Opsteker voor Noren Ook in Stavanger zijn Russen weer het gesprek van de dag 31 Goffin in halve finales Finals Unicum voor Rus in Taipei Sterk begin hockeysters Of ze nu meedoen of niet, winnen of verliezen, het gaat bij het schaatsen continu over de Russen. Het gebrek aan regie en daadkracht bij de bonden maakt dat de wond maar door blijft etteren. UITSLAGEN Jac Orie vergelijkt de Russische sport met een hardnekkige alcoho list. „Die gaat ook niet afkicken als hij niet eerst erkent dat-ie een pro bleem heeft." Het gebrek aan be rouw en het weigeren van de Rus sen om toe te geven dat er zaken grondig mis zijn (geweest) op het gebied van doping, stoort de schaatscoach misschien nog wel het meest. We hebben allemaal de documentaire Icarus gezien, het Wada-rapport van McLaren gele zen. Dat zijn de feiten. Door struc tureel te blijven ontkennen, is het moeilijk te geloven dat er nu din gen ten goede veranderd zijn." Dat er in Rusland een vanuit de staat georganiseerde dopingcul- tuur was, dat er tijdens de Winter spelen van Sotsji positieve testen zijn verdoezeld en daarna de één na de ander op meldonium werd be trapt; als het in het geheugen van de schaatsers en hun coaches al naar de achtergrond dreigde te ra ken, is er altijd weer vers nieuws om de open zenuw bloot te leggen. Donderdag werd bekend dat de Russische antidopingautoriteit haar zaken nog altijd niet op orde heeft en onder verscherpt toezicht blijft. En dus gaat het bij de wereld bekerwedstrijd in Stavanger alweer DUBBELSLAG twee dagen over de Russen. Orie heeft zijn bedenkingen in de Sormarka Arena nog niet uitge sproken, anderhalf uur voor het be gin van de eerste afstand, of de af melding van Pavel Koelizjnikov wordt bekend. Een liesblessure, meldt de Russische teammanager even later na overleg met coach Di- mitri Dorofejev. De sprinter die vijf dagen geleden in Heerenveen nog een wereldrecord laagland reed op de ïooo meter, slaat in Noorwegen heel het wereldbekerweekeinde over. Geblesseerd Ronald Mulder zag Koelizjnikov donderdag op de behandeltafel van de fysio liggen en gelooft wel dat hij geblesseerd is. „We moeten uit kijken dar we nier overal war achter gaan zoeken. Hoe lastig dat ook is." Dat Denis Joeskov er in Stavanger niet bij is, hij zou geen visum heb ben gekregen en met bondscoach Kosta Poltavets al naar Calgary zijn gereisd, wekt ook verbazing. Ook Koen Verweij, die zich afgelopen zomer aansloot bij de Russische ploeg meldde zich af, hij voelde zich nier topfit. Ze spelen verstop pertje, ze ontlopen de sportieve confrontatie en die met de media, klinkt het informeel langs de kus sens van de baan. De Russen heb ben duidelijk het voordeel van de twijfel verspeeld. De meesten hebben ze er liever niet bij, straks op de Olympische Spelen in Pyeongchang. De advo caat van de duivel zegt dan: logisch, het zijn concurrenten van de Ne derlanders. Maar het onbehagen lijkt toch vooral voort te komen uit een rechtvaardigheidsgevoel. Mul der: „Ik ben blij dat ik de beslissing niet hoef te maken, want het is niet eenvoudig. Als je een heel land uit sluit, lijden er ongetwijfeld een stel goeden onder de kwaden. Maar datzelfde geldt als ze wel mee mo gen doen en dat lijkt me minstens zo erg. De onderste steen moet nog boven komen en daarnaast is een goed statement maken ook belang rijk." Orie: „Het is niet de tijd voor de zachte heelmeesters. De instan ties moeten hun verantwoordelijk heid nemen." Dat er in januari een EK in Ko lomna, een stad in Rusland, wordt geschaatst, gaat er bij Orie niet in. „Als ze onder toezicht staan, gaan we daar toch geen wed strijd houden?" Nog zoiets: vermeende vals spelers uit Sotsji, Olga Fatkoelina en Aleksej Jesin, rijden in Stavanger nog steeds hun rondjes. Zij voelen de prie mende ogen. En zo blijft de wond maar dooretteren. zaterdag 18 november 2017 GO TENNIS David Goffin heeft zich na de winst op de Oostenrijkse tennisser Do minic Thiem (6-4 6-1) giste ren geplaatst voor de halve finales van de ATP World Tour Finals. Daarin treft de Belg, die in 2016 in Londen als invaller één partij speelde, vandaag de Zwit ser Roger Federer. TENNIS Arantxa Rus (foto) heeft gisteren met groot machtsvertoon de halve finales bereikt op het WTA- toernooi van Taipei. Het is voor de Nederlandse haar eerste halve finale op een WTA-toernooi. Rus ver sloeg Liizette Cabrera en had daar minder dan een uur voor nodig: 6-1 6-0. Rus treft vandaag de Britse Naomi Broady. HOCKEY De Nederlandse hockeysters zijn de finale van de Hockey World League begonnen met een overtuigende zege op gast land Nieuw-Zeeland. De ploeg van bondscoach Aly- son Annan won in Auck land gisteren met 4-0. De Verenigde Staten zijn van daag de tweede opponent. SCHAATSEN Stavanger (Zwe). Wereldbeker. Vrouwen, 500 meter: 1. Kodaira (Jap) 37,08,2. Hudey (Can) 37,87, 3. Herzog (Oos) 37,96,16. Smit 38,85,19. De Jong 39,13. WB-stand: 1. Kodaira 300 punten, 2. Sang-hwa (ZKo) 200,3. Herzog 190. 1000 meter: 1. Kodaira 1.14,33,2. Takagi (Jap) 1.14,79,3. Bergsma (VSt) 1.15,04,4. Leenstra 1.15,36,10. Van Beek 1.16,47,14. Wüst 1.16,73. WB-stand: 1. Kodaira 200, 2. Ta kagi 160,3. Leenstra 120. Mannen, 500 meter: 1. Lorentzen (Noo) 34,64,2. Otterspeer (Ned) 34,66,3. Was (Pol) 34,74,4. Verbij 34,79,7. Ronald Mulder 34,88,8. Smeekens 34,92,17. Ntab 35,22. WB-stand: 1. Lorentzen 236,2. Verbij 190,3. Otterspeer 162. 1000 meter: 1. Lorenzten 1.08,22, 2. Verbij 1.08,47,3. Krol (Ned) 1.08,57,4. Nuis 1.08,95. WB-stand: 1. Lorentzen 170,2. Ver bij 160,3. Koelizjnikov (Rus) 100. TENNIS Londen (Eng). ATP-Finals. Mannen. Groep Pete Sampras: Goffin (Bel/7) - Thiem (Oos/4) 6-4 6-1 Dimitrov Goffin Thiem Nadal Carreno 2-4 3-4 3-2 1-0 1-0 'Naarhalve finales De open zenuw van het schaatsen Rik Spekenbrink Stavanger STAVANGER Of verliezen van een Noor net iets minder erg is dan verliezen van een Rus? Nee, zeiden Kai Verbij, Hein Otterspeer, Ronald Mul der en Kjeld Nuis. Winnen is winnen, verliezen is verliezen. Havard Lorentzen sloeg gisteren in zijn eigen land een dubbelslag door de 500 en 1000 meter te winnen. „Leuk voor de Noren", zei Kai Verbij, op 25 honderdsten de nummer twee op de kilometer. „Ik ken Lorentzen nog van de junioren en misgun hem niets." Het schaatsen in Noorwegen kon wel een opsteker gebrui ken. Deze eeuw werd amper iets gewonnen door het tradi tierijke schaatsland. Aan de hand van coach Jeremy Wo- therspoon heeft Lorentzen (25) najaren van middelmaat zijn niveau stevig opgekrikt. Vorig seizoen greep hij al zil ver op de WK sprint. Gisteren won hij net als vorige week in Heerenveen een 500 meter. -4 Pavel Koelizjnikov, vorige week in Heerenveen nog goed voor een wereldrecord, schittert bij de wereldbeker in Stavanger door afwezigheid, fotoroanldhoogendoorn Ook Denis Joeskov is niet in Noorwe gen aanwezig, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31