De Ter-rivier Uit de Ter, die diep in de Pyreneeën ont springt, wordt onderweg vanuit stuw meren veel water naar Barcelona gesluisd en drinkbaar gemaakt, waardoor in de laatste 60 kilometer steeds minder water door de bedding stroomt. Tot droefenis van de akker- en landbouwers. En van Pere Vilanova, eigenaar van Ter-Mar, het allerlaatste restaurant aan de oever van de Ter voordat die, dichtbij Torroella de Montgri, schuchter in zee verdwijnt. Hij heeft een vergunning om op glasaal te vissen en dat beestje zoekt vanuit de zee het zoete water op. Maar wat Vilanova's vader vroeger op één avond ving, daar doet hijzelf nu een maand over. De glas aaltjes serveert hij in zijn restaurant. In de zomermaanden is de stroom van de Ter zo slap dat het water soms niet eens de zee bereikt en het strand een onneembare barrière is. Een heerlijk strand voor hondenliefhebbers trouwens: de huisdieren mogen hier vrij rondlopen en zwemmen. Ava Gardner in Tossa Het middeleeuwse centrum van Tossa de Mar was het podium van een beroemd liefdesverhaal. Actrice Ava Gardner was er in 1950 voor opnames van de film Pan dora and the Flying Dutchman. Het ver haal: voor de kust van Tossa ligt het jacht De Vliegende Hollander, met aan boord kapitein Hendrik van der Zee. Gardner zwemt ernaartoe en wordt verliefd op de Nederlander. Althans, dat is de film. In werkelijkheid wordt een van haar tegen spelers, de Spaanse dichter en stieren vechter Mario Cabré, hopeloos verliefd op haar. Ze brengen heerlijke dagen door in Tossa, maar de actrice moet terug naar de VS. Cabré blijft achter in verdriet, en schrijft verzen over Ava. 'Tossa de Mar! Vergeet het niet! Je moet alles bewaren, en vooral haar!' En dat deed Tossa: sinds 1989 staat op een hoog punt aan zee een bronzen beeld van Ava Gardner. CATALONIE cèsri nJ Meertjes op grote hoogte Het beschermde natuurpark van Aigües- tortes en Sant Maurici is een labyrint van pure schoonheid, met als grote trekpleisters de tientallen meertjes die op grote hoogte tussen bergtoppen van boven de 3000 meter liggen. Speciale terreinwagens brengen de bezoekers vanuit B01 en Espot aan de rand van het natuurgebied en vanaf die punten kunnen de uren- en zelfs dagenlange wandelingen beginnen. Het park heeft veel refugis, herbergen waar wandelaars kunnen overnachten of beschutting zoeken. Eten is er altijd en meestal zijn er genoeg bedden. De meest bijzondere manier om het park te ontdekken is de Carros de Foc- trek, die in 1987 spontaan werd geboren toen parkwachters elkaar in de verschil lende hutten gingen opzoeken carrosde- foc.com/en/carros-de-foc). De route loopt over zo'n 55 kilometer tussen de negen refugis van het Nationale Park, een wan deling van vijf tot zeven dagen met een hoogteverschil van 9200 meter. De groene fietspaden Tussen Olot en Girona loopt een van de vier vies verdes die de provincie Girona rijk is viesverdes.catHet zijn paden over een behoorlijke afstand die alleen voor fietsers en voetgangers toegankelijk zijn. Dit pad heet de Via del Carrilet, refere rend aan het oude treinspoor dat hier liep en al decennia geleden werd opgeheven. De rails werden weggehaald en de ruimte die er achterbleef werd omgevormd voor dat 'groene' fiets- en voetpad dwars door de natuur. Het is een vrij recent project; pas in 2003 werd er een begin mee gemaakt. Uit het hoofdstuk De Costa Brava Kli->r- MAwyci PYRENEEËN OLOT ff f ~»B Uit het hoofdstuk De Pyreneeën 481 zaterdag 18 november 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 112