Ouderen in Goes willen weer seniorenraad 'Ons plan was veiliger' 'Echt kunnen overtuigen' 'Heel leuke ervaring' 7 KINDERRAAD SPEELTUIN Een wip, glijbaan en een klimvoorziening. Dat speeltuinontwerp koos de kinder raad gisteravond in het gemeentehuis Kruiningen. I Het speeltuinontwerp van de Julianaschool t uit Krabbendijke gaat nog dit schooljaar in uitvoering. De speeltuin tussen de Zwarte- bessestraat en Kruisbessestraat in Krabbendijke is toe aan een grondige opknapbeurt. Hoe die nieuwe speeltuin eruit moet komen te zien, daarover hebben vier groepen acht van drie basisscholen uit Krabben dijke gedebatteerd. De keuze viel na een stemmingsronde op een ont werp van de Julianaschool. Een ontwerp met veel ruimte tussen de toestellen, een wip, glijbaan en een klimvoorziening. In aanloop naar de kinderraadsver gadering hebben de leerlingen in de klas een plan gesmeed voor de nieuwe speeltuin. Die plannen zijn De kinderen laten meedenken zorgt voor meer binding met de leefomgeving door groepjes van vijf leerlingen gepresenteerd. De leerlingen werden daarbij, op de achtergrond, onder steund door een raadslid en een ambtenaar. De kinderraad is in het leven geroepen om de jeugd aan de hand van de praktijk te leren hoe demo cratie werkt, vertelt raadsgriffier Tycho Jansen. „De kinderen laten meedenken zorgt voor meer binding met de leefomgeving. Een bijkomend voordeel is dat het tot minder vandalisme leidt. De speeltuin in Ril land is daar het voorbeeld van." Volgens Marinus Vuijk van het Dorpenplatform had de gemeente een goed functionerende senioren raad die dicht bij de doelgroep stond. „In de vorige raadsperiode is deze opgeheven." Nu moet de Ad viesraad opkomen voor de belan gen van de senioren, maar volgens Vuijk krijgen de twee genoemde organisaties signalen van ouderen die zich onvoldoende vertegen woordigd voelen. „Eigenlijk is het ook raar dat er nog wel een sport raad, jongerenraad en culturele raad zijn, maar geen seniorenraad. Er komen tenslotte steeds meer ou deren." Daar is Theo Snel van het Bondenberaad het mee eens. „De senioren verdienen een eigen stem binnen onze gemeente." Snel benadrukt dat de leden van de nieuwe Adviesraad hun uiterste best doen, maar binnen dat orgaan vormen de senioren volgens hem slechts een onderdeel. „Een senio renraad is er uitsluitend voor deze doelgroep." Het grote voordeel van zo'n raad is volgens hem dat er korte lijntjes met het gemeentebe stuur zijn. „Het is goed om elkaar structureel te zien. Als we nu iets willen aankaarten, moeten we een brief naar de gemeente sturen of een afspraak met de wethouder maken. Dat is veel omslachtiger." Vuijk wijst erop dat de vorige se niorenraad veel voor de ouderen heeft betekend en zeer actief was. Zo zijn heel veel senioren bezocht om een goed beeld te krijgen van hun zorgen en wensen. „We had den ook allerlei commissies die zich bezighielden met zaken als verkeer en zorg en welzijn. Ook was er een goed contact met zorgorganisaties als Ter Weel en Allévo. De senio renraad zat boven op actuele kwes ties. Dat wordt nu gemist." In een brief aan het college en de gemeenteraad doen het Dorpen platform en het Bondenberaad een oproep om de seniorenraad in ere te De senioren verdienen een eigen stem binnen onze gemeente herstellen. Ze zeggen zelf vol doende mensen te kunnen leveren om het orgaan draaiende te gaan houden. „Binnen onze organisaties zitten voldoende goede bestuur ders", stelt Vuijk. De brief staat bij de ingekomen stukken voor de ge meenteraadsvergadering van vol gende week donderdag. De opheffing van de senioren raad kwam destijds voort uit de wens van de gemeente om het aan tal adviesraden te verminderen. Het orgaan ging samen met Raad voor Maatschappelijke Ontwikke ling en het Platform voor mensen met een functiebeperking op in de nieuwe Adviesraad. donderdag 16 november 2017 BE Kinderen beslissen zelf over speeltuin Timo van de Kasteele Kruiningen -raadsgriffier Tycho Jansen Robin Ivan Verton (10) uit groep 8 van basis school de Klimroos baalt dat zijn school niet gewonnen heeft. Na afloop van het debat is hij nog steeds over tuigd dat het ontwerp van zijn groep het beste is. „Wij hadden meer en kleurrijkere speeltoe stellen. Veel afwisseling is belangrijk. Dan is een speeltuintje aantrekkelij ker voor kinderen. Ook was ons plan veiliger en beter geschikt voor kin deren met een beper king. Dat laatste miste ik in de plannen van de an dere groepen." Dat het ontwerp van de Julianaschool uiteinde lijk wordt uitgevoerd vindt hij jammer. Ivan be grijpt dat dat bij demo cratie hoort. Toch zegt zijn gevoel wat anders. „De Julianaschool heeft alleen gewonnen omdat ze een aantal punten uit hun ontwerp hebben te ruggetrokken. Dat ge beurde na de eerste stemmingsronde." Geert Hoogerland (10) uit groep 8 van de Juli anaschool 1 is helemaal in zijn nopjes. Het ontwerp van zijn groep heeft gewonnen. Het ventje had er vooraf al een goed gevoel over. „Het debatteren was ontzettend leuk. En het ging nog goed ook. We hebben ze echt kunnen overtuigen van ons ont werp." Nadat zijn fracties con cessies hadden gedaan, wist hij het zeker. Ze moesten wel gaan win nen. Geert vindt het leuk dat de gemeente op deze manier naar kinde ren luistert. „Wij weten veel beter dan volwassenen hoe een speeltuin eruit moet komen te zien. De ge meente moet vaker naar kinderen luisteren. Dan komen er betere plan nen." Hij heeft er vertrouwen in dat er straks een speeltuin komt die aan de wensen van alle kin deren voldoet. Corstiar Robin Koster (10) uit groep 8 van de Juliana school 2 is teleurge steld en opgelucht te gelijk. Teleurgesteld omdat zijn groep niet heeft gewon nen. En opgelucht dat het beste ontwerp wel van zijn school komt. „Toch vind ik ons ont werp beter", zegt hij stellig. „Wij hebben veel meer gelet op veiligheid door meer afstand tus sen de verschillende speeltoestellen." Robin heeft genoten van het debat. „Soms kregen we wel moeilijke vragen. Daar wist ik niet altijd een antwoord op." Het liefst had hij het plan ge presenteerd. De 10-ja- rige vindt het leuk dat de gemeente op deze manier met plannen om gaat. Later als hij groot is ziet hij zichzelf wel de politiek in gaan. „Het is een heel leuke ervaring en wellicht heb ik er later nog wat aan." FOTO'S MECHTELD JANSEN Goes moet weer een senioren raad krijgen. Dat vinden het Dor penplatform en het Bondenbe- raad Groot Goes, het overkoe pelende orgaan van alle oude renbonden. Rob Paardekam Goes -Theo Snel, Bondenberaad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66