Tolkiens Hobbitdorp in de polder Oud Bommenede 7 Remco (23), de jongste Deist van de Kijkuit, is klaar om het stokje van zijn ouders over te nemen. Met de bouw van vijftig ecolodges in de voortuin, als springplank naar de toekomst. De smalle Rietdijk even buiten Zonne- maire slingert zich als vanzelf naar de land schapscamping aan de Grevelingen. Het gerooide ui- enveld rechts van de weg en de oude kreekrestant links voeden de beleving van het ongerepte, 's Zo mers genieten rustzoekers van hun vakantie op één van de 85 staanplaatsen rondom de boerde rij. Dat ruimtelijk geluk moeten ze straks delen met de bewoners van 50 ecolodges, die Deïst op de hoek met de Noord Langeweg wil bou wen. De jonge recreatieondernemer haast zich uit te leggen dat het be slist geen stenen bungalows wor den, zoals wordt gefluisterd op het dorp. In een flitsende presentatie op een groot televisiescherm toont hij de artist's impression van het plan. Volgens die tekeningen heeft het ontwerp eerder meer weg van Tolkiens Hobbitdorp, dan van een sterk afgeslankte versie van het door velen verguisde Brouwersei land, waar ook met 'duurzaam' in het vaandel wordt gebouwd. De lodges worden deels weggemof feld in aan te leggen taluds en krij gen een grasdak. De bestrating in het dorpje wordt uitgevoerd met tegels waar het groen doorheen kan groeien. Ecomaire, zoals vader Niek en moeder Esther hun kindje hebben gedoopt, moet straks vak kundig gecamoufleerd opgaan in het landschap, is de filosofie ach ter dat concept. Niek: „Als we straks een paar jaar verder zijn, zie je amper dat hier vijftig huisjes staan. Een paar schaapjes erbij, wat mooie bosjes erop en rondom; dat maakt het compleet." Ik wil als volgende generatie hier m'n boterhammetje proberen te verdienen en een eigen toekomst opbouwen Remco: „Door zoiets te creëren, probeer je vooral ook iets toe te voegen dat nog niet bestaat. An ders zouden we dit ook niet doen", pareert hij de gepeperde kritiek van naaste buren en omwonenden op aantasting van de rust in ruimte in de Oud Bommenede Polder. „We schieten er niks mee op om het zicht en de beleving van onze eigen landschapscamping te bederven. Ik wil als volgende ge neratie hier m'n boterhammetje proberen te verdienen en een ei gen toekomst opbouwen." Oudere broer Joost houdt het bij boeren. Esther: „Wij zijn al zo'n vijftien jaar bezig met dit plan. Ei genlijk ging het kaarsje bij ons een beetje uit, totdat Remco zei dat hij het stokje wil overnemen. Ik snap best dat de mensen die aan de dijk zijn gaan wonen voor rust en ruimte niet zitten te wachten op een boerenzoon die onder hun neus een nieuw bedrijfje begint. Maar ja, er zitten nu eenmaal be drijven in de polder. En die staan niet stil!" De landschapscamping alleen biedt onvoldoende bestaanszeker heid, voorziet Remco Deïst. Hij studeerde toerisme in Engeland en deed ervaring op in Duits land. „De recreant van nu vraagt om meer comfort. En ook duur zame vakanties worden steeds be langrijker gevonden." Het uit gangspunt is dat de lodges ener gieneutraal worden: elektriciteit van zonnepanelen op de grote schuren van de boerderij en warmtepompen in plaats van gas. „Het zou heel fijn zijn als ik op korte termijn weet waar ik aan toe ben", wijst Remco naar het be sluitvormingsproces „Vijftien jaar", roept Esther uit. „Dat is toch niet normaal." Burgemeester en wethouders zijn nu zo ver dat ze de uitvoering met een omgevingsvergunning mogelijk willen maken. Daartegen zijn door omwonenden en andere belanghebbenden zienswijzen in gediend. Met name de juridisch sterk onderbouwde argumenten van de buren, de Van der Bijls van landschapscamping De Zonne- hoeve, zaaien twijfel over het ha len van de eindstreep. De pijlen van Van der Bijl zijn hoofdzakelijk gericht op fouten die de gemeente en provincie zouden hebben ge maakt in de planprocedure. Los van het feit natuurlijk dat ze een vakantiedorp op dertig meter voor hun deur een slecht idee vinden. Remco houdt er rekening mee dat de uitvoering in het gunstigste geval nog wel een tijdje zal aansle pen. Hij durft derhalve niet te zeg gen wanneer hij hoopt te begin nen met de bouw. Maar wat als de gemeenteraad meegaat in de argu menten van de tegenstanders en Dan denk ik dat ik eerst stil in een hoekje ga zitten huilen een streep haalt door Ecomaire? De ondernemer haalt z'n schou ders op en lacht als een boer met kiespijn. „Dan denk ik dat ik eerst stil in een hoekje ga zitten huilen." Het plan oppakken en op een min der discutabele plek uit de grond stampen, is volgens hem niet rea listisch. „Ik zoek het juist in com binatie met de landschapscam ping. Voor iets opzichzelfstaands is Ecomaire te kleinschalig." zaterdag 18 november 2017 3D Jongste Deïst bouwt op Ecomaire Marcel Modde -Remco Deïst -Remco Deïst Remco Deïst neemt landschapscamping Kijkuit over en ziet een mooie toekomst weggelegd voor Ecomaire. foto dirk--jan gjeltema De ecolodges zijn geschikt voor vier tot acht mensen. IMPRESSIE ECOMAIRE De huizen worden verzonken in taluds en zo grotendeels aan het oog onttrokken. Het pad bestaat uit tegels waar het groen doorheen kan groeien, impressie ecomaire

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 132