f m Wout Brama is gelukkig in warm Australië Luiten kijkt weer omhoog 30 Uit het niets viel Barney donder dag uit voor de draaiende camera. Cross was even daarvoor met 10-7 te sterk geweest in de achtste fina les van de Grand Slam of Darts in Wolverhampton. Hij sprak over 'een pijniging', over 'misschien toch maar demootjes gaan gooien'. Zoals hij al vaker na nederlagen in the heat of the moment kon wikken en wegen over een leven na het darts op het hoogste niveau. Fans van Van Barneveld hoeven zich in elk geval geen zorgen te maken: hij ambieert nog zeker vijf jaar aan de top. Maar net als Phil Taylor een stapje terug doen en demonstraties gooien, klinkt steeds verleidelijker. „Natuurlijk praat ik daar met Phil over en het lijkt me wel wat. Je hebt geen stress en geld is gegarandeerd. Ik doe het al weieens in de vrije weekeinden en het levert een leuk centje op. Dan zou ik in juni, juli en augustus lekker niks doen, naar mijn appartementje in Spanje. Wie maakt me wat? Maar dat is nu nog wat te vroeg. Het was dom om erover te beginnen." Maar waarom begint de vijfvou dig wereldkampioen dan telkens over een mogelijk einde? In maart van dit jaar nog leek hij in een Ik doe er alles aan, maar elke week krijg ik weer die klap. Je wil ook rust in je hoofd raadselachtig bericht zijn afscheid aan te kondigen, waar hij een dag later alweer op terugkwam. „Ik vraag me weieens af waarom er na verloren wedstrijden interviews gegeven moeten worden", aldus Van Barneveld. „Het liefst wil ik niks zeggen, maar het is ook we ieens belangrijk om te zeggen wat er in het koppie om gaat. Probeer maar eens week in, week uit op je donder te krijgen. Elke keer klim ik een trap op, maar lazer ik er ook weer vanaf. Uitgeschakeld worden bij de laatste zestien, dat is ge woon te vroeg." Van Barneveld vliegt van hot naar her, is altijd onderweg. Giste ren om 3.45 uur stond hij op om vanuit Wolverhampton terug naar Den Haag te gaan. Volgend week einde is hij alweer in Minehead voor de Players Championship Finals. En dat terwijl hij deze week nog zijn tweede kleinkind kreeg. „Dan zit ik daar, in Wolverhamp ton. Heel de familie heeft de kleine al gezien, behalve opa", ver zucht hij. De gegroeide frequentie wedstrijden, dat knaagt wel bij de Hagenaar. Hij doet ook meteen een oproep aan de dartsbonden. „Speel ik een toernooi in Maas tricht, moet ik me kwalificeren. Sorry hoor, maar ik heb de sport op de kaart gezet in Nederland. Ik hoef geen voorkeursbehandeling, maar ik ga écht geen qualifiers gooien." Zwaarder Ook de toegenomen concurrentie maakt het steeds zwaarder. „Ik doe er alles aan, maar elke week krijg ik weer die klap. Je wil ook een beetje rust in je hoofd. Ik sta nog keurig negende, maar iedereen is weer door in Wolverhampton, op één na. Ik. Natuurlijk, Cross speelde perfect en is the new kid on the block. Ik wist dat het zwaar zou worden. Maar als je dan tijdens de wedstrijd beseft dat het niet gaat lukken, dat is frustrerend - zeker als je zo slecht tegen je verlies kan als ik. Je wordt er weieens moede loos van." Maar een afscheid als darter, zo als hij zelf zo vaak lijkt te suggere ren? Dat is voorlopig niet aan de orde. Ondanks dat het Barney steeds meer energie kost, gaat hij moedig voorwaarts. Gaat hij de concurrentie gewoon weer aan met de rest. „Want ik weiger mee te doen als opvulling." Wout Brama (31) woont met zijn vriendin in het stadje Terrigal, op een uurtje rijden van de bruisende metropool Sydney. Het leven is goed aan de andere kant van de we reld. Via de beelden van Facetime en Skype ziet hij hoe koud, kil en grijs het op dit moment in Neder land is. Bij hem in Australië is de lente net begonnen, de tempera tuur tikt dagelijks de 24 graden aan, en als hij vanaf zijn balkon kijkt, ziet hij de zee. Bijna dagelijks is Brama op het strand te vinden. „Vanwege de hitte trainen we vroeg. We zijn elke dag om 8 uur op de club, en zijn 's mid dags rond 1,2 uur klaar." Lachend: „Dan moet je toch iets gaan doen om de dag door te komen...Het hele pakket is gewoon top. Ik noem het ook een woon-werkvakantie. Ik denk dat iedereen die wel eens in Australië is geweest, dat herkent. Er is hier een 'vibe', een bepaalde ma nier van leven." 'Manier van leven' Het voetballeven bevalt hem. „Ze zien het voetbal hier meer als een event, waar je met de complete familie naar toe gaat. Ik schat dat er bij ons zo'n 5.000 mensen gemid deld zitten en bij een top per 12.000. Rugby, cricket en Australisch Football zijn hier de populairste sporten. Dan pas komt voetbal." f Een uitwedstrijd op vijf uur vliegen met drie uur tijdsverschil? De Aussies vinden dat heel normaal. Brama denkt dat het niveau iets onder de eredivisie ligt. „Toch denk ik dat de topclubs in de middenmoot van de eredivisie meekunnen. Wij ook. We staan nu zesde, maar voetbal lend hebben we de beste ploeg van de competitie. We hebben een heel jonge ploeg en soms missen we nog het geloof dat we met de beste teams meekunnen." Volgens de middenvelder loopt het voetbal in Australië tactisch ver achter. „Maar hun instelling is gewel dig. Ze blijven maar gaan, werken elke dag kei hard en in vesteren veel in zichzelf." Luiten noteerde drie birdies en een bogey. De Rotterdammer was redelijk tevreden en maakte onder andere een putt over 7 meter op hole 17 van de Jumeirah Golf Estates. „Helaas heb ik echte birdiekansen van een me ter of drie niet kunnen maken. Op de 18de moest ik nog hard werken voor een goede score. Het werd een par. Mijn drive was iets te ver rechts en de bal rolde het water in", meldde hij. Engelsman Matthew Fitzpa- trick is de leider na twee ronden met een score van 10 onder par. zaterdag 18 november 2017 'Elke keer klim ik de trap op en lazer ik er weer vanaf GO Opnieuw zinspeelde Raymond van Barneveld afgelopen week openlijk op het einde van zijn carrière. Terug in zijn ver trouwde Den Haag plaatst hij - wederom - wat nuance bij die opmerkingen. De 50-jarige Ha genaar gaat nog zeker vijf jaar door. „Maar je wordt er weieens moe van, ja." Tim Reedijk Den Haag A Raymond van Barneveld: „Demonstraties gooien, dat klinkt steeds verleidelijker." fotoguusschoonewille Raymond van Barneveld (50) Wout Brama heeft in Australië het Zwitserlevengevoel ontdekt. De middenvelder van de Central Coast Mariners is op zijn plek, Down Under. Leon ten Voorde Enschede Wout Brama geniet bij de Central Coast Mariners uit Australië. „Ik noem het een woon-werkvakantie." FOTO GETTY IMAGES DUBAI Golfer Joost Luiten heeft zich in de tweede ronde van het slottoernooi van de Europese Tour in Dubai iets omhoog gewerkt. Hij steeg door een ronde van 70 sla gen, twee onder par, naar de gedeelde 39ste plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30