29 i En kijk nou wie daar laveloos in de lampen hangt, lallend over Europees voetbal? café. Nu doet alleen Feyenoord dat nog wel eens, zij het met tegenzin. Soms hebben ze het met elkaar nog weieens over dat prachtige avontuur in Milaan van 1970. Of, in het geval van Ajax, die in 1971, 1972,1973 en 1995. De kastelein voelt dat soort dat gesprekken meestal feilloos aan. Haast van zelfsprekend schakelt hij zijn cd- speler dan naar het 'Mooi was die tijd' van Corry Konings. ADO Den Haag en FC Utrecht, shag rokend bij de ingang, druk ken het glas dan nog maar eens aan de mond. Mooie, volkse types, die twee. Mannen die wel een zekere schoonheid kunnen zien in de tra giek van de drie meest prominente cafégasten. Simpelweg omdat zij zich realiseren dat hun internatio nale uitspattingen eveneens verle den tijd zijn. Desondanks weten zij de stemming er op een kroeg avond als geen ander in te bren gen. Bijvoorbeeld door wanneer FC Twente binnenkomt, steevast het nummer Vuile huichelaar aan te vragen, passend bij het imago van hun Tukker-vriend. Niet dat laatstgenoemde daar overigens een boodschap aan heeft. Doodleuk trekt hij op zo'n moment weer eens aan de bel voor nóg een blad bier. Hij weet, en de barman inmiddels ook: betalen doet-ie toch niet. En toch: de Stamkroeg Eredivisie is niets zon der deze bonte verschijning. Zitmeubels Voor FC Groningen geldt dat eve neens. Alleen maakt hij de laatste jaren een wat beteuterde indruk aan de toog. Weemoedig vertelt hij ook vandaag over hoe sfeervol het vroeger was bij hem thuis. Juist omdat er de laatste tijd zo bar wei nig te beleven is. Onlangs heeft hij zelfs een paar van zijn groene zit meubels te koop aangeboden op Marktplaats, biecht hij op. Er zat toch nooit iemand meer op. Excelsior maakt al aanstalten om te gaan, vroeg als hij thuis moet zijn van zijn moeder. Toch heeft iedereen in het café wel bewonde ring voor deze Rotterdamse knul, die er met weinig geld elk week einde een rondje uit peurt. En ook Willem II en SC Heerenveen kun nen op vrijwel ieders sympathie rekenen. Niet de meest flamboy ante van het gezelschap, dit keurig geföhnde stel, maar ze horen er ontegenzeggelijk bij. Net als Hera cles en PEC Zwolle, al willen zij nog weieens vervloekt worden door de rest. Niet omdat men hen hun zorgvuldig uitgestippelde succes misgunt, meer vanwege die van autobanden gemalen vloerbe dekking in hun woonkamer. Daar heeft iedereen al een keer zijn en kelbanden op afgescheurd. En kijk nou wie daar laveloos in de lampen hangt, lallend over Eu ropees voetbal? NAC! Iedereen weet dat het er nooit van komt. Toch is het gros blij dat deze stam gast na twee jaar afwezigheid weer terug is. Waar de Bredanaar is, is het namelijk gezellig en wordt het laat. 'Als we gaan, dan gaan we met z'n allen', klinkt het door het café. Nooduitgang Het gezang is traditioneel te horen tot aan de nooduitgang, de vaste plek van Roda JC. De Limburger lijkt daar alvast voor te selecteren op de periode na de zomer, wan neer hij mogelijk niet meer weke lijks in het eredivisie-café is. Hij valt er een beetje buiten ook. Komt door zijn verleden, ver moedt hij. Een maandenlange de tentie in Dubai doet immers iets met de beeldvorming over je. Al wil Roda na een pilsje of zeven heus nog wel eens spatjes krijgen. Dan stelt hij zich aan vrouwen voor als 'de Champions League deelnemer van 2020'. Een trekje waar ook Vitesse nu en dan last van heeft. Schaamteloos gaat hij dan op de versiertoer, po chend over al dat bladgoud bij hem thuis op de schouw (één be ker). Om de ochtend later, wan neer hij thuis om zich heen kijkt, vervolgens te constateren dat zijn aanhang het weer af heeft laten weten. Een andere caféganger, AZ, ge dijt op zijn beurt prima op de ach tergrond. Los van zijn gewoonte de borrelkaart vaak tot stadion klapper te vouwen, is hij niet zo ondeugend. Die elegante oude dame aan de leestafel, Sparta, evenmin. Als de anderen dronken Het Laatste Rondje van André Ha- zes inzetten, bladert zij nog eens rustig in haar boekje over proces matig denken. Toch kun je je een weekeinde zonder Sparta of AZ niet voorstel len. Simpelweg omdat ze, net als die andere zestien, hun functie vervullen. Elk op hun eigen ma nier en ieder met zijn eigen karak ter maken ze de eredivisie-kroeg. Een kroeg waar de muziek kraakt en de tosti's lauw zijn. Waar ge mopperd wordt over de knapste bardames die op steeds jongere leeftijd vertrekken. En waar het, in vergelijking met clubs in Engeland of Spanje, verre van hip is. Maar die desondanks bruist. Sterker: nergens is het zo leuk, onvoorspelbaar en spannend als in de Stamkroeg Eredivisie. Wat fijn dat ze straks, om 18.30 uur, dus weer haar deuren opent. Voor, hoe dan ook, wéér een memorabele avond. Proost! zaterdag 18 november 2017 GO cem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29