Het was mooi, het was goed en het was fout aan m'n hoofd. Nauwelijks - maar niet helemaal niet. In 5-athe- neum had ze een andere leraar Nederlands. In ja nuari verhuisde ze met haar ouders naar een ander deel van het land. Ik kreeg nog een paar keer een brief, waarop ik niet heb geantwoord. Zomer 1987 stond ze voor mijn deur in Amster dam-Zuid - om haar atheneumdiploma te laten zien, zei ze met een zweem van zelfspot. We wandelden door het Vondelpark, maar ik was er met m'n ge dachten niet bij. Wel viel me op dat ze stampend liep, vrij onelegant, maar ze zag er blij en gelukkig uit. In 1990 kreeg ik een envelop met vier erotische gedichten, zonder enig begeleidend commentaar. In 1991 vertelde iemand dat ze in Rome woonde met een knappe Italiaan. Zo, het klopt allemaal weer, dacht ik bij mezelf. Hollandse schone plus Zuid- Europeaanse charmeur. Jaren later hoorde ik dat ze in Nederland samenwoonde met een andere man, een stuk ouder. En ze had een kind. In januari 2012 kwam op mijn Twitter-account een boodschap binnen: 'Hoe gaat het?' Even moest ik na denken, Eva? Oh, Eva. Pas eind april stuurde ik terug: 'Goed, en met jou?' Zo begon het. De vijfde mail Er volgde een uitwisseling van elk vier brave e-mails. Ergens op de sociale media had ze uitgevonden dat ik 'uit elkaar' was. Wat vervelend voor me. Intussen was het voor mij of ik weer naast haar fietste in de duinen, zoals in 1985. Wonderlijk heldere beelden. Was er iets bijzonders tussen ons dat de jaren over spande, of legde ik dat er zeifin? Of ik al aan een nieuwe vriendin dacht. Nee, ant woordde ik in de vijfde mail. Toen kwam het, opeens: 'Ik wil jou. Altijd heb ik van je gedroomd. Over je gefantaseerd. Ik was zo verliefd', schreef ze. Echt verrast was ik niet, want soms weet je dingen zonder dat je ze wilt weten. Wel was de heftigheid overrompelend. Na een paar dagen wennen, begon ik aan Eva te denken als rijpere vrouw - ze was 43 - en als liefdespartner, dus aan haar zoals ik haar niet eerder had gezien. Dat beviel goed. Na nog een maand ontmoetten we el kaar in Utrecht. Ze was uiterlijk weinig veranderd, maar haar woordkeuze was een stuk minder fijnzinnig. Ze verklaarde zich bereid onmiddellijk een 'liefst depri merende hotelkamer' in te rennen om 'keihard... (etc.)'. Daar stond ik paf van en het gebeurde dan ook niet, die dag niet, noch de eerste maanden erna. Een bevriende collega: „Op onze leeftijd? Dat wordt lastig." De driestheid ging er weldra af en er begon een zachtzinnige toenadering. Alles was nieuw en spannend - maar voelde tegelijk vertrouwd doordat er een verleden was, 27 jaren die diepte gaven aan de liefde die zich ontwikkelde. We ontmoetten elkaar een of twee keer per week, meestal voor een wandeling. Alles wat geliefden doen, deden we. Altijd blij elkaar te zien. In een stationshal naar el kaar toe rennen. Hand in hand lopen. En nog zo wat van die afgezaagde dingen. Mijn kinderen kregen er lucht van toen ik iets te vaak op lollige toon zei dat ik naar de Intratuin ging. Had pap een vriendin? Dochter (19) vond het 'wel wat snel'. Zoon (17) ontmoette Eva bij toeval langs een voetbalveld en sprak: „Ik zou haar wel doen" - als compliment op te vatten. Beiden woonden bij mij, en het leek beter me daar niet met Eva te vertonen. Maar bij haar thuis komen was al helemaal uit gesloten. Zij woonde namelijk nog met de ou dere man en een zoon die nu in de puber leeftijd was. In de onderneming van deze man deed Eva met bezieling en toewij ding haar dagelijks werk. Ze zei van alles over hem: dat de liefde over was, er 'ei genlijk nooit echt' was geweest; hij was manipulatief, een bullebak soms, aan de andere kant vaak ook goed voor haar, de vader van haar kind, haar zakenpartner. Ze wilde bij hem weg, zei ze, maar dat moest 'op een goede manier' gebeuren. Kon dat eigenlijk wel? En dan, ze wilde haar kind geen pijn doen. En haar werk niet kwijt. Ze voelde zich schuldig: im mers, ze bedroog hen. Hoe moest dit verder? Intussen voelden we ons gelukkig telkens als we elkaar zagen, altijd maar een paar uur, afgepaste hoeveelheden tijd en ruimte, eilanden waar het overige niet bestond. Ik keek naar haar en hield van haar stampende loopje en dat ze dingen in mijn oor fluis terde, meestal onverstaanbaar. Het was mooi, het was goed en het was fout. Totaal Die middag van 31 maart 2013 stond Eva onder grote druk, al had ze die zorgen buiten de dampen en de sneeuwvlokken weten te plaatsen. De partner was erach ter gekomen en dreigde haar alles af te nemen: kind, huis en werk, kortom haar leven. „Hij heeft de macht, hij kan het doen", zei Eva. In een mail kondigde ze een paar dagen later aan dat ze alle contact met mij ging verbreken. Totaal. Het kon niet anders dan totaal. Ze koos voor het bestaande. Deed niets anders dan huilen, zei ze. „Zo gaat het toch meestal, ontrouwe mensen kiezen toch voor hun partner", zei een vriend. „Er zijn dingen die jij niet weet. Ze had meer met die man dan ze toegaf. Zet het uit je hoofd." Zet het uit je hoofd. Dat is dus in nage noeg vijfjaar niet gelukt. wg magazine 25 Eva heet in het echt anders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 89