Altijd spannend, zo'n opgraving IAEA: Kerncentrale Borssele is sinds 2014 veiliger geworden Opgestoken duimen in Borssele. EPZ runt de kerncentrale Borssele veiliger dan driejaar terug, stelt een inspectieteam van de internationale atoomwaakhond IAEA vast. „Altijd spannend, zo'n opgra ving", zegt archeoloog Bernard Meijlink van de Walcherse Ar cheologische Dienst. De archeo logen zijn aan het werk bij de Smidsstraat/Noordstraat, waar tot voor kort hotel Willibrord en zaal Middendorp stonden. Aan de kant van de Smidstraat is een perceel gevonden waar een of twee huizen stonden. „Aan de achterkant lagen allemaal ton- putjes ingegraven. Dat zijn bier- of wijnvaten die een tweede le ven vonden. Ze werden ingegra ven om te dienen als beerput of drie op elkaar gestapeld als wa terput. In dit geval was het steeds maar één en er lagen meer dan vijftien. Heel bijzonder", zegt Meijlink. „Ze zijn allemaal ingegraven in dezelfde periode en naast die tonnetjes lag een cirkelvorming vloertje. Nu heb ben we iets verderop ook leer ge vonden en dan ga je toch denken aan een kleine leerlooierij. Dit is ergens tussen 1500 en 1700 ge weest." Tijdens het onderzoek zijn ook resten gevonden van een oude houten stal met een goot voor de afvoer van mest. De ar cheologen schatten in dat deze ergens tussen 1500 en 1600 is neergezet. Gisteren is het arche ologisch onderzoek afgerond. Een tien, een griffel en een zoen van de juffrouw. EPZ, de exploitant van de kerncentrale in Borssele, heeft alle 22 aanbevelingen die de inter nationale atoomwaakhond IAEA in 2014 deed, met succes doorgevoerd. Vooral de veiligheidscultuur is sterk verbeterd, blijkt uit het eindrapport van het zogeheten OSART-team (Operational Safety Review Team). Als EPZ deze lijn vasthoudt, kan de kerncentrale tot 2034 veilig stroom blijven produceren. Het Internationaal Atoom Ener gie Agentschap (IAEA) maakte na de nucleaire ramp in het Japanse Fukushima in 2011 een actieplan. De 143 Europese kern centrales werden aan een zogehe ten stresstest onderworpen. Toen is onderzocht in hoeverre kerncen trales bestand zijn tegen overstro mingen, aardbevingen, extreem weer en andere bedreigingen zoals het uitvallen van de elektriciteit en bijvoorbeeld ook hacken van de systemen. Borssele werd vervroegd geïn specteerd. De kerncentrale kwam op zich goed uit de stresstest, maar er volgde wel een serie noodzake lijke acties om de kerncentrale nog veiliger te maken. Zo moest de kerncentrale minder kwetsbaar worden voor overstromingen en bleek uitbreiding van de nood- stroomvoorzieningen noodzakelijk. Technische verbeteringen zijn tij dens de onderhoudstops van dit en vorig jaar uitgevoerd. De kerncen trale is nu Fukushima-proof. Niet temin verlangt de Nederlandse nu cleaire toezichthouder AN VS aan vullende robuustheidsstudies. Die moeten aantonen in hoeverre de kerncentrale in Borssele bestand is tegen een aardbeving en een inslag met een vliegtuig. Tegelijk onderzocht het IAEA de organisatie en de werkwijze in Als EPZ zo doorgaat, kan de kerncentrale volgens het IAEA tot 2034veilig stroom produceren Borssele. In september 2014 liepen er twintig onderzoekers rond. Ze waren positief over het veiligheids niveau, maar hadden wel wat aan te merken. Er was bijvoorbeeld te weinig veiligheidsgericht leider schap. Nucleaire veiligheid zat niet bij iedereen tussen de oren. In 2015 constateerde de ANVS dat EPZ de resterende, noodzakelijk geachte veiligheidsmaatregelen te traag uit voerde. De afgelopen twee jaar is daarom een inhaalslag gemaakt. Inmiddels heeft EPZ alles op punt gezet. Er is een programma in gevoerd dat het aantal menselijke fouten moet terugdringen. De vei ligheidscultuur en het daarvoor vereiste leiderschap zijn sterk ver beterd. Iedere medewerker weet precies wat er van hem wordt ge vraagd om de kerncentrale veilig stroom op te laten wekken. Ook in het veiligheidsmanagement zijn stappen gezet. Zo had EPZ in 2014 nog drie systemen voor de nucle aire veiligheid, de stralingsbeheer- sing en het milieu. Nu is er is één integraal managementsysteem. Léon Phernambucq: Laat de zorgverleners bepalen wat er nodig is It donderdag 16 november 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Vijftien ingegraven tonnetjes die wellicht hoorden bij een leerlooierij. Dat is de belang rijkste vondst tijdens het ar cheologisch onderzoek in Zoutelande. Melita Lanting Zoutelande EPZ krijgt een dikke pluim Frank Balkenende Borssele ZEELAND 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70