12 WEE Zaterdag wordt de Zeeuwse Erftrofee 2017 uitgereikt aan Peter en Amanda Hoogenboom. Zij slaagden erin de verwaarloosde boerderij Welland bij Noordwelle nieuw leven in te blazen. Het wagenhuis herbergt nu vier boerderijlodges. REPORTAGE ZEEUWSE ERFTROFEE VOOR ECHTPAAR HOOGENBOOM Boerderijen verkom meren, op grote schaal. Vele boeren hebben geen opvol gers. En wie wil be ginnen in de agrari sche sector: grond is duur en de prijzen van de producten zijn zel den om over naar huis te schrij ven. Begrijpelijk dat er in de Zeeuwse polders veel hoeves te vinden zijn die een afspraak met de sloper lijken te hebben. De Boerderijenstichting Zee land, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de ZLTO (Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie) proberen het agrarisch erfgoed te behouden. Toekenning van de Zeeuwse Erftrofee is sinds 2003 een gekend middel. Met ingang van dit jaar wordt de prijs niet meer toegekend aan een bepaalde boerderij, maar aan iemand die zich inzet voor het behoud van onroerend cultureel erfgoed. Peter Hoogenboom (1974) en zijn vrouw Amanda Hoogen- boom-de Glopper (1978) op hof stede Welland bij Noordwelle op Schouwen-Duiveland zijn dit jaar de eersten die de erftrofee- nieuwe-stijl in ontvangst mogen nemen. Dat doen ze vanmiddag, als gedeputeerde Harry van der Maas de trofee uitreikt. Vijftien jaar is het echtpaar aan het werk op de boerderij. Met hulp, zeggen ze er meteen bij. Een architect hielp bij ontwerp en planning en voor het grote werk werd een aannemer ingeschakeld. En natuurlijk mag oom Bart niet worden vergeten. Hij woont in een bungalow pal naast de boer derij en is 'terreinmanager' - wat inhoudt dat hij de buitenboel van de boerderij op orde houdt. De restauratie van het woonhuis is Ik ben hier geboren en opgegroeid. Maar als je er zelfstandig komt te wonen, is dat wel even iets anders grotendeels rond. De aange bouwde schuur moet nog even geduld hebben. Maar het daarach ter liggende wagenhuis is volledig opgeknapt en biedt nu onderdak aan vier gloednieuwe 'boerderij lodges'. Komend seizoen gaan ze in de verhuur. Hofstede Welland aan de Wei landweg bij Noordwelle heeft een eeuwen lange geschiede nis. In de mid deleeuwen was er sprake van een kas teel op die loca tie. Eind 17e eeuw spreken de archie ven van een boerderij. Die werd in 1820 ge kocht door Bartel Hoogenboom. Sinds dien bleef de hofstede in die familie, Peter Hoogenboom is de vijfde generatie die er woont. Dat hij in zijn geboortehuis ging wonen, lag niet zonder meer voor de hand. In 1998 overleed zijn va der Johan, die tot dan samen met zijn broer Bart het boerenbedrijf runde. Zoon Peter werkte toen bij een constructiebedrijf en moest snel beslissen over de toekomst van de boerderij. In 2000 ging hij er wonen, drie jaar later kwam Amanda erbij. Oom Bart bleef tot 2008 boeren, toen werd de bij de hofstede horende grond verkocht. Peter Hoogen boom: „Aan vankelijk was de boerderij enigs zins ver waar loosd. Mijn va der had het druk met het be drijf, voor onderhoud had hij weinig tijd. Ik ben hier ge boren en opgegroeid. Maar als je er zelfstandig komt te wo nen, is dat wel even iets anders." Het woonhuis was hun eerste grote project, Peter en Aamanda hebben het omgetoverd tot een modern onderkomen waarin au thentieke elementen - balken, houten vloer, schouw - bewaard zaterdag 18 november 2017 GO Jan van Damme -Peter Hoogenboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48