69.- 3 dagen Bergen**** Katten worden te vaak op het spek gebonden Wal-Mart kooptTesla-trucks EUWS 11 Artsen verliezen minstens een dag per week aan verwerken van gegevens Uit een vandaag verschenen en quête onder 3.000 medisch specia listen en artsen in opleiding blijkt dat ze 40 procent van hun tijd bezig zijn met administratie. Slechts on geveer een derde daarvan vinden ze zinnig. Het onderzoek werd uitge voerd door de Federatie Medisch Specialisten (FMS) en de organisa tie voor zorgprofessionals (VvAA). „Van de vijf dagen besteedt een arts twee dagen aan administratie, waarvan ruim één dag aan admini stratie die ze als niet zinnig erva ren", zegt Marcel Daniëls, cardio loog en voorzitter van de FMS. Zes op de tien artsen zeggen te veel tijd kwijt te zijn aan patiënten dossiers, machtigingen voor recep ten en het registreren van kwali teitsindicatoren voor bijvoorbeeld de inspectie, keurmerken en zorg verzekeraars. Ook moeten gegevens vaak dubbel worden ingevoerd. „We zijn de hele dag bezig met vinkjes zetten. Dat wekt zo veel frustraties op, dat het bij 94 procent van de artsen het werkplezier ver mindert." Daniëls worstelt er ook mee. „De tijd ontbreekt om na het spreekuur alle administratie te doen. Ik moet het dus vaak doen als de patiënt bij me zit in de kamer. De helft van de tijd staar je naar een computerscherm. Dat vindt de pa tiënt niet leuk, maar de arts ook niet." Vooral het werken met een Elek tronisch Patiëntendossier (EPD) is een grote bron van ergernis. Zie- lk moet achter de huisarts of het laboratorium aan voor de uitslag kenhuizen werken met digitale dossiers van verschillende leveran ciers, waardoor artsen vaak geen toegang hebben tot gegevens over de patiënt als die elders onder be handeling is. Een arts heeft geen inzage in bij voorbeeld uitslagen van bloed- of röntgenonderzoeken elders. „Ik moet achter de huisarts of het labo ratorium aan voor de uitslag, en daarna moet ik de patiënt weer bel len", zegt Daniëls. Bovendien vinden artsen het een omslachtig systeem. „Het EPD zou ondersteunend moeten zijn, maar wordt ervaren als dicterend." Wer ken met het EPD moet veel effi ciënter, zegt Daniëls. Ieder zieken huis zou met hetzelfde systeem moeten werken, maar dat is juri disch lastig vanwege de vereiste aanbesteding van opdrachten. Hij hoopt op steun van de minister. Ook willen artsen meer onder steuning bij het invoeren van gege vens. „Veel handelingen werden vroeger door een secretaresse ge daan. Nu gaat het ten koste van de behandeltijd", zegt Daniëls. „Pa tiënten kunnen overigens ook een vy i i rol spelen, als zij inzage in hun dos sier zouden krijgen. Dan kunnen zij bijvoorbeeld thuis van tevoren ant woorden in het dossier invullen." De federatie vindt dat de registra- tiedruk en controle soms te ver doorschieten. Volgens Daniëls moet kritisch gekeken worden naar alle lijstjes met indicatoren. Dat kan minder, zegt hij. „Bij cardiolo gie bepalen we aan de hand van een puntensysteem de therapie voor een patiënt met hartritmestoornis sen. Een ervaren dokter heeft dat systeem niet nodig, of weet na twee punten wat nodig is. Toch moet ik daarna nog zes andere punten in vullen om naar de volgende pagina in het EPD te kunnen. Vertrouw ook meer op de professionals." BENTONVILLE De Ameri kaanse supermarktketen Wal- Mart Stores heeft een vroege be stelling geplaatst voor vijftien elektrische vrachtwagens van Tesla. Donderdagavond presen teerde Tesla het prototype van zijn nieuwe elektrische truck die in 2019 in productie moet wor den genomen. Wal-Mart wil vijf Tesla- vrachtwagens gaan inzetten in de Verenigde Staten en tien in Canada. Het bedrijf gaf aan het span nend te vinden om als eerste de nieuwe trucks uit te testen. Vol gens Wal-Mart kunnen de elek trische vrachtwagens het bedrijf helpen om zijn duurzame doel stellingen te bereiken, waaron der het verlagen van de uitstoot. incl. diner 3 dagen Antwerpen Zwaluwhoeve hotel www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cpg Studenten onderzochten het afge lopen jaar onder leiding van dier voedingsspecialist Ronald Jan Corbee zo'n 400 honden en 400 katten. Maar liefst 50 procent bleek in meer of mindere mate te dik. Corbee wijt de massale vetzucht bij onze viervoeters voor een groot deel aan de baasjes zelf: „We zijn ons huisdier steeds meer gaan ver menselijken. Onze hond of kat krijgt nu ook af en toe een koekje. Er zijn zelfs speciale ijssalons voor honden." Daarnaast hebben onze huisdie ren last van ons gebrek aan bewe ging: „Net zoals wij de afgelopen 20 jaar minder zijn gaan bewegen, is dat bij dieren ook het geval. Ter wijl ze wel nog net zo veel eten krijgen." Ook een gebrek aan aan dacht speelt een rol: „Dat proberen we dan te compenseren door een snoepje te geven. Maar je kunt net zo goed buiten een rondje gaan lo pen om je hond wat aandacht te geven." Volgens Corbee is voorkomen beter dan genezen: „Hoe langer je je huisdier te veel voert, hoe langer het je zal kosten om je dier dat ge drag weer af te leren. Vraag vooral een advies op maat bij de dieren arts, want voor ieder dier is de energiebehoefte anders." Is je dier toch te dik, dan zijn er, net als voor mensen, speciale dië ten. Corbee: „Er is dieetvoeding met meer eiwitten en vezels en minder vetten en koolhydraten. Daarmee krijgt je dier wel structu reel te weinig energie binnen en dat ga je merken. Katten kunnen hun baasje gaan bijten, honden blijven eindeloos smeken om eten. Ze snappen er natuurlijk niks van dat ze ineens minder krijgen." Motivatie Beweging kan helpen. Dat is voor honden wel eenvoudiger dan voor katten: „Bij een hond kun je het dagelijkse rondje iedere dag wat langer maken. Maar een te dikke kat krijg je moeilijk aan het spor ten. Die heeft daar zelf geen moti vatie voor en ook het lichaam niet." Corbee hoopt dan ook dat die- renbezitters dit probleem wat se rieuzer gaan nemen en niet met een in de verdediging schieten: „Collega-dierenartsen vertelden me dat ze het best wel lastig vin den om dit probleem aan te kaar ten. En baasjes zien het niet of wil len het niet zien. Toch is het beter om er iets aan te doen, want het zorgt gewoon dat dieren gezonder en langer leven." zaterdag 18 november 2017 GO 'Administratieve onzin gaat ten koste van patiënt' Artsen zijn bijna de helft van hun werktijd kwijt aan administratie, waarvan ze het grootste deel 'onzinnig' vinden. Dat gaat ten koste van de aandacht voor pa tiënten en het werkplezier. Vooral het Elektronisch Patiën tendossier levert frustratie op. Tonny van der Mee Utrecht —Marcel Daniëls 1 r A Marcel Daniëls, cardioloog en voorzitter FMS. foto suzanne van de kerk Voor maar: i r Gelegen aan de kust in kunstenaarsdorp Bergen, omringd door de Schoorlse Duinen! 2 nachten incl. ontbijt in 4* Fletcher Hotel Marijke (7,8) 1 keer een 3-gangen diner Gratis gebruik van wifi en wandel- en fietsroutes Aankomsten t/m maart. Betaal pas bij aankomst! 4* Van der Valk Antwerpen (8,2) 3* Hotel Dorhout Mees (7,9) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 1 dagkaart Zwaluwhoeve t.w.v. 33,50 Gratis wifi en parkeren Gratis gebruik wellness TF/l 50 nacht incl. ontbijtbuffet 41/175 Gratis wifi en Darkeren Gratis wifi en parkeren Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Obesitas is niet louter een men senkwaal. Maar liefst de helft van de Nederlandse honden en katten is te dik. Dat blijkt uit re cente cijfers van Universiteits kliniek voor Gezelschapsdieren van de Universiteit Utrecht. Karolien Koolhof Utrecht A Een kat krijg je niet makkelijk aan het sporten, fotothinkstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11