'Betrek ook de jongeren bij leefbaarheid in de wijk' Bi Versmarkt Overwater Middelburg krijgt een sociale- en een wijkf unctie 7 De kwekerij van Arduin in Middelburg is overgenomen door bioboerderij 't Hof Welgelegen. Cliënten van Arduin helpen fanatiek mee in de winkel. 'Tikker' helpt blinden straat over zaterdag 18 november 2017 Jari Klapwijk iologische boerderij 't Hof Welgelegen uit Middelburg opende ltwee weken geleden een nieuwe versmarkt met biologische producten. De boerderij nam de kwekerij aan de Langevielesingel in Middelburg in augustus over van zorgorganisatie Arduin. De nieuwe winkel met de naam versmarkt Overwater, biedt de cliënten van Arduin een werk plek in de winkel, in de kassen en op de boerderij. Ard van de Kreeke uit Middel burg, eigenaar van 't Hof Welgele gen, tekende in augustus het huur contract. Sindsdien is hij druk be zig geweest met de uitwerking van zijn plannen. Op vrijdag 3 novem ber ging de winkel dan eindelijk open. „Op de boerderij hebben wij geen plek meer voor een winkel. Dit is een mooie plek, middenin de stad", zegt Van de Kreeke. Versmarkt Overwater biedt on geveer twintig cliënten van Arduin een werkplek. „Eerst hadden de cliënten alleen maar dagbesteding en dat was vooral bezigheids therapie, maar nu kunnen ze ook echt nuttig werk verrichten. Ie mand die bijvoorbeeld zwaar au tistisch is, kan prima zaadjes plan ten. Zo heeft iedereen z'n taak en is iedereen nuttig voor het bedrijf. Ze helpen in de winkel, de kassen en kunnen ook op onze boerderij aan de slag." Ralf Doorns heeft een verstande lijke beperking en is een van de cliënten die zijn handen uit de mouwen steekt in de nieuwe vers markt. „Ik help met het opruimen van de winkel, het kassawerk en ik zorg ervoor dat de producten net jes in de schappen staan." Doorns werkt vier dagen in de week in de winkel. „Het is wel lekker rustig werken. Alleen afgelopen week niet, want toen had de kassa een storing. Dat was even lastig." Van de Kreeke is erg blij met de samenwerking met Arduin. „Ik vind het heel mooi dat we op deze manier ook een sociale functie hebben." In de kassen op het terrein wor den verschillende groentes en kruiden verbouwd. „We focussen Ik vind het heel mooi dat we op die manier ook een sociale functie hebben -Ard van de Kreeke ons hier op het zogenaamde Urban Farming. In de stad is beperkte ruimte en daarom proberen we in de kas zoveel mogelijk op elkaar te stapelen. Binnenkort gaan we bij voorbeeld beginnen met het ver bouwen van sla. Die gaan we kwe ken aan een paal, zodat we zo effi ciënt mogelijk gebruikmaken van de ruimte." Versmarkt Overwater wil zich op verschillende gebieden onder scheiden van andere winkels. Van de Kreeke: „We willen echt een wijkfunctie hebben. Mensen kun nen niet alleen groente en andere spullen hier kopen, ze kunnen ook samen een bakje koffie drinken en de kinderen kunnen spelen in het speeltuintje." De Middelburger is ambitieus en ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. „We zijn nu twee weken bezig en het gaat erg goed. We heb ben zelfs al een paar vaste klanten. We gaan binnenkort beginnen met de online winkel. Mensen kunnen dan spullen op internet bestellen en wij bezorgen die dan bij ze thuis." De boerderij wil naast de al be staande GroenteTas beginnen met een MaaltijdTas. „Mensen kunnen een abonnement nemen op die tassen en dan kunnen ze er elke week een ophalen." Vrijdag 1 december opent burge meester Harald Bergmann om 15.30 uur de Versmarkt. VLISSINGEN Blinden en slecht zienden willen ook op straat zelf standig zijn. Het Vlissingse raads lid Saskia Eggermont (LPV) kent iemand wiens gezichtsvermogen flink is afgenomen, en die weer wil leren zich door de stad te be wegen. „Maar de verkeerslichten in zijn buurt hebben geen 'tik kers', die laten weten wanneer hij kan oversteken." Wethouder Jose phine Elliott 'neemt de tikkers mee' in het volgende verkeers- overleg. Vlissingse jongeren moeten de gemeente zelf laten weten hoe de kwaliteit van hun woon- en leeromgeving kan verbeteren. Via lessen 'burgerschapskunde' kunnen scholen een rol spelen in het opstellen en overbrengen van de jongerenwensen. René Hoonhorst Vlissingen Raymond van Kooten (71) keerde twee jaar geleden terug naar Vlis singen na een halve eeuw in Am sterdam te hebben gewoond. Om de stad van zijn jeugd in huidige staat beter te leren kennen, neemt hij deel aan het 'schouwen' van di verse stadswijken. Scheefliggende stoeptegels, overhangende bos schages en putten in de weg pakt de gemeente meestal voortvarend aan. „Als zaken langer blijven lig gen, krijgen we uitleg waarom iets niet direct kan. Heel prettig." Het enige wat Van Kooten mist tijdens rondgangen door wijken is de inbreng van jongeren. Hij kan zich voorstellen dat die niet met ouderen als hij door de wijk willen banjeren. Toch kunnen ze volgens hem een bijdrage leveren aan de leefbaarheid in de wijk. „Laat ze vloggen en bloggen, dat kunnen ze uitstekend en vinden ze leuk. Op die manier kunnen ze hun onge noegens en wensen ook prima in beeld brengen", liet hij de Vlis singse Adviesraad deze week we ten. Om structurele inbreng te ga randeren, zouden leefbaarheids adviezen kunnen worden opge steld tijdens lessen burgerschaps kunde en maatschappijleer, stelt de oud-onderwijzer voor. Enkele raadsleden stelden voor dat hij zijn denkbeelden met wet houders bespreekt. Ook deze keer bleek het college spijkers met kop pen te kunnen slaan: Van Kooten zit begin januari met Josephine El liott en Sem Stroosnijder aan tafel. Gehoon fersoonfy* Eigenaar Ard van de Kreeke en Arduincliënt Ralf Doorns samen aan het werk in de nieuwe versmarkt Overwater. foto lex de meester WA 'Het is wel lekker rustig werken' 1JOOSSE ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS Accountancy Belastingadvies Belastingaangiften Bedrijfsadvies JOOSSE PERSONEELSDIENSTEN Salarisverwerking Detachering Loonadvies Online diensten HR Diensten T 0118 612 774 T 0118 583 010 \A/\A/\A/ IAACCT Kil E middelburq9joosse.nl E oostkapelle9Joosse.nl VV VV VV.JUUjJ L. IN L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43