Eerste Kinderheldendag eert ook redders van baby Man springt door koepel moskee in Meer geld voor lokale opvang Blunder NAVO: de vijand heet ...Erdogan 4 De 9-jarige Freek kwam in 2009 landelijk in het nieuws omdat hij overleed na een DTP- en BMR- vaccinatie. Een oplichter zette het treurige verhaal van het jongetje op een crowdfundingssite en vroeg om donaties voor verder on derzoek. De naam Freek verving hij door Stan. Thanh werd onlangs door ken nissen op de site geattendeerd. „Ik dacht eerst: hé, hoe kan dat nou? Dit is exact hetzelfde verhaal als dat van mijn zoon." Maar al snel zag de moeder dat het ging om zinnen die letterlijk uit een eerder interview met haar waren overge nomen. Alleen stond er nu de naam Stan in plaats van Freek. Ook haar eigen naam was veranderd in die van een ander. „Dat is toch schandalig", zegt ze boos. De Barendrechtse nam meteen contact op met de site om ophelde ring te vragen, maar dat bleek lastig omdat Dream or Donate alleen per mail bereikbaar is. Maar uiteinde lijk werd het verhaal van 'Stan' van de site gehaald. Toch blijft Thanh, die het overlij den van haar kind nog niet heeft verwerkt, boos. „Ik vind dat de mensen achter deze site dit soort verhalen eerst moet controleren voordat ze die online zetten. Deze actie doet veel mensen pijn." Ze vraagt zich ook af hoeveel meer van dit soort valse verhalen er op de site circuleren. Oprichter Robert-Jan Masten broek van Dream or Donate vindt het misbruik heel vervelend. Maar zijn bedrijf, dat een percentage van het gedoneerde geld krijgt, zou 'niet de middelen en man kracht' hebben om alle verhalen die mensen op zijn site zetten, te controleren. Hij rekent vooral op de kracht van sociale controle. Daarnaast stimuleert hij mensen om de acties die ze op zijn site plaatsen, te koppelen aan hun per soonlijke Facebook-account. „Zo dat iedereen hun profiel kan bekij ken. In principe doneert niemand aan een volslagen onbekende. Je moet het verhaal namelijk daarna wel delen en een netwerk heb ben." Misbruik valt niet uit te slui ten, erkent hij. „Wij zijn alleen een tussenpersoon, die donateurs en mensen bij elkaar brengt. Ik zie het als een soort Marktplaats, daar kan dit ook gebeuren. Maar ik ge loof dat de meerderheid van de mensen goed is." Als er terechte meldingen van In principe doneert niemand aan een volslagen onbekende misbruik binnenkomen, worden de betreffende berichten verwij derd. In het geval van Freek is dat volgens hem ook gebeurd. Mastenbroek wijst er ook op dat de site heel veel mensen heeft ge holpen. In totaal zou er al 4,4 mil joen euro zijn gedoneerd via Dream or Donate. Thanh vindt dat Mastenbroek zich er wel erg makkelijk van af maakt. „Het is zijn website. Dus hij is verantwoordelijk." De moeder heeft inmiddels melding gemaakt van het voorval bij de politie. Ook raadt zij mensen die online willen doneren aan om erg voorzichtig te zijn. De politie onderzoekt of er strafbare feiten zijn gepleegd. Winter in Wenen Winter in Dresden, Leipzig en Weimar 8-daagse busreis www.dejongintra.nl/busreizen DEN HAAG Onbaatzuchtige burgers die soms met gevaar voor eigen leven een ander hebben gered, zijn gisteren geëerd op de Nationale Hel dendag in Madurodam. Voor het eerst werd dit jaar ook een Kinderheldendag gehouden. De broertjes Leander (10) en Silvian (8) Zegwaard uit Schie dam kregen een onderschei ding van het Carnegie Helden fonds omdat ze samen een baby redden die in een buggy te water was geraakt. Rianne van der Molen (14) is de derde kinderheld. Zij redde samen met haar opa, die ook een onderscheiding kreeg, een hoogbejaarde vrouw uit het water. De namen van de kin deren worden in het beeld van verzetsheld George Maduro gegraveerd. Ter inspiratie voor andere kinderen worden de namen van nog veertien kin deren die iets bijzonders heb ben gedaan in het standbeeld gegraveerd. In totaal kregen acht mensen een onderscheiding, waaron der de Koninklijke Erepenning voor Menslievend Hulpbe toon. De erepenning gaat naar de 18-jarige Divano Dorder uit Spijkenisse, voor zijn dappere optreden toen twee mannen amok maakten in een metro. Hij bracht de mannen, die door het lint gingen, tot beda ren. Drie politieagenten krij gen een onderscheiding voor het redden van een vrouw die met haar auto de Noordzee in was gereden. BERGEN OP ZOOM Een28-ja- rige man is opgepakt nadat hij door een koepel op het dak van een moskee in Bergen op Zoom was gesprongen. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, was mogelijk verward. Hij was met een mes en twee tassen vol kleding via de brandtrap naar het dak geklom men. Daar sloeg hij de koepel stuk. In de moskee waren zo'n honderd mensen. Ze probeerden hem eerst nog naar binnen te praten, maar de man uitte be dreigingen en sprong voordat de politie arriveerde door de koepel naar beneden, een val van drie meter. Hij raakte niet gewond. DEN HAAG De Nederlandse re gering trekt volgend jaar meer geld uit voor noodhulp en de op vang van vluchtelingen in hun eigen regio. Voor noodhulp wordt een be drag van 140 miljoen euro uitge trokken, voor opvang 50 miljoen euro. Dat meldde minister voor Buitenlandse Handel en Ont wikkelingssamenwerking Sigrid Kaag gisteren. De begroting van BHOS voor 2018 wordt volgende week be handeld in de Tweede Kamer. „De behoefte aan extra nood hulp en opvang in de regio is enorm groot", stelt de minister. „Miljoenen mensen zijn op de vlucht voor geweld. Miljoenen anderen, die in buurlanden ver blijven, hebben ook hulp nodig. Het wordt snel winter." STAVANGER De Turkse rege ring heeft na een uiterst pijnlijke blunder van Noorwegen veertig soldaten teruggehaald die bezig waren met een NAVO-oefening. Bij de oefening waren president Erdogan en grondlegger van de Turkse staat Atatürk aangeduid als vijanden en doelen. De NAVO houdt momenteel een grote oefening in het Noorse Stavanger. NAVO-chef Jens Stoltenberg heeft zich verontschuldigd voor de blunder. Turkije is al sinds 1952 lid van de NAVO. „Het voorval weerspiegelt niet de visie van de NAVO. Turkije is een gewaardeerd NAVO-lid dat een belangrijke bijdrage levert aan de veiligheid van het bond genootschap", zegt Stoltenberg. zaterdag 18 november 2017 Thanh Hagoort met een foto van haar Freek: „De naam van Freek is veranderd in Stan, verder is het zijn verhaal. Dat is toch schandalig?" foto desiree schippers Barendrecht Robert-Jan Mastenbroek 8-daagse busreis Klantwaardering 8,0 Hotel in historisch centrum Incl. bezoek Schloss Schönbrunn De prachtige barokstad Dresden, muzikaal Leipzig en klassiek Weimar Hotel centraal gelegen in Saksen vanaf 439 p.p. vanaf 437 p.p. Reiscode: blwen02 Reiscode: blglcOl Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur 2,50 calamiteitenfonds 'De dood van mijn Freek is misbruikt. Dat doet pij n' Moeder Thanh Hagoort uit Barendrecht is woedend op de crowdfundingsite Dream or Donate, waar iemand de dood van haar zoon Freek misbruikte om online geld in te zamelen. Ilah Rubio GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4