7 Toto Riina 1930-2017 VS Vier jaar cel voor dodelijke straatrace met Porsche lekker op de fiets naar je werk w alles op alles voor jouw baan. nationale vacaturebank 'La Belva' was tot 1993 de nietsontziende leider van Cosa Nostra. Hij ontketende een bloedige maffiaoorlog, waarin tegenstanders verdwenen in zoutzuurbaden of gegrild werden 'als een geitje'. In de rechtbank van Palermo, maart 1993, speelt Riina de ver moorde onschuld. Hij houdt de rechters voor dat hij slechts een ongeletterd boertje is. „De Cosa Nostra? Nooit van gehoord." Riina vervolgt: „Eerst schreven de kranten dat ik een beest ben en nu weer dat ik signalen afgeef aan de buitenwereld." De rechter on derbreekt hem. „U zit toch in een totaal isolement? Hoe weet u wat de kranten schrijven?" Riina kijkt omhoog en antwoordt: „Gods we gen zijn ondoorgrondelijk." Met zijn charme amuseert Riina de wereldpers. Toch kan zijn blik ineens omslaan. Criminoloog Frank Bovenkerk wil weten hoe een mannetje van amper 1.60 meer de Italiaanse Cosa Nostra naar zijn hand kon zetten. In het korte mo ment dat Riina hem recht in de ogen kijkt, heeft Bovenkerk het antwoord. Die blik. „Zó intimide rend, daar kun je je geen voorstel ling van makenf'Op 15 januari 1993 heeft de politie de capo dei capi (baas der bazen) op Sicilië eindelijk gearresteerd. Hij is verra den door vier maffiosi, onder wie zijn eigen chauffeur. Het aantal moorden waarvan Riina wordt be schuldigd, zal oplopen tot 150. Het is het resultaat van een lange ter- reurcampagne, die start als Riina in 1974 leider wordt van de Corle- onesi, de maffiaclan uit het boe- renplaatsje Corleone. Riina legt zich toe op de heroïnehandel en eist de alleenheerschappij. Hij laat zijn mannen infiltreren in concur rerende clans. Daarna schakelt hij zijn tegenstanders uit, op gruwe lijke wijze. Zijn verraders vertellen over een novemberdag in 1982, wanneer Ri ina twintig maffiosi uitnodigt op een landgoed. Tussen de citroen bomen zitten de mannen lachend aan de wijn. Pas na uren, als de mannen liggen te doezelen van de drank, laat Riina ze één voor één wurgen. Hun lichamen verdwijnen in een zoutzuurbad, waarin alleen de gouden sieraden overblijven. Andere tegenstanders laat Riina vastbinden 'als een geitje', zodat ze goed in een kofferbak passen. Dan werden de slachtoffers ver voerd naar een boerderij, even bui ten Palermo, waar ze levend aan een reusachtige grill werden ge hangen. De gruweldaden bezorgen Riina zijn bijnaam la belva (het beest). Heel Sicilië siddert voor hem. De kleine Italiaan heeft het niet alleen gemunt op tegenstanders binnen de maffia. Hij laat ook rechters, politici en politiebazen uit de weg ruimen. Wanneer twee onderzoeksrechters, Giovanni Fal cone en Paolo Borsellino, begin ja ren 90 met succes de strijd tegen de maffia aanbinden, hebben ze hun doodvonnis getekend. Binnen Zó intimiderend, daar kun je je geen voor stelling van maken drie maanden worden de twee op geblazen met autobommen. De brute moord op de onder zoeksrechters ontketent een golf van verontwaardiging in Italië. Met vereende krachten wordt de strijd tegen de Siciliaanse maffia opgevoerd. Vermoedelijk is het vanwege die tegenwerking dat Ri ina wordt verraden. Zijn opvolger, de vorig jaar overleden Bernardo Provenzano, beseft dat de maffia meer op de achtergrond moet ope reren. Het bloedige tijdperk moet worden afgesloten. Riina, die al sinds 1969 wordt ge zocht, is al die tijd met succes uit handen gebleven van justitie. Het is zelfs raden hoe hij eruitziet. Er bestaat alleen een foto uit de jaren 60 van hem. Riina blijkt geheime schuilplaatsen te hebben, zoals een gangenstelsel onder een villa met kamers van gewapend beton. Met hulp van zijn chauffeur kan de politie hem in januari 1993 einde lijk arresteren. De kleine Italiaan reageert sportief. Hij complimen teert de agenten met hun vangst. Airco In de zwaarbeveiligde gevangenis vreest justitie dat Riina vergiftigd zal worden, zoals bij eerdere maf fiabazen is gebeurd. Daarom krijgt Riina elke dag vers fruit, vlees en vis om zelf te koken. Tijdens zijn detentie wordt hij tal van keren voor moorden veroordeeld. Uitein delijk blijft de teller staan op 26 keer levenslange gevangenisstraf. In 2002 probeert Riina te onder handelen met justitie. Hij belooft de maffia te ontmantelen in ruil voor strafvermindering. Justitie gaat wijselijk genoeg niet op zijn aanbod in. Riina is dan al ver zwakt. Hij lijdt aan maagzweren en krijgt in 2003 een hartaanval. In 2007 dwingt hij via de rechter af dat hij airco in zijn cel krijgt. Het hooggerechtshof bepaalt in juni van dit jaar dat de doodzieke Riina naar huis mag om 'waardig te ster ven'. Die beslissing wordt vanwege een storm aan kritiek niet uitge voerd. Afgelopen nacht overleed 'het beest' op 87-jarige leeftijd in de gevangenis van Parma. LELYSTAD Walter van W. (54) is gisteren tot vier jaar celstraf veroordeeld voor het doodrijden van een 19-jarige vrouw in Loos- drecht. Zijn zoon (33) kreeg een taakstraf voor de straatrace met dodelijke afloop. Vader Van W. racete in maart 2016 na een restaurantbezoek met zijn Porsche 911 op weg naar huis in Loosdrecht. Hij werd ge volgd door zijn zoon. Getuigen verklaarden dat beiden reden met snelheden tot 200 kilometer per uur. Rond kwart voor tien botste vader Van W. met 111 kilo meter per uur op de Toyota van de 19-jarige Fleur. Zij overleed twee weken later. Het Openbaar Ministerie (OM) eiste wegens roekeloos rijgedrag en dood door schuld vijfjaar cel tegen vader Walter van W. Zijn zoon had wat de aanklager betreft drie jaar cel moeten krijgen. Bij de zitting van twee weken geleden vroeg de vader van Fleur om celstraf voor de mannen. „Ik zal nooit ac cepteren dat jullie mijn meisje het leven hebben ontnomen." zaterdag 18 november 2017 GO Laatste maffiabaas oude stij 1 Koen Voskuil Rotterdam/Parma Toto Riina tijdens een van zijn processen, fotophotonews - Frank Bovenkerk, criminoloog Wij zetten alles op alles voor jouw baan, dus ook die ene bij jou in de buurt, want met onze slimme zoekfuncties krijg je eenvoudig alle banen te zien die passen bij jouw wensen, zo zetten wij alles op alles. vind jouw baan op nationalevacaturebank.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7