5 Mugabe is fout, hij schendt mensenrechten op grote schaal prins' van het land. Hij moest vluchten en meldde en passant dat een poging was gedaan hem te ver giftigen. Met het elimineren van Mnangagwa leek een van de laatste mogelijke rivalen van Grace Mu gabe aan de kant te zijn geschoven. Mugabes geheime diensten wa ren al begonnen met het oppakken van vertrouwelingen van Mnan gagwa en dat viel slecht. De leger leiding maakte duidelijk dat de troepen 'tussenbeide zouden ko men' als de zuivering doorgingen. Wreedheid Dat er nu geen Mugabe-dynastie gaat komen, is aannemelijk. Met de grillen en de wreedheid van de hoogbejaarde 'Vader des Vader lands' konden de militairen dan nog net - zij het met steeds meer moeite - leven. Voor veel Zimbab- wanen en voor veel Afrikanen - maar ook voor menig linkse activist in het Westen - blijft Mugabe een icoon: de strijder van de dekoloni satie, de rebel die een einde maakte aan een veracht apartheidsbewind in het toenmalige Rhodesië. In Afrikaanse documentaires en tijd schriften wordt Mugabe meestal neergezet als de moedige Afri kaanse strijder die de eer van de WIE IS WIE? V Derde Wereld verdedigt tegen Amerikaanse imperialisten en net zo arrogante Europeanen. Graag zei Mugabe dat in stoere woorden voor internationale camera's. Dat gaf hem thuis aanzien, maar hij was geen Mandela. Waar de laat ste mensen bijeenbracht, ging Mu gabe voor de keiharde confrontatie. Hij joeg opposanten over de kling, liet de laatste blanke boeren verja gen en vermoorden door dronken bendes veteranen. Mugabes ge heime dienst voerde een schrikbe wind. Ongeveer zoals gebruikelijk was in Noord-Korea en China, twee landen die hem altijd inspireerden. Veel veteranen van de onafhanke lijkheidsstrijd werden daar ook ge traind. En waar Nelson Mandela weieens in de problemen kwam door zijn twintig jaar jongere en ambitieuze vrouw Winnie, daar kreeg Robert Mugabe onoverkomelijke proble men door zijn extravagante en koopzieke tweede vrouw, Grace. Zij leek meer geïnspireerd door de Filippijnse presidentsvrouw en schoenenverzamelaarster Imelda Marcos dan door bijvoorbeeld de oud-president van Liberia, Ellen Johnson Sirleaf die in 2011 de No belprijs voor de Vrede kreeg. Mugabe bleef geliefd bij commu nistische dictators, maar in het Westen stond hij al snel te boek als wrede despoot. Emile Affolter van Amnesty International Nederland noemt Mugabe 'een ontzettend foute man, een mensenrechten- schender op grote schaal'. Door een rampzalig economisch graaibeleid stortte Mugabe zijn land in de afgrond terwijl zijn vrouw en andere familieleden te koop liepen met hun rijkdom. De voormalige Britse kolonie is tot een van de armste landen van Afrika verworden en wordt bovendien ge teisterd door droogte. Verjaagd door armoede hebben miljoenen Zimbabwanen het land al ont vlucht, de meesten naar buurland Zuid-Afrika. donderdag 16 november 2017 GO Een pantservoertuig in Harare. Het leger lijkt het gezag te hebben overgenomen in Zimbabwe, fstoafp dictator op een zij spoor Emmerson Mnangagwa Populaire vicepresi- dent die door Robert Mugabe werd ver jaagd. Oud-strijd makker van de presi dent in de onafhan kelijkheidsstrijd. Mnangagwa wordt genoemd als toe komstig regerings leider. Generaal Con stantino Chiwenga Commandant van de nationale strijd krachten. Chiwenga was vorige week in China en sprak met hoge militairen. China en Zimbabwe zijn decennia lang bondgenoten. ging ZANU-PF. Hij is geliefd bij de Muga bes nadat hij vorig jaar grote mars had georganiseerd ter ondersteuning van Mugabe. Generaal-majoor S.B. Moyo Legerwoordvoerder en rechterhand van generaal Chiwenga. Man van de televi sietoespraak, gaat binnen regeringspar tij ZANU-PF over media en propa ganda. Kudzai Chipanga Invloedrijke leider van de jeugdbewe- Joice Mujuru Vicepresident vóór Mnangagwa. Leek ri vaal te worden voor Grace Mugabe, ont slagen om nooit be wezen 'samenzwe ring tegen Mugabe'. Emile Affolter, Amnesty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5