'Volkswagen moet boeten' Man krijgt acht jaar cel voor misbruik meisje 3 Forensisch-medische experts gaan verwondingen analyseren Dierenartsen maken nauwelijks melding van dierenmishandeling. Duizenden gevallen blijven onopgemerkt, verborgen 'onder een vachtje'. Een nieuw en uniek expertisecentrum moet daar verandering in brengen. Ze worden geschopt, geslagen, be werkt met sigarettenpeuken, sek sueel misbruikt ook. Lang niet alle huisdieren in Nederland houden er een luxeleventje op na. Net zoals hun baasjes, blijkt uit onderzoek. „Mensen die hun dieren mishan delen, kunnen zich ook schuldig maken aan bijvoorbeeld huiselijk geweld. Ook seriemoordenaars be ginnen met het mishandelen van dieren", zegt Nienke Endenburg van de faculteit diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht. Het maakt het extra belangrijk dieren leed en mogelijk erger op te sporen, maar vermoedelijk blijven vele dui zenden gevallen van dierenmis handeling onopgemerkt. Het splinternieuwe Landelijk Ex pertisecentrum Dierenmishande ling (LED) moet zorgen dat dieren artsen vaker melding maken van mishandeling. Endenburg: „In een gemiddelde praktijk komen per maand ongeveer vijf mishandelde dieren binnen. Op dit moment wordt er vrijwel geen één ge meld." Dierenartsen zijn dan ook vooral geschoold verwondingen te voorkomen en genezen, niet om mishandeling te constateren. Mishandeling Dat geldt niet voor medisch-foren- sische experts en veterinair patho logen van de Universiteit Utrecht en het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI), die in het centrum de handen ineen slaan. Zij gaan helpen te bepalen of er sprake is van mis handeling, bijvoorbeeld aan de hand van foto's van verwondin gen. Daarbij geeft het expertisecen trum advies over het veilig stellen van sporen en vervolgstappen bij mishandeling. Terwijl Amerikaans onderzoek uit wijst dat dierenmishandeling een voorbode van meer geweld kan zijn, is in Nederland is vooral veel onduidelijk over plegers van die renmishandeling, zegt Anton van Wijk van Bureau Beke, dat onder zoek zal doen naar de zaken die door dierenartsen aan de politie worden gemeld. „We weten op dit moment heel weinig over die- ren "mishandeling. Terwijl er elk jaar duizenden meldingen zijn van verwaarlozing, hebben wij bij eer der onderzoek honderd zaken over mishandeling kunnen vinden, ver deeld over een paar jaar." Dierenmishandeling wordt vaak niet opgemerkt omdat het achter de voordeur plaatsvindt. Zelfs als buurtbewoners er iets van mee krijgen, durven ze vaak niets te zeg gen, uit angst voor de daders. „Er blijft veel dierenleed verborgen." Uit het beperkte onderzoek dat bureau Beke wel kon verrichten, doemden daders met hele diverse achtergronden en kenmerken op. „De jongste pleger was 7 jaar, de oudste 75. Ook de motieven zijn heel verschillend." Opvallend ge noeg gebeurt het dat andere slacht offers van de mishandelaar bij de dierarts aankloppen. Endenburg: „Degene die het dier brengt, kan heel goed de vrouw zijn die zelf wordt mishandeld." Veelal is er sprake van een bijzondere band. „Gezinsleden die met geweld te maken hebben kunnen steun vin den bij hun huisdier, daar kunnen ze bij uithuilen." Des te meer reden voor dierenart sen om alert te zijn op vreemd let sel bij de harige patiënten die ze over de vloer krijgen. Klopt het ver haal met de verwonding, of wil het baasje juist niets vertellen? „Een hond met twee gebroken voorpo ten omdat hij van de bank is geval len, daarbij kan een dierenarts den ken: dat kan niet kloppen. In de praktijk worden dezelfde verhalen verteld als bij kindermishandeling, alleen worden de symptomen ver borgen door een vachtje." Meidnummer 114 De medisch-forensische experts en veterinair pathologen van het LED kunnen via een beveiligde website geraadpleegd worden. Op dit mo ment hebben de eerste dierenart sen ook al een training gehad om met de site om te gaan en letsel te herkennen. Het is de bedoeling dat dierenart sen uiteindelijk vaker aan de bel trekken bij meidnummer '114 red een dier' of direct bij de politie. „Die doet verder onderzoek om te bepa len of iemand zich schuldig maakt aan mishandeling." Het leek aanvankelijk een gewone demonstra tie te wor den. Toch ontspoorde de herden king van de 44e verjaar dag van de studenten opstand tegen de mi litaire junta in Grieken land. Athene stond giste ren in vuur en vlam, met tientallen gewonden als gevolg. Dat zegt eurocommissaris Bien- kowska (industrie) in een inter view met deze krant. Twee jaar na het uitbreken van Dieselgate is Bienkowska 'diep teleurgesteld' in de houding van Volkswagen. „Ze hebben twee jaar de tijd gehad om met een gebaar te komen. Om te laten zien dat ze hun fouten in zien. Maar er is nog steeds niets ge beurd. Er rijden nog miljoenen au to's met sjoemelsoftware op de weg en er is geen compensatie voor hun klanten gekomen." Het dieselschandaal toonde aan dat Volkswagen en andere fabri kanten hun auto's uitrustten met sjoemelsoftware. Die zorgde er voor dat de auto's bij emissietesten aan de milieunormen voldeden, i Eurocommissaris Bienkowska diep teleurgesteld in auto-industrie maar bij dagelijks gebruik veel meer uitstootten dan toegestaan. „Jarenlang dacht de auto-industrie dat ze kon bepalen hoe het werkt", zegt Bienkowska. „De klanten zijn nu aan de macht. Die bepalen of ze een Europese auto kopen, of een Chinese of Amerikaanse." Een compensatie voor de 8 mil joen Volkswagen-rijders die jaren lang in een veel te vervuilende auto hebben rondgereden, zou volgens Bienkowska de vertrou wensband kunnen helpen herstel len. In Amerika krijgen VW-klan- ten tot 10.000 dollar compensatie, omdat ze een auto hebben gekocht die niet doet wat werd beloofd en die het milieu meer vervuilt dan toegestaan. In Europa is nooit zo'n regeling gekomen: het bedrijf is er hier ook juridisch niet toe ver plicht, in tegenstelling tot Ame rika. P13 MAASTRICHT Een 61-jarige man uit Brunssum moet acht jaar de cel in voor het seksueel misbruiken van een 11-jarig meisje uit Land graaf in 2016. Het meisje raakte zwanger van hem, waardoor het misbruik aan het licht kwam. De rechtbank in Maastricht achtte bewezen dat hij zeker één keer seksueel is binnengedrongen. Dat gebeurde in de woning van de vader van het meisje, met wie hij bevriend was. Hij logeerde daar. Dna-onderzoek van de foetus wees uit dat de Brunssummer de vader was. Het misbruik kwam aan het licht toen het meisje al enkele maanden zwanger bleek. De zwan gerschap is beëindigd met een abortus. Doordat ze door de man bedwelmd was, had ze niets van het misbruik gemerkt. Het Openbaar Ministerie (OM) ging ervan uit dat hij haar mogelijk maandenlang had misbruikt en had tien jaar celstraf geëist. Volgens de rechtbank heeft de man zeer planmatig en berekenend gehan deld. Ook rekent de rechtbank hem aan dat hij door zijn stellige ontken ning geen enkele verantwoordelijk heid voor zijn daden heeft geno men. De man moet ook een schade vergoeding van in totaal 125.000 euro aan het meisje en aan haar moeder betalen. RELLEN IN ATHENE zaterdag 18 november 2017 GO Dierenleed verbergt meer Carla van der Wal Utrecht Het is de bedoeling dat dieren artsen in de toekomst vaker aan de bel trekken bij meidnummer '114 red een dier'. FOTO REUTERS Volkswagen zou zijn miljoenen klanten alsnog moeten com penseren voor het bedrog met sjoemelsoftware. Frans Boogaard Peter Groenendijk Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3