0 O O O O O Vlees Boerenroomboter met de smaak van vroeger MARGOT 17 de Roubié, van twee broers die al decennia lang biologische wijn maken. En daarna nog een Nero d'Avola uit Sicilië: intens, kruidig, met bramen en kersen. Lekker ook bij de shortrib, mijn hoofdgerecht. Ik ben niet echt een carnivoor, maar gastvrouw Jos wist het me toch te verkopen: de fikse homp vlees valt van het bot af en neigt lichtjes naar draadjes vlees. Mijn tafeldame heeft een halve schol die op de graat gebakken is. Ze heeft een beetje moeite om de vis van de graat te schui ven, hij is ver doorgegaard. Maar de smaken zijn prima en de groenten stelen toch de show: zoete worteltjes, peterseliewortel, spruitjes en paarse aardappel. Vrolijke knalo ranje puree van bataat. En we smullen vooral van blaadjes gesmoorde andijvie. Wat een smaak. Het dessert is voor iedereen hetzelfde: cho colademousse met framboos. Op een mooi, grijs bord dat net niet helemaal perfect rond is en daardoor extra charmant oogt. Toefjes chocolademousse liggen om en om met dikke frambozen. Erbij zit een fris en feestelijk schuimzeetje van limoen en wodka. We slui ten af met koffie, waar chocolaatjes en gelei tjes in een mooi glazen kistje bij komen. We moeten wel bekennen dat we na ons bezoek aan Zonnemaire door de McDrive heen zijn gereden. Niet voor eten, want wie wil er lauwe slappe fabriekshamburgers als je net gedineerd heb met liefdevol klaarge maakte streekproducten? We zijn meer dan voldaan, maar hadden wel enorme dorst, van al het kwistig rondgestrooide grove zeezout en van de straffe koffie. Daar zat trouwens wel een glaasje water bij, maar een karaf had den we ook opgedronken. Ach, met zo'n vriendelijke sfeer en zo'n bescheiden reke ning komen we gewoon snel terug. Om veel meer te proeven en te drinken. Maar dan wel met een BOB. BEOORDELING Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs kwaliteit Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week overeten en drinken in Zeeland Het afgelopen jaar zijn we met z'n allen meer vlees gaan eten. We aten in totaal zo'n 39 kilo per persoon: dat is best veel als je er goed over nadenkt. Ook omdat het eten van vlees eigenlijk helemaal niet zo gezond en duurzaam is. In vlees zitten verzadigde vetten die het risico op hart- en vaatziekten verhogen en het eten van rood vlees zou de kans op kanker vergroten. En dan hebben we het over het dierenleed en de milieubealsting nog niet eens gehad. Nu weet ik, met drie Mannen in mijn gezin, dat een stuk vlees op het bord altijd lekker gevonden wordt. De kunst is om toch iets op tafel te zetten dat lekker en verantwoord is. (naast het vlees, dat al tijd Zeeuws en zo mogelijk biologisch is). Een paar keer in de week eten we vegetarisch of vis. Onze vegetarische maaltijden bestaan vaak uit gerechten met kaas, tofoe of met alleen maar groenten. Pas geleden aten we in een restaurant een 'biefstuk' van bloemkool en aangezien de bloemkolen op Walcheren worden verbouwd, leek me dat leuk om thuis na te maken. Het was nog even zoeken, omdat ze in het restuarant de bloemkool eerst vacumeren, voordat hij in boter wordt gebakken. Dan wordt de kool steviger. Na het bakken lakken ze hem af met een mengsel van miso en ketjap. Thuis ging het best goed. Als je de bloemkool eerst in plakken snijdt en grillt in een hete grill- pan, krijg je ook een heerlijk gerecht. Wel even bij blijven, want de kool mag niet aanbranden. Een sausje van miso en ketjap is zo gemaakt. We aten er een tomatensalade bij. Nu weet ik dat een stuk vlees op het bord altijd lekker gevonden wordt. De kunst is om toch iets op tafel te zetten dat lekker en verantwoord is MIDDELBURG Ze waren er zelf nogal beduusd van: hun room boter won de Prijs van de zuivel van Zuid-Nederland. En dat ter wijl ze geen zuivelboerderij zijn. Els Mesu van Kaasboerderij Schellach in Middelburg kan er wel om lachen. „We waren ei genlijk helemaal niet uit op een prijs en scoorden ook nog eens een to!" Hun boerenroomboter ont staat samen met boerenkarne- melk na het karnen van de licht- aangezuurde melk en room. Bij het karnen worden de vetbolle tjes uit de melk geslagen; van die vetbolletjes wordt deze boeren roomboter gemaakt, die geen toevoegingen bevat. „Wat we vaak horen is dat de smaak men sen doet denken aan de roombo ter van vroeger, wellicht de jury ook." In dit seizoen hebben ze minder vraag naar karnemelk, waardoor er ook minder room boter is, maar ze proberen toch aan de vraag te voldoen. Al is die best groot. Mesu heeft nog een goede tip voor kaasfondue: neem een hard brood bolletje per persoon, snij daar het kapje van af en druk het brood wat in. Neem een pan met een dikke bodem, wrijf deze in met een teen knoflook en laat 300 ml witte wijn koken. Voeg daar 400 gram geraspte belegen boerenkaas al roerend aan toe. Vermeng 1 eetlepel maïzena met wat wijn, roer dit erdoor en giet wat van de fondue in ieder broodbolletje. Eet met wat rauw kost, zoals worteltjes of selderijs tengels. Het bolletje raakt lekker doordrongen met de kaas. Het kapje is natuurlijk dik besmeerd met de Zeeuwse roomboter. Dat wordt smullen! zaterdag 18 november 2017 GO (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Els Mesu van Kaasboerderij Schellach vindt het grappig dat hun boter in de prijzen is gevallen: „We waren eigenlijk hele maal niet uit op een prijs." foto ruben oreel Van Dilst is chefkok en gastheer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53