USTITIE Rij-instructeur moet VOG aanvragen IS staat vrouwen actievere en geweldadige rol toe 1 19 Column Paul de Leeuw IN HET DAL VAN DE LORELEY Nederland telt bijna 100jihadistische vrouwen die extreem geradicaliseerd zijn. Veiligheidsdienst AIVD vreest dat ze zelfs gewelddadig worden en een aanslag plegen. Dat meldt de AIVD in een publica tie over jihadistische Nederlandse vrouwen. Volgens de veiligheids dienst zoekt IS naar nieuwe moge lijkheden nu er een tekort aan strij ders is ontstaan en het kalifaat af brokkelt. Alles wordt aangegrepen om de totale nederlaag te voorko men. Vrouwen van de moslimextre misten zijn niet langer aan huis ge kluisterd om voor hun strijdende man en de kinderen te zorgen. Er is een absurde emancipatie gaande onder de jihadisten. „Sinds kort staat IS vrouwen een actievere en gewelddadige rol toe. Wanneer deze ontwikkeling zich doorzet, kunnen jihadistische vrouwen in het strijdgebied en in Nederland een grotere geweldsdreiging vor men. De laatste twee jaar heeft een J - 'mm' aantal jihadistische vrouwen in Eu ropa geprobeerd een aanslag te ple gen", laat de AIVD weten. Zo waren het in september 2016 geradicali seerde vrouwen die een auto ge vuld met gasflessen en benzine achterlieten bij de Notre-Dame in Parijs. „Deze vrouwen zijn minstens zo toegewijd aan het jihadisme als mannen", waarschuwt de AIVD. Hun rol mag niet worden onder schat. Het gaat om jonge vrouwen, Deze vrouwen zijn minstens net zo toegewijd aan het jihadisme als mannen ruim de helft is jonger dan 25 jaar. Naast de 100 jihadistische vrou wen in Nederland zijn er sinds 2012 ook minstens 80 vrouwen uit Ne derland naar Syrië en Irak gereisd. Niet eerder waren er zoveel Neder landse vrouwen in het jihadistische strijdgebied. Het overgrote deel sloot zich aan bij Islamitische Staat. Propaganda Niet alle jihadistische vrouwen zijn tikkende tijdbommen. Maar ook zonder de wapens op te pakken voor de gewelddadige religieuze strijd kunnen zij een bedreiging vormen. Ze rekruteren anderen, produceren propaganda en ze za melen geld in voor de jihadistische strijd. Daarnaast voeden ze hun kinderen op met het jihadistische gedachtegoed waarin de verheerlij king van de gewelddadige religi euze strijd centraal staat. Ondanks de zware verhezen van Islamitische Staat in Syrië en Irak zijn er nog steeds vrouwen die wil len vertrekken naar het kalifaat. De propaganda - alleen daar kan een islamitische vrouw echt zichzelf zijn - blijft aantrekkelijk voor gera dicaliseerde moslima's. Gedesillusioneerd Vrouwen die de ineenstortende Is lamitische Staat juist ontvluchten en terug willen naar Nederland zijn eveneens een punt van zorg voor de AIVD. De vrouwen die er nu nog zijn, verblijven er gemiddeld al drie jaar, de meeste vrouwen vertrokken toen het kalifaat in 2014 werd uitge roepen. Al de jaren die ze in het kalifaat doorbrachten zijn ze blootgesteld aan geweld en groeide hun jihadis tische netwerk. Meer dan tien vrouwen zijn min of meer gedesil lusioneerd teruggekeerd. De AIVD verwacht dat steeds meer Neder landse vrouwen terugkeren uit het oorlogsgebied. „Waarschijnlijk be houdt een aanzienlijk deel na te rugkomst in Nederland haar jiha distische gedachtegoed en connec ties", aldus de veiligheidsdienst. DEN HAAG Inde toekomst moe ten rij-instructeurs bewijzen dat ze niets op hun kerfstok hebben wat hun werk met leerlingen kan doorkruisen. Het kabinet gaat hen verplichten een zogeheten Ver klaring Omtrent Gedrag (VOG) aan te vragen. Wie rijles neemt moet zonder angst bij een instructeur kunnen instappen, vindt minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastruc tuur). De minister wijst erop dat rij-instructeurs zelf al geruime tijd klagen over 'rotte appels, mensen die veroordeeld zijn voor geweld, omkoping, echt serieuze delicten'. Kwetsbaar Een leerling is kwetsbaar, omdat die vaak jong is en in de besloten heid van een lesauto onder de hoede staat van een instructeur. Van Nieuwenhuizen erkent dat het bezit van een VOG geen ga rantie is dat een instructeur zich behoorlijk gedraagt, maar ze denkt 'dat het wel een belangrijke drempel is' waarmee ongeschikte personen uit het vak kunnen wor den geweerd. De overheid verstrekt alleen een VOG als de aanvrager niets op zijn strafblad heeft wat te maken heeft met het werk waarvoor hij of zij de verklaring aanvraagt. Van Nieuwenhuizen hoopt de ver- Wie rijles neemt moet zonder angst bij een instructeur kunnen instappen plichting in de loop van volgend jaar te kunnen invoeren. Niet al leen nieuwelingen, maar ook in structeurs die hun bevoegdheid willen verlengen hebben dan een VOG nodig. Verlengen moet om de vijfjaar. De branche onderzoekt of zij zelf nog andere maatregelen kan nemen om wangedrag van in structeurs tegen te gaan. Exclusieve Lezersreis Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl zaterdag 18 november 2017 PC 'Jihadvrouw tikkende bom' Ton Voermans Zoetermeer Geradicaliseerde moslima's in Nederland vormen volgens de AIVD een groot gevaar, fotoanp -AIVD Paul de Leeuw is deze week afwezig. 2 dagen incl. ontbijt en diner bezoek de kerstmarkt in Koblenz tfeuerzangen Aoule Glühwein Wyndham Garden Lahnstein Koblenz ligt bovenop een berg in een natuurrijk gebied en biedt een fabuleus uitzicht over de Rijn en de wijnbergen. Het luxueuze hotel biedt 2 restaurants en verschillende wellnessfaciliteiten. Op 2,5 kilometer bevindt zich het centrum van Lahnstein, een gezellig plaatsje met een moderne infrastructuur. Bewonder de omgeving met steile rotsen, diepe dalen, middel eeuwse burchten en ruïnes! De sfeervolle kamers van Wyndham Garden Lahnstein Koblenz beschikken over een kluis, televisie, telefoon en gratis Wi-Fi. De badkamer is voorzien van een föhn, bad en/of douche en een toilet. In het hotel is een restaurant en een gezellige bar aanwezig. In het Park Restaurant, dat is gelegen op de begane grond, geniet je van een heerlijk ontbijt of een diner met regionale en internationale gerechten en heerlijke wijnen. In de hotelbar Henry's Club kun je gedurende de dag terecht voor drankjes en lichte snacks. Geniet daarnaast van een wandeling door het bijbehorende park of ontspan in het wellness center met 2 sauna's, een massagezaal en een fitnessruimte. Het plaatsje Lahnstein is de ideale reisbestemming. De prachtige rivierdalen en het middengebergte bieden allerlei ontspanningsmogelijkheden. Er zijn talrijke fiets- en wandelroutes door het befaamde Dal van de Loreley. Maar ook de Moezelrivier is zeker een bezoek waard met vele wijnstadjes en het Romeinse Koblenz. Het gezellige centrum van Koblenz bevindt zich op 10 kilometer van Wyndham Garden Lahnstein Koblenz, waar je kunt genieten van pittoreske vakwerkhuisjes, het Heimatmuseum en de Romaanse Johanniskerk. TIP KERSTMARKT KOBLENZ 23 november - 22 december Wyndham Garden Lahnstein Koblenz"" €69,00 p.p. •2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangendiner of koud/warm buffet Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: 0 t/m 2 jaar gratis, 3 t/m 12 jaar 75% korting. Toeslag 1-persoonskamer: €39 per nacht. Boekingskosten: €15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Wyndham Garden Lahnstein Koblenz naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1756 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl NUWEGi excfiLiieft...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19