Filmfreak Ab Zagt en popjournalist Stefan Raatgever draaien door 'De personages uil E.T. vertegenwoordigen een kameraadschap die w ij niet meer in films tegenkomen* Knipoog Beide series draaien om kinderen afkom stig uit onvolledige gezinnen, een terugkerend gegeven in films van Spiel berg. Hun onderlinge band is sterk, even als hun zin in avontuur. Dat blijkt als een van hen liefdevol een monsterachtig wezentje in zijn aquarium plaatst met kwalijke gevolgen. De vette knipoog rich ting E.T. zal niemand ontgaan. Ook de BMX-fietsen waarmee de scholieren zich ver plaatsen heeft Spiel berg vaak gebruikt. In het tweede seizoen van Stranger Things loopt het allemaal nog meer uit de hand dan in de vorige afleve ringen. Zeker als de monsters zich ra zendsnel vermenigvuldigen. Het is popcornvermaak van het hoogste niveau. Opmerkelijk is dat de tweelingbroers Duffer, die als dertigers de jaren 80 nooit bewust hebben meegemaakt, zich zo door Spielberg en zijn generatiegenoten laten inspireren. Naar aanleiding van het eerste seizoen van Stranger Things legde ik die vraag vorig jaar aan hen voor. Hun antwoord: „We hebben bijna alles gezien wat er in de jaren 80 is gemaakt. Spielberg staat van alle regisseurs uit die tijd bij ons bovenaan. De personages uit E.T. en Close Encounters of the Third Kind vertegenwoordigen voor ons een soort saamhorigheid en kameraadschap die wij nu niet meer in films tegenkomen. Dat gevoel proberen wij weer te geven in Stranger Things." De broers gebruiken een beproefde for mule uit deze periode: „Wij laten een doodnormaal gezin geconfronteerd wor den met een abnormale situatie waar de onderlinge verhoudingen behoorlijk op de proef worden gesteld. Daar was Spielberg een meester in." Wie de moeite neemt kan uit Stranger Things 2 bijna een encyclopedie samen stellen met fragmenten van en verwij zingen naar films uit de jaren 80. Aliens, Halloween, Friday the 13th, Nightmare on Elm Street, Gremlins, The Goonies, Animal House, Karate Kid, The Terminator, The Thing, The Evil Dead en zelfs The Exorcist. De lijst is eindeloos. Als iemand die in de jaren 80 niet uit de bioscoop was weg te slaan, kan ik deze fascinatie van een jongere generatie hele maal begrijpen. De films van Spielberg Welke filmregisseur inspireert zijn jongere collega's het meest? Volgens Ab Zagt is Steven Spielberg de absolute nummert Zeker bij de makers van de Netflix-serie Stranger Things. at zou Steven doen? Hoeveel jonge regisseurs zouden zich dat hebben afgevraagd als zij op hun filmset geconfronteerd worden met een scène die een gevoelige snaar moet raken? Het oeuvre van Steven Spielberg is - zeker als het een productie betreft die op een breed publiek mikt - in zo'n geval een onuitputtelijke bron van inspiratie. Bij het maken van de tv-serie Stranger Things, waarvan het tweede seizoen nu op Netflix te zien is, hebben de regisseurs Matt en Ross Duffer zich overduidelijk laten beïnvloeden door films als Close En- counters of the Third Kind, Indiana Jones and the Temple of Doom en vooral E.T. met Snielber Kameraden Noah Schnapp, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo en Caleb McLaughlin in Stranger Things 2. 261 zaterdag 18 november 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 90