De ruïnes van de burgeroorlog In de streek Terra Alta vond in 1938 de langste en bloedigste slag van de Spaanse burgeroorlog plaats. De verschillende bronnen zijn het niet eens over de exacte aantallen, maar in totaal vochten hier ge durende 115 dagen zo'n 200.000 soldaten tegen elkaar; van hen kwamen er onge veer 20.000 om het leven, een veelvoud raakte gewond. Het land ligt bezaaid met anonieme massagraven. Uiteindelijk won generaal Franco, die daarna zijn definitieve opmars naar Barcelona kon beginnen. Pas deze eeuw is men in de Terra Alta en omgeving begonnen met het fysiek herdenken van die brute slag, niet alleen met enkele monumenten, maar vooral met exposities en, het meest bijzondere, het herstellen en onder de aandacht brengen van concrete herinneringen aan de oorlog. Het meest indrukwekkend is het verwoeste Poble Veil, het oude dorp op een heuvel naast het huidige Corbera de l'Ebre. Je loopt er door de straatjes alsof de oorlog er net is afgelopen, de ruï nes van huizen overvallen je, met elke stap voel je de bominslagen, de gevech ten, de wanhopige vlucht van de bewo ners. Slechts de kerk, hoewel ook zwaargehavend, staat nog fier overeind. De pont over de Ebro Vroeger hadden alle dorpjes aan de oever van de Ebro een eigen pont om de rivier over te steken. Met de komst van wegen en bruggen zijn die bijna allemaal ver dwenen. In de laatste van de 950 kilo meters die de Ebro dwars door Noord- Spanje aflegt, zijn nog twee van die au thentieke pontjes over: in Flix en Miravet. Dat laatste pontje, met plaats voor maxi maal twee auto's, heeft geen motor of elektriciteit maar maakt gebruik van de stroming van de rivier om de overkant te bereiken. De overtocht is prachtig, met zicht op onder andere het hooggelegen kasteel van Miravet, in de 9de eeuw door de Moren gebouwd. M Uit het hoofdstuk Het zuiden Catalonië Barcelona, uitgeverij Edicola Spanje, €19,95 501 zaterdag 18 november 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 114