steege) leidt tot een obsessie van haar vriend die het grootst denkbare offer brengt. Cinema Paradiso (1988). Een heerlijk nostalgische film over een filmregisseur die terugkijkt op zijn jeugd. Het was een operateur (gespeeld door Philippe Noiret) die hem de liefde voor film bijbracht. The Shining (1980). De ultieme horrorfilm van Stanley Kubrick, die veel beter is dan het boek van Stephen King. Vooral Jack Nicholson als Jack Torrance is onvergetelijk. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 91