éi Wijk Kruseveer krijgt steeds meer vorm Boerderij in Sint Pieterspolder ondergaat renovatie 7 Tussen Kruiningen en Yerseke wordt een monumentale boerenschuur uit begin vorige eeuw gerenoveerd. En dat was hoog tijd. 1 -T.-1 Met een ouderwetse dikke laag teer lijkt het soms nog heel wat. „Totdat ik er een bezemsteel in stak", wijst René Koeman op het gapende gat in één van de deuren. Het bleek helaas niet de enige plank die finaal verrot was. „Ik denk dat we al twintig van deze containers hebben gevuld. Onge veer negentig procent van de plan ken moet worden vernieuwd", schat de voorman van aannemer Van de Linde uit Goes in. Sinds april is hij met een aantal collega's bezig met de restauratie van de typisch Zeeuwse boeren schuur van de Sint Pieterspolder tussen Kruiningen en Yerseke. Niet alleen de gepotdekselde bui tengevel en de deuren, maar ook het verzakte stenen fundament en het lekkende dak zijn grondig on der handen genomen. „Het rieten dakbeschot is helemaal ver nieuwd", zegt projectbegeleider Hans Sinke. „Dat werd vroeger veel toegepast. Het had aan de ene kant een isolerende werking ter wijl de dampen van de beesten ook goed weg konden." Het lekkende dak was voor eige naar Cor van Schaik de aanleiding om over te gaan tot de groot scheepse renovatie. „Er waren lek kages die je moeilijk kon verhel pen." Sinke: „Dit dak heeft heel wat stormen doorstaan. In de loop van de jaren zijn wel pannen ver vangen, maar die waren soms weer van een ander type waardoor het niet goed aansloot." Tachtig procent van de dakpannen is te ruggegaan op het dak. „We heb ben ze alle 24.000 door onze han den gehad", zegt Koeman. Het geraamte van de 52 meter lange en 14 meter hoge schuur was in redelijk goede staat. „Op som mige plaatsen was het door lekka ges aangetast en hebben we delen van stijlen moeten vervangen." Van het metselwerk in de hoek waar vroeger de paarden stonden zijn de voegen vernieuwd en en kele bakstenen vervangen. De schuur dateert uit 1901. „In Zeeland zijn wel oudere schuren, maar deze boerderij is als com pleet ensemble, inclusief het nog steeds aanwezige landbouwha- ventje, redelijk uniek. Daarom is het hele complex een Rijksmonu ment." De Sint Pieterspolder is in Er waren lekkages die je moeilijk kon verhelpen 1878 als belegging ingepolderd in opdracht van een Hollandse verze keringsmaatschappij. De hoeve werd in 1901 gebouwd en was groot genoeg om de 92 hectare grote polder te beboeren. „Aan vankelijk stond er geen huis naast. De eigenaar woonde immers el ders en voor de knechten zijn de arbeidershuisjes onderaan de dijk gebouwd." Subsidie Cor van Schaik vertelt dat de ge meente Reimerswaal hem bena derde om een subsidieaanvraag voor renovatie te doen bij de pro vincie. „Dat werd in eerste instan tie afgewezen. Daarna is de aan vraag beperkt tot alleen de schuur en is de subsidie wel toegewezen." Later kwam de gemeente met het voorstel om de rijtuigenschuur met een bijdrage uit het vereve ningsfonds te restaureren. „Een mooie oplossing, want zo'n bouw val tegenover een mooi gerestau reerde schuur is geen gezicht." Deze bijdrage is overigens een sigaar uit eigen doos. Het betreft een bedrag dat de firma Van Schaik zelfheeft gestort als com pensatie voor een bouwplan el ders. Ondanks de subsidies blijft nog een behoorlijk bedrag over voor de eigenaren. „We kregen 70 procent subsidie. Maar de tegen vallers en het extra werk zijn voor onze eigen rekening, waardoor het uiteindelijk eerder op een verhou ding van 60-40 zal uitkomen." Rond de jaarwisseling begint de aannemer aan de rijtuigenschuur en moet de grote schuur klaar zijn. Naast enkele kleine landbouw werktuigen, keren de schaapjes die Van Schaik als hobby houdt terug. „En de caravans kunnen er weer in, die werden hier al gestald toen we 25 jaar geleden het bedrijf over namen." Op Monumentendag is de schuur voortaan voor iedereen te bezichtigen. Ook komt er een uit- rustpunt voor fietsers; de schuur ligt langs een drukbereden route voor scholieren en recreanten. „Dit voorjaar starten we met de ver koop van de laatste fase", zegt Léon Jobse van ontwikkelaar Arcus. Hij is blij dat de vaart er weer in zit. „Al hebben we nooit stilgelegen tijdens de crisis. We zijn doorgegaan." Maar dat gebeurde wel in een veel lager tempo dan vooraf was inge schat. Sommige kavels lagen lang braak, met als gevolg dat de meeste straten in de eerste fase nog wach ten op de definitieve inrichting. Dat gaat nu snel veranderen, vertelt Jobse. „Zodra er geen bouwverkeer meer langs hoeft." Nu de eerste fase (het gedeelte bij de dijk) op het derde appartemen tencomplex na is afgerond, worden fase twee en drie opgepakt. In de tweede fase komen rijtjeshuizen en twee-onder-eenkappers en meer in We maken een tijdelijk voetbalveld de richting van het dorp is ruimte voor veertien parkvilla's. Dat zijn huizen op hele grote kavels. Daar van zijn er vijf verkocht. Om de bewoners van de wijk niet langer lastig te vallen met veel bouwverkeer naar het derde appar tementencomplex, wordt de Sluis- weg gedeeltelijk verbreed. Daar kunnen dan (bijna alle) vrachtwa gens overheen. Arcus gaat ook een tijdelijk fietspad aanleggen, tussen de eerste fase en de aansluiting met het nieuwe fietspad naar het dorp. Daarmee komt er voor de fietsers een veilige route, als er gebouwd wordt in de tweede fase. „En we maken een tijdelijk voetbalveld. Er is veel vraag naar een speelvoorzie- ning. Die is ook gepland in de tweede fase, maar daar wordt straks nog volop gebouwd. Dan wil je daar geen speelvoorziening hebben, stel dat er wat gebeurt. Ik moet er niet aan denken." Omdat de bouw van de wijk Kru seveer veel langzamer is gegaan dan verwacht, is het plan tijdens de rit wel wat aangepast. „Bijvoorbeeld het tweede appartementencom plex is net iets anders dan het eer ste. Maar alles past wel binnen de plannen die we in 2007 hebben ge maakt." BE zaterdag 18 november 2017 Schuur in oude glorie hersteld Joeri Wisse - Cor van Schaik, eigenaar De boerderij wordt, als deze gereed is, voortaan opengesteld tijdens Monumentendag. Projectbegeleider Hans Sinke in de deuropening van de boeren schuur. FOTO'S MECHTELD JANSEN De bouwactiviteiten trekken weer aan. Net als de verkoop van de nieuwe huizen en appar tementen. Nog een jaar of twee en dan is de wijk Kruseveer in Kruiningen af. Vier jaar later dan de bedoeling was vanwege de crisis. Melita Lanting Kruiningen - Léon Jobse, Arcus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 137