p#f y i Moorden op Haagse homo's onderzocht 16 Zo makkelijk is het niet, want niemand van ons voelt zich persoonlijk beledigd Ook de leden van 's lands beste pietenband zijn het niet eens over het uiterlijk van Sints hulp. Toch toeteren de mannen er vandaag bij de intocht eensgezind op los. „We kiezen voor wat ons bindt: lekker samen lol maken." e hebben even ge twijfeld. Moeten ze zich wel publieke lijk in dit venijnige debat mengen? Toch zitten de leden van 's lands beste pietenband vrolijk klaar voor een lang gesprek, ook al zijn lange gesprekken niet echt hun ding. Toe teren vinden ze leuker. En drinken. Het kratje Heineken staat in de hoek klaar. Gert, gespeeld hatelijk: „Eigen lijk houdt alleen Marc van lange ge sprekken." Ze zijn bijna allemaal present in het repetitielokaal in basisschool Het Kompas in Harderwijkalleen trombonist Michiel ontbreekt. ('Podiumvrees', licht Maarten toe. „Zo'n piet die altijd nét voor de in tocht ziek wordt.") En ze vormen met z'n zevenen best een goede af spiegeling van Nederland. De een vader, de ander vrijgezel. De een projectontwikkelaar, de ander voor man in een fabriek. De een fan van Guus Meeuwis, de ander van Metal- lica. En de een 27 jaar, de ander al weer 45. Net als vele anderen voelden ook deze toeteraars zich een paar jaar geleden overvallen door de kritiek op Zwarte Piet. Alleen kwam die bij hen nog een tikje harder aan: zij trokken immers elk jaar zo'n pieten- pak aan. Gerwin: „Ik postte wel eens wat foto's van onze optredens op Facebook en kreeg nu voor het eerst de reactie 'black face' uit het buiten land. Daar schrok ik enorm van." Toeter Sinds ze de band 'Toeter nog maar 1' in 2010 begonnen, hebben ze niets dan lol beleefd aan piet. Een fantas tisch personage, vinden ze. Marinus: „Je bent onderdeel van een sprookje." Maarten: „Een gekkere versie van je zelf." Gert: „Heerlijk om een beetje de rand op te zoeken. Ook bij de moeders, hè mannen? 'Mevrouw, zou u mijn toeter eventjes vast kunnen houden?"' Ze probeerden zich die eerste jaren met een vredesliedje op de wijs van Bailando nog buiten de discussie te houden ('weet dat ook in elke piet een hart voor alle kleuren zit') maar moesten zich recent tóch uitspreken. Mare: „Een van onze opdrachtgevers wilde alleen roetveegpieten, dus toen werd de vraag dringend: blijven we zwart of niet?" De bandleden bleken er allemaal anders in te staan. Zo zijn Patrick en Henri nog altijd enorm vóór. Patrick: „Zwart of an ders niks." En wil Maarten juist ver andering. „Ik heb op een basisschool in Amsterdam gewerkt en merkte daar dat mensen met een kleur er echt last van hebben: ze worden uit gescholden voor Zwarte Piet." Ook Mare, Marinus en Gerwin voelen wel wat voor een ander exemplaar en Gert maakt het niet zoveel uit. Mare: „Wij hebben ons uiteindelijk laten leiden door de mannen die het Een student criminologie zet op dit moment alle zaken op een rij en gaat op zoek naar de overeenkom sten en verschillen. Het gaat in elk geval om vier zaken. Teamleider Leo Simaïs: „Het gaat puur om een eerste onderzoek naar eventuele sa menhang. We leggen de meetlat er naast. Wat hebben we? Welke over eenkomsten zijn er als het gaat om tactische of forensische sporen?" Simaïs vertelt over het 'verken- ningsonderzoek' aan de vooravond van een speciale bijeenkomst in de Rijswijkse Schouwburg, die wordt georganiseerd om geïnteresseerden een kijkje in de keuken te geven van het coldcaseteam. He team lost niet alleen oude moordzaken op, maar onderzoekt ook vermissingen. De politieman benadrukt dat zijn team inzicht wil krijgen in alle coldcasezaken van de Eenheid Den Haag. Zijn team zal in de toekomst meer overeenkomsten zoeken tus sen slachtoffers. Zo kent Simaïs ook dossiers van onopgeloste moorden op alleenstaande vrouwen. Het coldcaseteam heeft als enige in Nederland een volledige database met alle levensdelicten van de Een heid Den Haag sinds 1988. „Die wil len we gebruiken om uit te sluiten of aan te tonen dat er sprake is van seriematigheid. Koos H. (tot levens lang veroordeeld voor de moord op drie meisjes, overleden in 2015, red.) kan niet de enige seriemoordenaar zijn geweest." Nationaal Simaïs vindt dat de Nationale Poli tie een databank moet hebben met alle levensdelicten in Nederland, zoals in de VS. „Een seriemoorde naar houdt niet op bij de grenzen van onze eenheid." Bij de onderzoeken roept het coldcaseteam de hulp in van exter nen. Voor de homomoorden gaat de politie ook te rade bij misdaadjour nalist en schrijver Paul Hofman, die het boek De Roze Moorden schreef. Ook komt informatie van Rotter damse collega's die eerder moorden op prostituees naast elkaar legden. Dat leidde in april tot de aanhou ding van een 58-jarige Schiedam mer. Hij zou mogelijk vijf vrouwen hebben omgebracht. Maandag krijgen bezoekers van de bijeenkomst ook gelegenheid mee te denken met de politie. Er ligt informatie over specifieke za ken, zoals over de vermoorde Pieter Hornstra (Den Haag, 1994) en Maarten Redeker (Den Haag, 2007). Volgens Simaïs zijn de nabestaan den die hij sprak heel dankbaar dat de politie hun geliefde niet is verge ten. „We moeten blijven jagen op degenen die dit op zijn geweten heeft. Bij elke auto die ze in de straat horen, elk geluid dat ze 's nachts horen, moeten ze denken dat ze door ons worden opgehaald." zaterdag 18 november 2017 Maarten Groeneveld (38) trombone, eigenaar meubelwinkel: vóór geleidelijke verandering. Marinus van Grootheest (27) trompet, muziek docent: wil andere maar wel onherkenbare piet. 1 GO Gerwin ten Hove (43) projectontwikkelaar: Gert uit de Bosch (40) sousafoon, planontwikke laar: houdt van de traditie, maar vindt alles best. Pietenband bewaart de Eefje Oomen —Slagwerker Gerwin Hoe hebben jullie dat met elkaar opgelost? Het coldcaseteam van de Haagse politie legt onopgeloste homomoorden uit de jaren 90 naast elkaar om te zien of er sprake is van een seriemoorde naar. In februari moet duidelijk zijn of er een link te leggen is tussen de vermoorde mannen. Jorina Haspels Den Haag Links de in 1994 vermoorde Pieter Hornstra, rechts Maarten Redeker die in 2007 werd omge bracht. FOTO'S POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16