'IK WIL HET LAATSTE STUKVAN MIJN LEVEN ANDERS INVULLEN' Paspoort MartinusJan Smeets hem sta. Dat hij die doping genomen heeft, snap ik nog wel. Maar het voort durende liegen erover, het enorme bedrog, dat is me zo tegengevallen. Ik vind hem een ontzettende hufter. „In 2011, toen zijn bedrog uitkwam, had ik net een boek over hem geschreven. Dat maakte kans op de NS Publieksprijs en daar heb ik me toen voor teruggetrok ken. Nu zeg ik: dat had ik nooit moeten doen. Want ik sta nog steeds achter alles wat ik in dat boek schrijf. Maar de sfeer was op dat moment zó vervelend. Doods bedreigingen in de brievenbus, 'we krij gen je wel', de namen van mijn kinderen erin... Op straat kwamen mensen naar me toe: 'Jij wist wat Armstrong deed! Ik hoop datje kanker krijgt!' Uiteindelijk werd het zo heftig, dat ik dat boek heb terug getrokken. Ik heb me laten leiden door het vuilnis van de straat." „Dan staat ineens zo'n knaap voor je neus: 'Smeets! Je bent een Jood!' Dan denk ik: nou, dat ras heeft heel grote we tenschappers en kunstenaars opgeleverd. Maar ja, die kent die jongen waarschijn lijk niet. Deze vind ik ook mooi: 'Vuile homojood!' Ik loop gewoon door. Of ik zeg: anders nog iets? Nee? Prettige dag verder!" „Men kent mij niet, men kent mijn imago. Tja. Misschien was ik vaak te streng op tv, te belerend. Te arrogant, zeggen sommigen. Zou kunnen. Maar bedenk ook: dat is wat tv-makers willen. Die vroegen mij in hun programma's voor wat reuring. Omdat ik zeg wat ik denk, en omdat een heleboel andere jojo's dat niet durven. Die spelen een nette rol. Ik niet. Dat mensen me daarom een lui vinden: prima. Maar dan begrijp ik nog steeds niet waarom ze woorden als 'homo' of'jood' als scheldwoord gebrui ken. Bizar vind ik het. Het wordt gelukkig wat minder." „Heerlijk. Heer-lijk. Echt waar. Ik doe alleen nog tv voor Ziggo, Amerikaans basketbal, midden in de nacht. Naar die live-uitzendingen kijkt helemaal nie mand. De echte NBA-fans, een paar gek ken, en mijn vriend Frits van Rijn. Soms spreek ik hem gewoon toe, in de uitzen ding. 'Frits, kende jij die speler al?' Vind ik mooi. „Ik hoef niet meer in beeld. Het is me aangeboden, ik heb ervoor bedankt. Ik wil niet meer groot, ik wil niet meer een bekende Nederlander zijn. Ik wil het laat ste stuk van m'n leven anders invullen." „Hij heeft gelijk. Ik ben aan het aftellen. De tijd hou ik niet tegen, en dit lichaam hapert. Het is vervelend hoor, als je wordt opgenomen in een ziekenhuis omdat je hart niet goed werkt. Héél vervelend. Eind november vorig jaar voelde ik me niet lekker. In het ziekenhuis waren ze er snel uit. Ik had een infarct gehad, moest meteen blijven. Dat zijn spannende momenten. „Wat wel geestig is: ik heb mijn vrouw meteen gevraagd of ze mijn computer kon brengen, want ik moest mijn stukje nog tikken voor het Haarlems Dagblad. Heb ik dus in het ziekenhuis liggen doen, met al die slangen aan m'n lijf. „Het liep goed af, ik mocht de volgende dag naar huis, maar confronterend was het wel. Andere dingen doen het ook niet meer, lopen is ontzettend moeilijk ge worden. Mijn vrouw zegt: je hebt zó hard gewerkt, je hebt voor drie geleefd, wees dan niet verbaasd dat je nu dit hebt. En Privé dat besefik. Het is ook niet erg, het over komt iedereen. Klaar." „Ik slik 's ochtends zes pillen. Zes! Na tuurlijk denk ik na over de dood. Ik wil niet, maar ik ben er wel mee bezig. Is alles wel geregeld, wat moet ik nog tegen m'n zoon en dochter zeggen? Dat komt door dat ding hier, die rikketik. Dat maakt je kwetsbaar, en dan zak je soms weg in... Het is niet doemdenken, maar wel: hoe ga ik hiermee om? De gedachte dat ik mijn kleinkinderen dan niet meer zie. Moet ik nog een bankboekje voor ze maken? Dat gaat nu door m'n hoofd." „Natuurlijk! The Pretender, van Jackson Browne. Ik wil er de totaalregie over. Ik ga het nog sterker vertellen: ik weet zelfs al welke wijnen er zullen worden geschon ken. Ik kies altijd de wijn uit, overal. Dus dan ook. „Vroeger zat het leven anders in elkaar. Ik was nooit met de dood bezig. Het over lijden van mijn ouders heb ik makkelijk verwerkt, nooit een traan om gelaten. Maar als ik nu een lieveheersbeestje doodtrap, schiet ik vol. Heel gek. Ik word softer, sentimenteler zo je wilt. De dood, als die je hoofd binnenkomt... Ik ben een ander mens geworden. „Het was altijd maar gaan, wegwezen. De hele wereld rond, altijd. Maar sinds een jaar hebben we twee poezen thuis, en dit geloof je niet, maar het is echt waar: als die beesten in de buurt zijn is het of ik van was ben. Ze zitten naast me als ik zit te tikken, ik klets met ze. Ik smelt. „Pas stelde mijn vrouw voor om een weekendje naar Stockholm te gaan. Ik zei meteen: maar wie past er dan op de poezen? Daar moesten we allebei enorm hard om lachen. Maar we zijn wel thuis gebleven." 41 Het gebeurt nog steeds, vertellen uw vrienden. Vraagt u zich weieens af waarom u dat oproept? U bent nu anderhalfjaar weg bij de NOS. Hoe bevalt het leven buiten de schijnwerpers? Ik vroeg uw zoon hoe het met u gaat. Zijn antwoord: papa wordt oud. Geboren 11 januari 1947 in Arnhem. Loopbaan Speelt tien jaar professioneel bas ketbal. Maakt na een zware blessure de overstap naar de journalistiek. Via het Haarlems Dag blad en De Tijd komt hij in 1973 terecht bij de NOS, waar hij uitgroeit tot beeldbepalend verslaggever en later presentator (Studio Sport, De Avondetappe). Schrijft jarenlang columns voor onder meer het Haarlems Dagblad en Trouw. Publi ceert meer dan vijftig boeken. Neemt in 2016 afscheid van de NOS. Getrouwd. Twee kinderen uit zijn eerste huwelijk, dochter Nynke en zoon Tjerk. Drie kleinkinderen. De laatste zin van uw boek: 'Klein minpuntje: het leven is te kort'. Weet u al welke muziek er op uw begrafenis wordt gedraaid? 141 zaterdag 18 november 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78