'IK GA LIEVER NAAR HELSINKI DAN NAAR ALABAMA' art Smeets (70) draagt een hartslagmeter om zijn rechterpols. Een zwart, glim mend dingetje. „Even kijken: ik kan je mededelen dat mijn hart op dit moment 58 keer per minuut slaat." Het bandje zit er niet voor niets. De rikketik hapert, zegt Smeets, terwijl hij de mouw van zijn witte pullover weer over het bandje schuift. Eind vorig jaar meldde hij zich bij de huisarts - en een paar uur later werd hij opgenomen in het ziekenhuis. „Daar lag ik dan, aan de slan gen. Denken over doodgaan: ik heb het heel lang voor me uit weten te schuiven. Maar op het moment dat je zo'n confron tatie hebt, is het net of die voile wordt opgetrokken, en dat je ineens zicht hebt op wat het werkelijk is. Op wat je natuur lijk wel wist, maar waar je niet aan denkt: dat een levend mens doodgaat. En dat ge voel zit hier heel duidelijk in. Ik wilde dit schrijven voor ik bij het eindstation was." 'Dit' is zijn nieuwe boek: Mijn Amerika. Zijn drieënvijftigste, maar anders dan alle voorgaande, benadrukt hij. Al was het maar vanwege de grote hoeveelheid tijd die hij ervoor nam. „Voor mensen die bekend zijn - en wat ik nu ga zeggen is heel cru, maar wel de waarheid - bestaat een manier om hun bekendheid te gelde te maken door middel van boekjes voor de feestweken. Je bundelt je laatste twee envijftig columns, doet er een mooi om slagje om en het is een succes. Youp van 't Hek doet niet anders, en mijn uitgever deed dat ook graag. Dat werd een succes en dat ging een eigen leven leiden. „Maar mijn vriend Bert Wagendorp (schrijver en Volkskrant-columnist, red.) zei tegen me: 'Verlaat dat gemakkelijke pad nou. Schrijf eens een echt boek. Ga dieper. Schrijf dat boek over Amerika wat je al zo lang in je kop hebt.' Ik dacht: dat kun je wel zeggen, maar daar ben ik een jaar mee bezig. En toen zei mijn tweede ik: wat is daarop tegen? Ik was klaar met de NOS, de tv was uit mijn leven verdwe nen, ik had de tijd. Dus toen zei ik tegen mijn vrouw: wat vind jij ervan als ik een jaar lang mijn mond hou? Haar antwoord: 'Waarom zou ik je tegenhouden? Dit wil je toch zo graag?' Nou, dat is een liefdes verklaring. Dus toen ben ik gaan zitten. En nu is het af." Mijn Amerika is Smeets' poging een land uit te leggen. Een geschiedenisboek noemt hij het zelf, maar dan wel door spekt met persoonlijke herinneringen, odes aan muzikanten en sporthelden. „Ik heb sterk de neiging om te onderrichten. Jij wist vast niet dat de achtste president van de VS een Nederlander was. Dat is zo'n bijzonder verhaal, dat wil ik vertel len. En daar haal ik dan andere dingen bij. Sport, muziek, mijn reizen. „Ik heb gelukkig een ijzeren geheugen, dat is bizar - je kunt mij vragen waar ik dertig jaar geleden ben geweest, welk kamernummer we hadden, de auto waarin we reden. Dat staat me allemaal vréselijk helder voor de geest. „Ik heb er veertien maanden als een bezetene aan gewerkt. Lezen, graven, schrijven. Ik zat in een cocon. Het kwam weieens voor - heel grappig is dit, heel privé - dat mijn vrouw rond het middag uur zei: 'Nu ga ik je luchten.' Dan wan delden we even, haalden we een broodje, en dan ging ik weer aan de slag. Zo ging dat. Ik heb niet gereisd, had minder tijd voor anderen. Mijn kinderen merkten het ook. 'Waar is die ouwe? Ah, hij is weer met z'n boek bezig'." „Toen ik er als jonge journalist voor het eerst kwam, in de jaren 70, was Amerika het beloofde land. In alles beter, dacht ik. Maar ik heb het leren kennen. Het is een derdewereldland met uitschieters naar boven. Er is een ontstellend kleine bo venlaag, dat zijn allemaal blanken, en die beheersen het totale leven. Het racisme zit onwaarschijnlijk diep. Wij beseffen dat hier niet. Kijk: hier, in dit restaurant kan iedereen gaan zitten. Die twee meis jes die daar champagne zitten te drinken: als dat twee zwarte meisjes waren, zou iedereen dat prima vinden. Maar in Ame rika niet. O nee. Trump noemt het 'the greatest country in the world'. Nou, ik ga liever naar Helsinki dan naar Alabama. „Weet je waarom ze Trump hebben gekozen? Waarom ze een enge, verknipte, onbeschofte man als leider hebben? Dat is heel erg, wat ik nu ga zeggen, maar Amerika was niet in staat na een zwarte man ook nog een vrouw als leider te kie zen. Dat is wat mijn vrienden en collega's daar me vertellen. Als je die zin goed ont leedt, besef je pas hoe belachelijk het is." „Maar we lopen ver op ze voor. Neem Colin Kaepernick, een zwarte American football-speler. Die besluit op enig mo- M Ik verwachtte een liefdesverklaring aan Amerika, maar uw boek is kri tisch. Ik weet niet of het verschil met ons land zo groot is. Ons complete kabi net is blank. 101 zaterdag 18 november 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74