8 MISBRUIK LEZERS DELEN HUN ERVARINGEN Sommigen zijn al 85 jaar oud, anderen nog jong. Uit alle lagen van de bevolking, alle werkvelden. Lezers van deze krant deelden de afgelopen weken massaal hun ervaringen. Voor het eerst, voor het laatst, ondanks de zenuwen, met hoop op een betere wereld. Zij laten zien: #metoo is overal. o begint een van vele verhalen die de afge lopen weken met deze krant werden gedeeld. Slachtoffers van seksueel geweld vertrouwden hun pijn, schaamte, machteloosheid en verdriet toe aan het speciaal voor hen geopende e-mailadres. Nadat hét was gebeurd, hielden ze zich veelal stil. Bijvoorbeeld omdat be wijzen ontbraken: 'Mij werd de mond gesnoerd. Hij zei: Het is jouw woord tegen het mijne, wie gelooft je?' Anderen verstopten zich: 'Ik voelde me beschaamd, opgelaten en bedreigd.' Nu spreken ze soms voor het al lereerst, zoals de vrouw die werd aangerand door de broer van een vriendinnetje. Wat had dat een im pact op haar leven. Dat geldt voor alle lezers die reageerden. Zo vraagt een 85-jarige mevrouw zich over die ene ervaring die haar altijd is bijgebleven, nog steeds af: was dat onnodige inwendig onderzoek nu toch verkrachting? Ervaringen delen. Het draait om begrip en erkenning, legt een vrouw uit, die werd verkracht door haar huisbaas. 'Ik vind het vreselijk om te weten dat er meer mensen zijn die soortgelijke dingen hebben mee gemaakt. Ik wil niets liever dan hun het gevoel geven dat ze niet alleen zijn. Het doet me ook goed om mijn verhaal te delen, ook al is het ontzet- Carla van der Wal Metoo is overal Het is voor het eerst dat ik over mijn persoonlijke ervaring vertel. Ik reken op uw discretie en inte griteit. Ik ben nu 57 jaar. Ik denk dat ik 14 moet zijn geweest, toen ik werd aangerand door de broer van een vriendinnetje. Een afschuwelijke, onverwachte ervaring, die me diep heeft geschokt. Ik spreek over de jaren 50 van de vorige eeuw, waarin praten over seks en daaraan gerelateerde onderwerpen niet aan de orde was. Er verschijnen nu schrijnende verhalen waarbij mijn verhaal wegvalt, maar toch wil ik dit schrij ven omdat het onderwerp van alle tijden is. Ik werkte in de verpleging en solliciteerde naar een functie als leerling-verpleegster in een orthopedische kliniek. De keuring geschiedde door de geneesheer directeur. Ik moest me helemaal uitkleden, midden in de ruimte staan, allerlei houdingen aanne men, ook met mijn benen wijd. Uiteindelijk volgde een inwendig onderzoek. Geen van ons durfde het naar voren te brengen, totdat er een moedige sollicitante verscheen en de directeur werd ontslagen. TRIK©

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8