13 Zeeland zat in het bloed van Johanna Butler 9 Sr®"*"-? j «u 3D 1MT^l t B tionistisch. Dat leer je los te laten. Bovendien, naarmate je langer be zig bent, word je handiger. Het is geen standaard nieuwbouw, we moesten veel communiceren met de architect en de aannemer." Amanda vult aan: „Zo'n project is een groot avontuur, je moet een lange adem hebben." Zeven da gen per week werkten ze eraan, van's ochtends vroeg tot inde avond. Peter Hoogenboom: „Het is goed dat je niet alles vooraf weet. Je bent nooit klaar. Alles is groot, hoog, veel en scheef. En je hebt het hele traject met de gemeente, het omzetten van de bestemming van agrarisch naar recreatief. We hebben er slapeloze nachten van gehad. Zeker toen er een flora- en faunaonderzoek moest worden gedaan. Stel dat er zijn gebleven. De afgelopen drie jaar hebben ze al hun energie in het oude wagenhuis gestopt. Dat hadden ze kunnen afbreken: in te genstelling tot huis en schuur was dat geen beschermd rijksmonu ment. In plaats van het te slopen gaven ze het wagenhuis een nieuwe, recreatieve bestem ming. Daarvoor moest het wel van top tot teen worden aangepakt, met een nieuw opge metselde top gevel, een nieuwe gepotdekselde ach tergevel, een vernieuwd dakbeschot, nieuwe riolering en elektra en een compleet nieuw in terieur. Wat ze konden, deden de echtelieden zelf. Peter Hoogen boom: „Timmeren, loodgieten, schilderen - we zijn nergens heel goed in, veel dingen kunnen we een beetje. We zijn allebei perfec- een vleermuis was gevonden, dan had dat het hele project enorm vertraagd." Er zijn nu vier appartementen in het oude wagenhuis onderge bracht. Eentje is helemaal klaar. De openstaande schuurdeuren aan de voorkant leveren meteen privacy op. Op de begane grond is achter de ruimte met zithoek en keukenblok een aparte slaapka mer met twee bedden. Op de vide is nog een tweepersoonsbed voor handen. Aan de achterkant van het wagenhuis is over de volle breedte een veranda aangebracht. De eerste boekingen zijn al bin nen. Elders op het erf worden vijf chalets verhuurd. De daar opge dane ervaringen geven vertrou wen in de toekomst van de lodges. Peter en Amanda kunnen erg genieten van de door hen aange brachte details. Zoals de op zolder gevonden katrol, waaraan de lamp in de woonruimte is opgehangen. Voor de trap zijn planken van oude aardappelschotten gebruikt, Amanda heeft ze gladgeschuurd. Het onderstel van de tafel is af komstig van een afgedankte was- wringer. Zo wordt het verleden in alle nieuwigheid verwerkt. zaterdag 18 november 2017 '(TT' Pip Er is vandaag nog een extra reden voor een feestje op hofstede Welland aan de Wel- landweg bij Noordwelle. Uit de nalaten schap van mevrouw Johanna Anthonina van Embden-Butler wordt 10.000 euro be schikbaar gesteld voor de restauratie van de monumentale schuur. „Zeer welkom", laat Peter Hoogenboom weten. „De schuur is hard toe aan een opknapbeurt." Johanna Butler werd in 1922 geboren op een boerderij in de Schorerpolder bij Ritt- hem. Toen ze 1 jaar was, besloot haar vader tegelijk met zes broers naar Australië te emigreren. Aanvankelijk leerde ze thuis al leen Zeeuws praten, op school moest ze met Engels een inhaalslag maken. Haar 71- jarige zoon David van Embden zegt: „Mijn moeder keek met gemengde gevoelens op die tijd terug. Ze was een buitenlander en discriminatie is van alle tijden." In 1944 trad ze toe tot het Vrouwenkorps van het Ko ninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL): ze chauffeerde voor officieren, werkte op de telefooncentrale en bij de fourier. Ze ont moette David van Embden, die als navigator in bommenwerpers was gestationeerd in Darwin, in het noorden van Australië. Ze trouwden in augustus 1945. Najaren in Amerika en Australië keerden ze in 1961 naar Nederland terug, ze vestigden zich in Amsterdam. David van Embden overhandigt vanmiddag het legaat. Het is onderdeel van het on langs ingestelde Johanna van Embden-But- lerfonds. „Mijn moeder is in 2015 overleden. Ze wilde wat blijvends voor Zeeland doen. Heel haar leven heeft ze een band met de provincie gehouden, ze ging er een paar keer per jaar bij familie op bezoek. De boer derij waar ze is geboren, is vrij recent afge broken. Haar as is er uitgestrooid." Vier Zeeuwse organisaties ontvangen elk 10.000 euro uit het fonds: naast de Boerde rijenstichting Zeeland zijn dat Stichting Het Werkend Trekpaard, Het Zeeuwse Land schap en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. David van Embden overweegt ter ere van zijn moeder jaarlijks een bedrag be schikbaar te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49